Seçim sonuçları ekonomiyi etkileyecek

, , Sende yorum yap

Çok kisi geçen pazar günü yapilan seçimleri küçümsüyor. Benim kisisel degerlememe göre seçim sonuçlan çok önemli. Kisa dönemde Türkiye’nin dis politikasini, iç politikasi ve özellikle ekonomiyi etkileyecektir.
Önce ekonomiden baslayayim:
1. Seçim sonuçlan “korkak-çekingen-yarindan süphe duyan” ekonomik çevrelere bir ölçüde güven verecek. Para sahipleri, yatirimci üretim yapan, ihracatçi daha uzun olmasa bile, daha orta vadeli “cesur” kararlar alabilecek, risk üstlenebilecek.
2. Kisa sürede borsadaki hareket artacak. Borsa canlanacak.
3. Orta sürede hükümet özellestirme konusunda daha cesur adimlar atabilecek, hiç olmazsa sürünüp duran PTT’nin T’sini birseyler yapacak.
4. Hükümet aylik kur hedefleri ile ilgili olarak IMF’e verdigi taahhütlere uyacak. Bunun sonucu dolardan çözülme, Türk Lirasi’na dönüs devam edecek.
5. Enflasyon yüzde 80 ile yüzde 100 arasinda gidip gelecek. Faiz oranlan da yüzde 100’ü geçmeyecek.
6. Bu durumda dis kredi kullanmanin cazibesi devam edecek. Sicak para girisi aksamayacak.
7. Hükümet ekonomik kararlarda daha cesur olabilecek. Yatinm harcamalarini artiracak.
8. Piyasada esecek iyimser havanin etkisinde harcamalar artacak, piyasa uyanacak, üretimde artis, özel sektör yatirimlarinda kipirdama görülecek.
9. Türkiye’deki gelismeleri izleyen yabancilar bu seçim sonuçlarinda hükümetin desteklendigini görmekten ve esen olumlu rüzgarlardan etkilenecek…Belki de kredi notu umulmadik zamanda umulmadik biçimde düzelecek.
10. Kredi notu düzelmese de, kredi musluklari yavas yavas açilacak. Akmasa da damlayacak.
11. Avrupa Toplulugu ile iliskilerde, gümrük birligi konusunda hükümet daha güçlü hareket imkânina kavusacak. Bunlar “pembe gözlük” ile seçimin ekonomiye getirecegi iyiliklerin listesi.
***
Ben sahsen Tansu Çiller’in mütesebbisler ve bürokratlarla olan iliskilerinde de degisiklik bekliyorum.
Seçim sonuçlarinin verdigi moral ve seçim sonuçlarindan aldigi dersler ile Tansu Çiller, Turgut Özal’in yaptigi bazi seyleri yapmaya çalisacak.
1) Isadamlari arasinda kendine bagli, kendi politikalarinin uygulanmasina destek verecek bir isadami grubu olusturacak. Bu grubun genislemesine, yeni isadamlarinin sivrilmesini ve grupdaki isadamlarinin güçlenmesini tesvik edecek.
(Bu isin raconudur: Her iktidar kendi isadami burjuvazisini yetistirmez ise, ortada kalir. ABD’de bile belli isadamlari belli adaylarin baskanligini destekler. Aday baskanlik koltuguna oturdugunda kendini destekleyen isadamlarina dayali olarak icraatini sürdürür…Türkiye’de isadamlarini karsisina alarak hiçbir sey yapilamayacagini politikacilar ergeç anliyor. Anladiktan sonra da geregini yapiyor…
2) Bürokraside bugüne kadar belli kisilerle isbirligi yapan Tansu Çiller, bundan sonra kisiler yerine gruplar ile isbirligi yapmaya çalisacak. Kendine bagli bürokrat kadrolar olusturacak. (Rahmetli Turgut Özal bu yolu açti…Partili olsun olmasin, deneyimli olsun olmasin, kendine bagli olduguna inandigi kadrolar kurdu…Ancak Turgut Özal’in bu kadrolan olustururken dikkat ettigi bir sey, seçtigi elemanlarin yetenegi, icra gücü idi…Baglilik yaninda buna da dikkât ediyordu..l Aksi halde sadece “bizden olsun !da isterse odun olsun kafasiyla çlusturujacak kadrolarin hiç bir ise yaramayacagi tersine zararli olacagi ortada…)
Politik bakimdan da;
1) Koalisyon ortaklarinin kendilerine güveni artti.
2) Muhalif partiler panige ugradi.
3) Koalisyonun devam edecegine olan inanislar güçlendi, bu istikrara yol açabilecek bir gelismedir.
4) Yabanci ülkelerin Türkiye’deki hükümet ile ilgili tereddütleri ortadan kalkti.
5) Hükümetin terör ile mücadele politikalarini cesaretle degistirme ve uygulama sansi dogdu.
6) Dis politik iliskilerde hükümetin sayginligi artti. Sayin okuyucularim, görüyorsunuz ki, ben birden bire
iyimser oldum…Bakalim benim bu iyimser tahminlerim ne ölçüde dogru çikacak?
Sonuç olarak ben, bu küçük “önemsiz sanilan” seçim sonuçlarinin Türkiye’nin önümüzdeki günlerini büyük Ölçüde etkileyecegine inaniyorum.

 

Sende yorum yap