SERBEST BÖLGELER İTHALAT AĞIRLIKLI ÇALIŞIYOR

, , Sende yorum yap

SERBEST BÖLGELER İTHALAT AĞIRLIKLI ÇALIŞIYOR

OLAYLARIN İÇİNDEN / Tevfik Güngör

Serbest bölgelere yeni yükümlülükler getirecek vergi düzenlemeleri, serbest bölgelerin yararının ve zararının tartışılmasına yol açtı.

Küreselleşme başlamadan ve koruma ve gümrük duvarları büyük ölçüde ortadan kalkmadan önceki dönemlerde serbest bölgeler önem taşıyordu.

Serbest bölgelerin Türk ekonomisine büyük yarar sağlayacağı inancıyla gecikilerek de olsa yasal düzenlemeler yapıldı. Serbest bölgeler kuruldu, işliyor.

Kuruluş aşamasında bekleyiş, yabancı yatırımcıların serbest bölgelerde büyük ölçüde üretim yapacakları, yerli yatırımcıların ihracata dönük tesislerini serbest bölgelerde kuracakları, serbest bölgelerdeki gelişmenin istihdamın ve ihracat gelirinin artışında büyük rol oynayacağı idi.

Serbest bölge kurulması gündeme geldiğinde Mersin büyük bir bekleyişe girdi. Mersin Serbest Bölgesi’nin Balkanlar’ın ve Ortadoğu’nun en büyük serbest bölgesi olacağı inancı yayıldı. Buna bağlı olarak Mersin’de işyerleri, oteller yapıldı.

Mersin Serbest Bölge İşletmecileri AŞ’nin Genel Müdürü Edvar Mum’un dün Dünya’ya açıklamaları yayınlandı. Bu açıklamalara bağlı olarak bölgede 1988 yılından 2002 yılı sonuna kadarki 15 yıllık dönemde gerçeklesen is hacmini gösteren rakamlar yayınlandı.

Geçen 15 yıllık dönemde Mersin Serbest Bölgesi’nden:

– 8.017 milyon dolar değerinde mal çıkmış,

– 7.623 milyon dolarlık mal girmiş.

Bu iki rakamın arasında sadece 394 milyon dolar var. Demek ki 15 yıllık sürede Mersin Serbest Bölgesi’nde yaratılan (üretilen) değer bu büyüklükte. Demek ki bölge üretime değil, ticarete dayalı bir gelişme içinde.

Acaba bölge Türkiye’nin ihracatının gelişmesine yardımcı olmuş mu? On beş yıllık dönemde:

– 1.564 milyon dolarlık mal Türkiye’den bölgeye gitmiş,

– 5.409 milyon dolarlık mal bölgeden Türkiye’ye girmiş.

Demek ki, bölge ihracat üssü olmaktan çok ithalat üssü olarak işlemiş.

Bölgeye Türkiye’den giden malın azlığı dikkati çekiyor. On beş yılda:

– 1.564 milyon dolarlık mal Türkiye’den bölgeye girerken,

– 6.059 milyon dolarlık mal başka ülkelerden bölgeye girmiş.

On beş yılda bölgenin ticari işlemlerinde acaba Türkiye’nin ağırlığı ne olmuş? Bölgeden on beş yılda:

– 2.608 milyon dolarlık mal başka ülkelere giderken,

– 5.409 milyon dolarlık mal Türkiye’ye ithal edilmiş.

Bu rakamlara göre serbest bölgeleri veya Mersin Serbest Bölgesi’nin faaliyetlerini küçümsemek veya yargılamak düşünülemez. Ama rakamlar en başarılı sayılan Mersin Serbest Bölgesi’nde on beş yıllık gelişmelerin şeklini göstermesi bakımından ilginçtir.

Dilerseniz bu haber hakkında bir yorum yazabilirsiniz. Yorum yaz forumlara git .

 

 

Sende yorum yap