Profesyonel yönetici ne kadar para alır?

, , Sende yorum yap

Profesyonel yöneticiler için ABD’nin “cennet” oldugu söyle nir ABD’de devlet adami, sanayici, yönetici kimin ne geliri oldugu her yil açiklandigi için “özellikle profesyonellerin yillik gelirleri” bütün dünyada insanlarda kiskançlik yaratir.
Gözden genellikle kaçan nokta, “ABD’de cironun büyüklügü dür”. Büyük is, büyük gelir, büyük ödemelere imkan vermekte dir.
ABD’de profesyonellerin yillik gelirlerinin iki gruba ayrilmasinda yarar vardir: Sanayi isletmeleri ve holding yöneticilerinin gelirleri ile, herhangi bir yatirima dayanmadan, para alip satan, fikir alip satan kuruluslarda çalisanlarin gelirleri…
Sanayi isletmelerinde en yüksek gelire sahip Chryaser yönetici si lacocca’nm yillik geliri istisnai bir rakkamdir. To am cironun onbinde 9.1’i oranindadir. Ford Motors’un yöneticisi an cirosu on biride 0.6. General Motors’un yöneticisinin onbinde 0.1’dir.
1986 Yilina ait göstergeler, sanayi isletmelerinde üst yönetici nin gelirinin (yillik ödeme ve uzun dönemli menfaatler toplami) toplam cironun onbinde 0.1’i ile 0.9’u arasinda degistigini ve do lar olarak bin ABD dolari dolayinda gezindigini göstermektedir.
Bankalarda, Bank of Boston’un üst yöneticisinin yillik geliri ci ronun onbinde 2.1’i, Bankers Trust’un onbinde 2.6’si, Chase Man hattan ‘da onbinde 1.2’si dolayindadir.
Türkiye’de sanayi kesiminde en yüksek ücret alan profesyonel lerin, beyaz esya üreten ve kahverengi esya üreten en basarili iki kurulusun genel müdürlerinin yillik toplam gelirleri cironun onbinde 3.5 ile onbinde 3.7’si arasindadir. Görülüyor ki en yüksek ücret alan profesyonellerin gelirleri (cironun ora1 i olarak ABD ölçüsün-dedir ama, cironun küçüklügü geliri de .üçültmektedir.
ABD’de holding statüsündeki ITT’nin üst yöneticisinin yillik geliri cironun onbinde 5.6’si (4.3 milyon dolar), Textron’un onbinde 3.9’u (1.9 milyon dolar)’dir.
Türkiye’de en yüksek yillik gelire sahip holding yöneticisinin ge lirinin cironun onbinde 1.6’si oldugu bilinmektedir. Unutulmama lidir ki bu ücreti bir profesyonel alabilmektedir.
Türkiye’nin sadece en büyük holdinglerinin cirolari 3 milyar dolar dolayindadir. ABD’nin 500 Büyük Sanayi Kurulusundan ilk sira da yer alanin cirosu 102 milyar dolar, Besyüzüncüsünün 402 mil yon dolardir.
ABD bu kuruluslarin üst yöneticilerinin yillik l milyon dolar lik normal gelirleri (800 Milyon Türk Lirasi)’nin ABD’deki is hacmine, ABD’deki rekabet ortamina, ABD’deki gelisme ortami na göre “normal sayildigi” unutulmamalidir.
Gelelim ABD’deki ikinci grup yöneticiler, su günlerde en rag bette olan meslekte çalisan “investmen bankerler” (yatirim ban kerleridir) .
Birinci grup yöneticilerin (sanayide çalisan, bankalarda çalisan lar) islerinde istikrar vardir. Güven vardir. Bir defa ise basladin mi, belli bir tirmanma sekli vardir.
ikinci grup yöneticiler “moda olan mesleklerde çalisan”, is yer leri “sermaye ve yatirimin ötesinde”, sahsi kaabiliyet, yaraticilik ve firsatlari degerlendirme gibi seylere bagli olarak gelisen isyerle ridir.
Bugünün sermaye bollugunda “investmen bankerler” para pa zarlamacilari olarak, ABD’de büyük ragbet görmektedir.
30 Yasin altindaki investmen bankerler yilda 600 bin dolar ka zanabilmektedir. Hepsi genç erkek ve kadinlardan olusan ve ge nellikle hepsinin yasi 40’in altinda bulunan investment bankerle rin (ABD’de normal bir sorumlu üst yöneticinin yilda 150.000 dolar olan ortalama geliri yaninda) en az yilda 500 bin, çok kere l mil yon dolar gelir kazanmalari, önemli bir olay kabul edilmektedir.
Herald Tribune’de yayinlanan bir arastirmada, 26 yasindaki bir gençsin, yeteneklerine ve çalismasina bagli olarak, ciddi bir finans man kurulusunda 1.8 ayda tepelere tirmanma imkanindan söze-dilmektedir.
Bu paralari alan yöneticiler ne yapar? Hele gelecekleri belli ol mayan ve kisa sürede zirveye tirmanan bu gençler nasil para har car?
Bu konuda verilen bilgiler ilginçtir. Gençlerin “basariyi sonuç olarak degerlendirdikleri, geliri sonucun tabii getirisi olarak gördükleri” bilinmektedir. Bunlar harcamayi, basarilarinin göstergesi kabul etmektedirler,
Böyle olunca, 70 ila 110 bin dolara Ferrari otomobil satin almakta, 26 ila 31 bin dolar yillik ödeme ile soför tutmaktadirlar. Dadiya yilda 20 bin dolar, çocuklarinin özel okuluna 10 bin dolar öde mekte, yilligi 8 ila 19 bin dolar arasinda hizmetçi tutmaktadirlar. Eslerine aldiklari her “markali elbisenin fiyati bin dolarin üzerin dedir.
Yilbasini Antigua’da, Easter tatilini Aspen’de geçirmektedirler. Her bir haftalik tatilin dört kisilik aile için, birinci sinif uçak ve lüks otel masrafi 10 bin dolardir.
Özel uçak ve yat da önemli harcama isteyen ugrasilardir.
Yöneticiler için en önemli yatirim evdir, l ila 2 milyon dolar ara sindaki apartman dairelerini, 3 ila 4 yil içinde bedelini ödemek üzere satin almaktadirlar.
ABD gerçekten büyük bir ülke. O ortamin yarattigi sartlari, im kanlari baska ülkelerinki ile kiyaslamak imkani mevcut degil.

 

Sende yorum yap