“Polonezköy”de neler oluyor?

, , Sende yorum yap

Bahçenizde bir Atatürk heykeli var. Su veya bu nedenle bu heykeli bahçeden kaldirmak istiyorsunuz. Ne yaparsaniz? Hele bu heykel bir seye benzemiyor ise… Yapimi bakimindan göze hos gelmeyen biçimde ise… Atatürk’e benzemiyor ise… Boyutu bir yere sigmayacak gibi ise… Yandiniz…
***
• Yillar önce bir hadise olmustu… Ankara’da Hifzissihha Enstitüsü bahçesine bir gayretkes, Atatürk’e hiç mi hiç benzemeyen, çok kötü yapilmis bir büstü, Atatürk Heykeli olarak dikmisti… Hiç bir enstitüsü baskani bu büstü kaldirmaya cesaret edemedi… En sonunda akilli bir müdür, Mete Akyol’un yardimini istedi. Mete Akyol gazetede bir kampanya açti. Kamuoyu yaratti da, tepkisiz biçimde, bu çirkin büst yerinden kaldinlabildi…
Polonezköy’de Gülayim Oteli bahçesine konulmus bir dev Atatürk heykeli yüzünden bakiniz neler oluyor? Bunun ilginç hikâyesini anlatacagim.
***
Sabah Gazetesi Istanbul’un iki yakasi için özel Istanbul Ekleri çikariyor. Ekler içerigi ve hazirlanisi bakimindan çok basarili. Hergün ilgi ile izliyorum. Istanbul hakkinda bilmedigim çok seyi ögreniyorum.
Basarili ekonomi sayfasi yönetmeni (uzun süre benim de yönetmeligimi yapti) Erdal Bilallar, “Erdal Abi” kösesinde ilginç konulan isliyor. Sayfalarin baska köselerinde söylesiler yapiyor.
***
Sabah Gazete’nin Istanbul ekinin 15 Agustos 1996 tarihli sayisinda “Polonezköy’de Neler Oluyor?” basligi altinda sunlar yazili idi:
• Polonezköy yerine “Adampol” adi kullaniliyor.
• Polonya asilli muhtar bir caddeye bütün itirazlara ragmen “Eski Cumhuriyet Yolu” ismini vermis.
• Polonezköy’deki Polonya asillililar Polonezköy’ü Polonya topragi olarak algilamaya baslayip, Türkleri yok saymaya baslamis.
• Sokaklara “Eski Cumhuriyet Yolu” ismi veriliyor. .
• Gülayim Oteli’nin bahçesinde duran 6 metre yüksekliginde 36 ton agirligindaki Atatürk heykelini otel müdürü sehir meydanina dikmek istiyormus. Muhtar buna izin vermiyormus. Bu bilgilere dayali olarak ve tabii olarak yazinin sonunda su soru ortaya atiliyor: “Polonezköy Polonya topragi mi?”
***
Bu yazi çok önemli bir yazi… Ortaya atilan soru çok önemli bir soru. Eger Polonezköyü Polonya asilli vatan-daslarimiz Polonya topragi gibi görüyorlar ise, bizim de gidip bu topragi “millilestirmemiz”, Polonya asillilari atip, topraklarini müslüman kardeslerine vermemiz sart. ***
Benim Polonezköy’de evim yok, topragim yok. Ama ben Polonezköy’ü çok severim. Yaz-kis, imkân buldukça her hafta sonu bir arkadasimin evine giderim.
Polonezköy’deki topraklarin mülkiyetinin halen sadece yüzde 12’si Polonya asil eski mülk sahiplerinin tapusunda. Kalan topraklann yüzde 88’ini “Müslüman Türk va-tandaslari” sahiplendi. Polonezköy’de bugün devamli oturan yaklasik 3.300 kisinin, sadece 250’si Polonya asilli, eski Polonezköy’lü vatandaslarimiz. 3.050’si sonradan burada mülk sahibi olan ve yasayan Müslüman Türk va-tandaslari.
Polonezköylüler sembolik olarak muhtari eski Polonez- köylüler arasindan seçiyorlar. Bu nedenle muhtar Polonya asilli Türk vatandasi.
***
Bu ön bilgiyi sunun için veriyorum. Polonezköy belli bir grubun hedefi. Kim bu grup? Polonezköy yolu üzerinde Çavusbasi isminde bir küçük köyde, dini inançlari güçlü
vatandaslarimiz, dini inançlarini disa vurmaktan hoslanan vatandaslarimiz, giderek yogunlasan biçimde yerlesiyor. Burada “Fatih Külliyesi” isminde, dini inançlara agirlik veren bir müesseselesme var.
Çavusbasi Köyü sakinleri Polonezköy’den rahatsiz. Polonezköy’deki kiliseden, Polonya asilli Polonezköylüler’-den rahatsiz.
***
Bu kadar bilgiden sonra gelelim Sabah Gazetesi Istanbul Eki’nde “Polonezköy’de neler oluyor?” sorularinin cevabina…
Hersey bir “Atatürk heykelinden” kaynaklaniyor.
Polonezköy’ün en eski otellerinden Gülayim Oteli’nin sahibi bir gün bir Atatürk heykeli buluyor. 6 metre yüksekliginde 36 ton agirliginda bir heykel. Getiriyor bunu otelin bahçesine dikiyor. Derken Oteli’in sahibi vefat ediyor. Polonezköy’de topraklar degerleniyor. Otelin varisleri otel bahçesini baska amaçlarla degerlendirme arayisinda. Fakat bahçenin ortasinda 6 metre dev bir Atatürk heykeli…
Yiksan yikilmaz, atsan atilmaz… Millet ayaga kalkar.
Çare: “- Efendim, biz Atatürkçü’yüz bu heykelin otelin bahçesinde kalmasina gönlümüz razi olamiyor. Bunu köye hediye edelim. Köy meydanina dikilsin…”
Köy meydani dediginiz, üç yil kavsagi… Buraya yillar önce bir Atatürk Kösesi yapilmis. Atatürk’ün kocaman rolövesi konulmus. Meydanda yer olmadigindan meydanin tam karsi duvarina yapistirilmis. Açik anlatimiyla 6 metre boyunda 36 ton heykelin köy meydanina konulmasi imkânsiz. Zaten meydan diye bir sey yok…
Çare: “- Bizim bahçeden kaldinlmasi istenilmeyen heykeli kabul etmeyenler Atatürk düsmanidir… Cumhuriyet düsmanidir… Polonezköy’ü Polonya topragi yapmak isteyenlerdir…”
***
Ilginç bir kaç nokta daha:
• Polonezköy’e giriste T.C. Karayollari Genel Müdürlü-gü’nün ve Istanbul Valiligi’nin diktirdigi bir tabelada köyün adi yazilidir: Adampol… Resmen köyün adi budur. Bu köylülerin degil, bizim Iç Isleri Bakanligi’mizin resmi olarak kabul ettigi köy ismidir.
• Köyün biraz ilerisinde Cumhuriyet Köyü diye bir baska köy vardir. Bu Cumhuriyet köyüne giden yol, Polonezköy’ün içinden geçer. Eskiden bu yil Gülayim Oteli’nin önünden geçerdi. Bu yolun adi “Cumhuriyet Yolu” idi. Sonra bir baska yol yapildi. Yeni yola “Yeni Cumhuriyet Yolu” adi verildi. Otelin önünde kalan eski yola da, isim karisikligi olmasin diyerek “Eski Cumhuriyet Yolu” levhasi asildi. Bu sokak isimlerini veren Beykoz Belediyesi. Levhalari takan Beykoz Belediyesi. Zavalli Polonya asilli Polonezköylüler’in hiç bir ilgisi, iliskisi yok.
***
Bu hikâyeyi uzun uzun anlatmanin bir nedeni var. Ben Sabah Gazetesi Istanbul Eki’nde çikan haberin yanlisligindan sözetmiyorum. Benim Gülayim Oteli ile bir alip verecegim yok. Kötü niyetli olduklarini sanmiyorum. Yillardir Atatürk heykelini bahçelerinde muhafaza ettikleri için onlara saygi duyuyorum. Atatürk heykelini yerinden oynatmanin güçlügünü de takdir ediyorum…
“Atatürk heykeli”nin yerinden oynatilmasi için baslatilan bir harekatin Polonya asilli üç bes Polonezköylü’yü rahatsiz etmemesi için bu yaziyi yaziyorum.
Polonezköy, Polonya asilli vatandaslarimizla Polonezköy. Yillar önce Osmanli Imparatorlugu’nun anlayisla, özenle bu belgeye yerlestirdigi bu insanlarin tamamini kaçirdiktan sonra Polonezköy’ün baska köylerden ne farki kalir ki?

 

Sende yorum yap