“SAGEB” nedir? (TÜRKİYE, 20 MİLYAR DOLARI NASIL HARCAYACAK?)”SAGEB” nedir, biliyor musunuz?

, , Sende yorum yap

Bilmiyorsaniz, çok büyük bir eksik. Çünkü SAGEB, Türk ekonomisinin, savunma sistemlerinin gelecegini etkileyecek güçte yeni bir devlet birimi.
Bu kisaltilmis kelimelerin ardindaki birim: Savunma Sanayii Projeleri Destekleme ve Gelistirme idaresi Bakanligi, idarenin Baskani Vahit Erdem. SAGEB Icra Komitesi
SAGEB’in birde icra komitesi var. Bu komiteye ise Basbakan baskanlik ediyor.
SAGEB savunma sanayii yatirimlarinin yerli ve yabanci özel sermayeye açilmasi ile birlikte 13 önemli savunma projesine yaklasik 20 milyar dolar harcanmasini ilke olarak kabul etti. (Kaynak: Ebarapor, Sayi: 360)
Belirlenen 13 projenin öncelikleri belirlendi.
Fakat kisa bir süre sonra öncelikler degistirildi. Belli projeler ertelendi.
SAGEB’in 24 Ekim 1988 Tarihinde Basbakan baskanliginda yapilan icra komitesi toplantisinda ise 1989 yatirim bütçesinden 500 milyon dolar kisinti yapildi. Mukaveleye Baglanan Isler
SAGEB’in proje demetindeki 13 isten ikisi 1988 yili içinde mukaveleye baglandi.
(1) Zirhli Piyade Muharebe Araçlari Projesi, Amerikan FMC ve Türk ortagi Nurol firmalarinin üzerinde kaldi.
(2) F-16 Uçaklarinin Elektronik Teçhizat Projesi ihalesini ise geçen yilin son günlerinde Amerikan Loral Corporation’un kazandigi bildirildi.
Loral Firmasi uçaklar için 43 adet cihaz üretecek ama, bunlar çok pahali elektronik aygitlar. 1989 Yilinda 5 önemli Ihale
Dünya silah tacirleri, SAGEB’in 1989 yilinda ihaleye çikarilacak bes büyük isinin pesinde:
(1) HF-SSB Telsiz Imalat Projesi
Yaklasik 1 milyar dolarlik bu projede öncelikle 8844 adet muhtelif tip telsiz ithal edilecek, sonra bu telsizler yurt içinde üretilmeye baslanacak.
Burada çok ilginç bir hatirlatma yapmakta yarar var. Bu ihale isi tam 13 yildir (evet yazi ile onüçyildir) sonuçlandirilamamis. (Kaynak: Ebarapor No: 870, Sayfa: 1)
Onüçyildir sürünen ihale dosyasi bu yil karara baglanir ise üç firmadan biri isi götürecek: Ingiliz Marconi, ingiliz Plessey veya Bati Alman Siemens firmasi.
(2) Hafif Nakliye Uçagi Projesi
Geçen yil sonu açilan 52 adet hafif nakliye uçagi alimi ihale paketi ile dört yabanci firma ilgilenmisti. Bunlar Airitaly-Dogus-Profilo konsorsiyumu, ispanyol Casa, Kanada De Haviiland ve ABD Nordamerica firmalariydi.
Kulislerde söylenenlere göre, isi ya italyan Airitaly konsorsiyumu ya da ispanyol Casa firmasi alacaktir.
(3) Mobil Radar Projesi
Hava Kuvvetlerinin “acil ihtiyaci” için 14 adet mobil radar alinmasi gerekmektedir.
Bu is için 6 firma teklif vermistir. Bunlar ABD Westinghousç, ABD General Electric, Ingiliz Plessey-Marconi, Fransiz Thomson CSF, italyan Se-lenia, ABD menseli görünen Türk asilli Aydin Corporation firmalaridir.
Kulislerdeki söylentilere göre ABD Westinghouse firmasi ile Aydin Corporation’un bu ihaleyi alma sanslari yüksektir.
(4) 35 mm. Top Radar Projesi
Türkiye’de mevcut 35 mm.lik toplara takilacak radarlar için açilacak ihalenin bu yil sonuçlandirilmasi beklenmektedir.
Bu ise de 3 firma taliptir. Contraves Group, Philips ve Racal-Marconi Grubu.
(5) Egitim Uçagi Projesi
Egitim amaciyla 50 uçak satin alinacaktir. Ancak bu proje Hafif Nakliye Uçagi projesiyle ilgilendirilmistir. Büyük olasilikla 52 nakliye uçagini satacak firma bu isi de alacaktir. 1989 Yilinda Önceligi Olan Bir Baska Ihale
SAGEB, 1989 yili için programa alinan 5 ihaleye ek olarak bir baska ihale isini de gündeme getirmistir. Bu is, Türk Ordusunun yillardir kullandigi, modasi geçmis 155 mm.lik toplarin modernizasyonu projesidir.
Bu isi Milli Savunma Bakanliginin ARGE (Arastirma Gelistirme Daire-si)’ni yürüttügü belirtilmektedir. ARGE ihale açmis, ihaleye 12 firma teklif vermistir, ihaleye teklif veren firmalarin geldikleri ülkeler çok ilginçtir: 3 ispanyol firmasi, Avusturya, Güney Afrika, Çin, Singapur, Hollanda, Fransa, Italya, ingiltere, B.Almanya ve ABD’den birer firma…
ARGE’nin bu ihale dosyasini simdi SAGEB’e devretmesi, SAGEB’in de ihaleyi sonuçlandirmasi beklenmektedir. Kalan 6 Proje
Yukarida anlatildigi gibi toplam 13 projeden olusan paketden 2 ihale 1988 yilinda yapilmis. 1989 Yilinda 5 ihale yapilacak. Kalacak 6 ihale…Önümüzdeki yillarda sonuçlandirilacak.
Önümüzdeki yillara sarkan 6 proje sunlar:
(1) F-16 Uçaklari Radar Projesi
(2) Alçak Irtifa Radar Projesi
(3) Mayin Avlama Gemisi Projesi
(4) F-4 E’lerin Modernizasyonu Projesi
(5) M-113’lerin Modernizasyonu Projesi
(6) Kompozit Yakitli Roket Projesi
iste bütün bunlar tamamlaninca da Türkiye 20 milyar dolar harcamis olacak.
Askeri amaçli harcamalar daha önceleri kamu oyuna hiç intikal etmezdi. Basbakan Turgut Özal bu isi SAGEB semsiyesi altinda yari sivillestirdigi içindir ki, simdi ihaleler duyuluyor, harcanacak 20 milyar dolarlar tartisiliyor.
Bu da iyi bir gelisme…

 

Sende yorum yap