Rekabet sadece otomotivde değil, yan sanayi içinde iyilik rüzgarı estirdi

, , Sende yorum yap

Rekabetin yararini, otomotiv sektöründe izliyoruz. Toyota otomotiv sektörüne canlilik getirdi. Yillardir “kus”larla ugrasmaktan etrafi göremeyen TOFAS yilin degil, ayin modellerini ve teknolojisini izler hale geldi. Modellerini gelistirdi, ihracata basladi. Renault, Fransa’daki model degisikligini izliyor. Ayni günde ayni modeli piyasaya çikanyor. Ana-dol’dan sonra Taunus gibi bir modeli “Türkiye’nin en iyi yerlisi” diye satmaya çalisan Otosan “silkindi.” En çagdas çizgiyi tasiyan modeli üretirken, alü ay sonra “yeninin de yenisini” piyasaya sürdü. Bu rekabet rüzgarinin Türk otomotiv sanayiinin dis pazara açilmasini saglayacagina ve ekonomik boyutlarda üretime imkan verecegine inaniyorum.
* * *
Otomotiv sanayiindeki iyilikler, yan sanayiide de iyilesmeye yol açiyor. Yan sanayiideki iyilesme yan sanayie girdi veren diger üreticileri etkileyecek.
Son olarak bana anlatilan bir olay, çok ilgimi çekti. Bu olay 7.6.1995 tarihinde Posta Gazetesi’nin ekonomi sayfasinda da kisaca yer almis.
Bakiniz, rekabet, disa açik rekabet ve ileri teknolojiye baglilik ne demek?
iç pazar için üretimde otomobilin üzerine ne takarsan tak… Yapimci firmanin insafina kalmis. Kapi kolu elinizde kalabilir. Cam önünüzden firlayabilir.
Ama isin içine ciddi bir lisans ve teknoloji ahs verisi girdi mi durum degisiyor.
Kullanilan her yerli malzemenin ana firma tarafindan onayi gerekiyor.
Bu o kadar ciddi bir konu ki…
Bana anlatildigina göre, Türkiye’deki ToyotaSA tesislerinde kapasite bulunmasina ragmen, ana firma üretimi aylarca günde 50 otomobil ile sinirlamis. Arayis, kaliteden ödün vermeden üretimi yerlestirebilmekmis. Ayni sekilde Toyota otomobilinde kullanilacak her yerli parçanin kalitesini onaylamadan yerli parça kullanimina izin vermiyormus.
Bakiniz bu arada neler olmus? ToyotaSA, Türkiye’de diger otomobil fabrikalarinin kullandigi, Sise Cam’in Trak-ya’daki otomobil fabrikasinda üretilen otomobil camlanni kullanmak istemis. Japonya’daki kalite test laboratuvarlari bu camlan, “Toyota standardina uymadigi için geri çevirmis…” Bir daha, bir daha… Sonuç degismiyor.
Bu defa Türkiye Sise Cam Fabrikalari sorumlulari “ne oluyor?” diye telasa düsmüsler. Karsilikli incelemelerden sonra sorun anlasilmis.
Cam üretimi asamasinda, iki parçali cam oto cami yapilmak üzere birbirine yapistirilirken, manyetik ortamda, isçilerin saçi, biyiklan, kollarindaki ve gögüslerindeki killardan ufak bir parça, yapistirilan iki camin arasina girebiliyormus. Gözle görülemeyen bu ufacik saç, biyik ve kil parçalan kaliteyi düsürdügünde Toyota fabrikasi bu camin otomobile takilmasina izin vermiyormus.
Türkiye Sise Cam Fabrikalan sorumlulan bu durumu tes-bit edince gereken önlemi almislar. Cam isinde çalisan isçilerin saçlan bezle baglanmis. Biyiklan kestirilmis. Gögüsleri kapatilmis. Uzun eldivenlerle el ve kol killan kontrol altina alinmis. Neticede ortaya çikan camlar Toyota laboratuvarla-rinda otomobile takilabilir kalitede görülmüs.
Sayin okuyucularim. Bu benim duydugum bir küçük örnek… Kimbilir benzer neler oluyor… Ürünlerde dünya kalitesi böyle saglaniyor.
Kalite böyle tirmaniyor.

 

Sende yorum yap