RÜŞTÜ AKIN’IN SANAYİDE 65. YILI

, , Sende yorum yap

Bugün Istanbul’da sanayici Rüstü Akininm sanayide geçen 65 yilini kutlamak için bir toplanti yapilacak.
Denizli’de Buldan’da dokuma tezgâhlari isleten bir ailenin çogu olarak 1915 yili Haziran ayinda dünyaya gelen Rüstü Akin. Rüstiye’yi bitirdikten sonra 1928 yili Haziran ayinda babasina ait dokuma tezgâhlarinin isletilmesi sorumlulugunu üstlenmis. O gün bugündür, 65 yildir tekstil sanayiinin içinde.
— Kardesi Haydar Akin ile ortak olduklari Akin Tekstilde kumas dokuyor.
— Halka açik Edip Iplik Fabrikasi’nda özelligi olan iplikler üretiyor.
— Akin Mensucat’ta örme yapiyor.
— Edpa Konfeksiyon isiyle ugrasiyor.
— Edpa Kimya tekstile yardimci madde çikariyor.
— Edpa-USA, yurtdisinda pazarlama ile mesgul oluyor.
– Tekstilbank ise GSD Dis Ticaret’in ortakligi ile bankacilik faaliyetini sürdürüyor.
***
Bundan 65 yil önce 1928 yilinda Rüstü Akin Buldan’da ise basladiginda babasinin 75 adet el dokuma tezgâhi varmis. Rüstü Akin tezgâh sayisini 250’ye çikarmis.
Ve Buldan’da herkes 70 kurusa satilan pestemal dokurken, o tezgâhlarinda Alman Has Boya kullanarak kaliteli pestemal dokuyup 25C kurusa satmaya baslamis.
Bunda basarili da olmus. Iste o zamandan bu yana sanayide, kaliteli, “butik” imalata önem vermis.
Kiyafet kanunu çikip, halk salvar, pestemal kullanmaz olunca Buldan dokuma tezgâhlari durmus. Mallar elde kalmis. Isler bozulmus.
Rüstü Akin da, Buldan’dan yola çikip Istanbul’a gelmis. Ve de Ka-paliçarsi’da manifaturaci dükkâni açmis.
1941 yilinda harp sirasinda uzun yollardan Ingiltere’ye gitmis. Oradan ithalata baslamis. Harp bitince 1947 yilinda gene uzun yollardan Amerika’ya uçmus. Orada hem çalisip hem lisan ögrenmis.
Dönüste, 1950’li yillarin basinda bakmis ki, Türk halki renkli basma ve pazene merakli ama, mevcut fabrikalar sadece ham bez dokuyor, baski yapamiyor. Ham bezleri almis götürmüs, Macaristan’da baski yaptirmis. Tekrar Türkiye’ye getirdigi basmalar, pazenler “Avrupa Mali” baski diye büyük taleple karsilasmis.
Rüstü Akin bu isten kazandigi para ile 1955 yilinda Akin Tekstil’i kurmus, Akin Tekstil’de kardesi Haydar Akin ile ortak… Sonra oglu Nuri Akin büyümüs. Egitimini tamamlamis. Nuri Akin babasinin destegi ile halka açik Edip Iplik Fabrikasi’ni kurmus. Ardindan ihracat sirketi Edpa ortaya çikmis. 1986 yilinda da Nuri Akin’m gayreti ve aile sermayesi ile Tekstilbank faaliyete geçmis. Simdilerde Tekstil-bank’in yaklasik % 60 hissesi ailenin elinde. Bankayi GSD Dis Ticaret ile aile müstereken yönetiyor.
***
Rüstü Akin Istanbul Sanayi Odasi’nin kurucularindan, Ihracatçilar Birligi’nin kurucularindan. Birlige 14 yil da baskanlik yapmis. Manifaturacilar çarsisinin kurulusunda emegi var. isverenler Sendikasi’-nin kurulusunda görev almis.
“Politikadan, politikacidan hiçbir beklentim olmadi. Mevcut kanunlar içinde kendi isimi yapmaya çalistim…” diyor ve sunlari ekliyor: “— Param kadar is yaptim. Param artinca yeni ise girdim. Param olmadigi zaman oturdum. Büyüme hevesine kapilmadan güçlenmeye çalistim. Borçlu çalisirsan, kaçak çalisirsin, dalavereli çalisirsin… Her vakit huzursuz olursun… Ben borçlu çalismadim…”
***
Ben Rüstü Akin’i ve Akin ailesini yirmi yildir taniyorum. Oglu Nuri Akin dostum… Rüstü Akin’m diktigi fidanlar bugün bir bahçe olusturmus… Insallah gelecek nesil bu bahçeyi ormana dönüstürür… Bunlar olmayacak seyler degil… Çünkü unutmayiniz Rüstü Akin 75 el dokuma tezgâhi ile Buldan’da ise baslamis. Bugün dünyaya mal satiyor. Bir ömür çizgisi içinde insanlarin basarilarinin meyvalarini toplamalari çok güzel birsey…
Rüstü Akin’a nice “Altin Yillar”…

 

Sende yorum yap