“Sanıyorum iyi yoldayız”

, , Sende yorum yap

BASBAKAN geçen Cuma günü Silifke’de halka hitap etti. inönü Caddesinde “Kirsal kesime su, su, su, “Sayin Basbakanimiz, susuz kaldik, bize el uzatiniz” pan kartlariyla karsilasan Özal, “Insanlara su, topraga su, bi zim ana meselemizdir. Siz de, daha iyi çalisin. Öyle zan nediyorum ki biz iyi yoldayiz” dedi.
Anlasildigi kadari ile Basbakan halkin taleplerini de gerleme ve cevaplamada yeni bir yaklasimi denemek tedir. _
SILIFKE’de su isteyenlere, “Isteginizi yerine getirece giz, veya inceleyecegiz” seklinde cevap vermek ye rine, “siz daha iyi çalisin, biz iyi yoldayiz” seklinde hitap etmek, Basbakan’in halk ile yeni diyolog seklinin bir ör negidir. Ayni hafta içinde “pahalilik ne olacak?” diye so ranlara, “incelemeden konusmayin, kimin elinde yapil mis inceleme var?” karsiligini vermistir. Ülkenin degisik sorunlari konusunda görüs isteyenleri “ben o isleri cid diye almiyorum…” diye cevaplamistir.
BASBAKANIN cevabina göre, fiyat artislari önem ta simamaktadir. “…. iyi yoldayiz.”…. Kredi faizlerinin düsürülmesini isteyen sanayicilere Hükümet’in cevabini açiklayan “bir üst düzey yetkilisine göre” ise, “ucuz kre di issizligi artirir…” Bu “yetkiliye kalsa, kredi faizlerini enf lasyonun 3-4 misli üstünde” tutmak gerekir. Demek ki, fiyat artislari konusunda oldugu gibi yüksek faiz uygula masinda da “… iyi yoldayiz.” Zaten, 1980 yilindan bu yana uygulanan politikanin amaci yatirimlari imkan öl çüsünde ertelemek olduguna göre, yatirim yapmama ko nusunda da “… iyi yoldayiz.”
“…Iyi yolda olmasina, iyi yoldayiz da…” Cumartesi günü tüm gazetelerde yayinlanan ve Hükümet tarafin dan yalanlanmadigina göre gerçekten hükümetin görü sünü yansitan “bir üst düzey hükümet yetkilisinin” açik ladigi politikalar hükümetin gerçek politikasini yansitiyor ise, “iyi yolun sonunda” nereye ulasilacagi süphe götü rür.
Üst düzey hükümet yetkilisine göre,”…kredi faizini dü sürürsek teknoloji yogun yatirimlar artar…” Türkiye’de ileri teknolojiye dayali yatirim yapmak yerine, “tarim, konfeksiyon, el sanatlari, hali-kilim, oyuncak, hediyelik esya ve ayakkabi” seklinde üretime agirlik verilirse, her kese is alani açilmis olur.
ZAVALLI dünya ülkeleri, sadece Batili ülkeler degil, Hindistan-Pakistan gibi ülkeler dahi, simdi (high-tec) ileri-teknoloji çagi denilen sanayi devrimine ayak uydur maya çabalarken Türkiye el sanatlarina dönecek demek tir. Makine kullanmadan, igne ile dikilen elbiseleri satip döviz kazanacak, hasir sepet, el dokumasi kilim satarak kazandigi döviz ile barajlarina jeneratör ithal etmeye çalisacaktir.
Bir üst düzey Hükümet yetkilisi böyle beyanat vere mez. Herhalde vermemistir, bir yanlislik vardir. Fakat Hükümetin gazetelerde yer alan bu beyanati yalanlama masi üzücüdür.
UCUZ kredi issizligi artirir ise, diger ülkeler çok ciddi ekonomik hatalar içindedirler. Issizlikle mücadele için kredi faizlerini hemen yükseltmeleri gerekir. Türki ye’de mütesebbis % 80 dolayinda bir fiyatla kredi aldigi halde issizlik azalmiyor, artiyor ise, kredi fiyatinin biraz daha artirilmasinda, yarar vardir. Üst düzey hükümet yet kilisinin beyanatinin pek açik olmayan kismi da budur. “…Bana kalsa, kredi faizlerini enflasyonun 3-4 misli üs tünde tutarim” demistir. Enflasyon % 40 dolayinda ol duguna göre, 3-4 misli, 120 veya 160’dir. Herhalde üst düzey yetkilisinin normal kabul ettigi kredi fiyati da %120 veya % 160’dir. Anadolu’da bu satirlari okuyan ve politik söz etmeyi bilmeyen isadamlari herhalde, “… sen ya sayi saymayi bilmiyorsun, ya da dayak yememissin…” diye haykirmislardir.
FAKAT surasi da bir hakikattir ki, fiyat artislari devamli tirmanir, Türk Parasi süratle deger kaybeder ve issizlik giderek büyürken, “… saniyoruz dogru yoldayiz” diyen Hükümetin, bir üst düzey yetkilisinin de ucuz kredi issizligi artirir, kredi fiyatlari % 120- % 160 olmalidir demesini normal kabul etmek gerekir.

 

Sende yorum yap