Pembeden karaya

, , Sende yorum yap

Hasan Pulur’un sık sık tekrarladigi bir hikâye vardir: Adam at almak için pazara çikmis. Iki at satiliyor. Biri uyuz, öbürü yigit. Uyuzun fiyati 100 altin yigit olanin fiyati 50 altin. Sasirmis. Saticiya sormus: Bu yigit at neden uyuz olandan daha ucuz? Satici cevaplamis “Yigit görünür ama, biraz huysuzdur. Alici bre at, atdir. At huysuz olmus olmamis ne yazar…Ben onu yük tasitmak için aliyorum huyundan bana ne…” demis. Ve yigit at satin almis.
Daha sonra pazarda dolanmis. Ihtiyaci olan iki çuval un, iki çuval sekeri atin sirtina yükleyip köye yönelmis!..
Arkadan atin yigit yigit gidisini seyreyleyip, saticiya aciyormus. Bundan iyisi olur mu? Bak çuvallari sirtlamis, nasil da kosusturuyor…”
Yolu kesen sig bir dere varmis. At iki karis suyu olan derenin tam ortasina geldiginde, birden ayaklan üzerine çökmüs. Un ve seker çuvallari suyun içine yayilmis. At baslamis suyun içinde debelenmeye…
Köylü çildiracak…Ipinden tutup ah sürükleye sürükleye pazara dönmüs. Saticiya basina gelenleri anlatmis… Satici gülmüs: “Ben seni uyarmistim. Yigit görünür ama, bu at huysuzdur demistim. Sen uyarima aldirmayip ve görünüsüne bakarak üzerine atladin. . .Benim ne günahim var.”
Bu hikâye ile kimseyi küçümsemeyi, herhangi bir gönderme yapmayi düsünen yok. Ama hikâye bizim duruma pek benziyor. Iki karis suyu geçerken, bizim çuvallar suyun içinde kaldi…
23 Nisan’dan önce:
• Faizler yüzde 125’lerden yüzde 100’lere gerilemisti.
• Borsa endeksi 4365’e borsadaki sirketlerin piyasa degeri 68 milyar dolara tirmanmisti.
• Devlet yurtdisindan borçlanmaya baslamis, yurtdisi piyasalarinda özellestirilen kuruluslarin hisse senetlerine talep artmisti.
• Içeride tasarruf sahipleri özellestirilen kuruluslann hisse senetlerine bugüne kadar rastlanmayan ölçüde ilgi göstermeye baslamisti.
Dogru veya yanlis, “pembe tablo”dan söz ediliyor, iyimserlik yayiliyordu.
Iste tam bu sirada 23 Nisan günü pattt diye iki parti lideri bu pembe tabloyu “kara tabloya” dönüstürmeyi basardi. Meclis’in haziran sonuna kadar çalisacagi, ekimde seçim hükümeti kurulacagi, 11 ay sonra erken seçim yapilacagi açiklandi.
• Faizler tirmanisa geçti.
• Borsa endeksi 4.020’ye geriledi. Borsada islem gören sirketlerin piyasa degeri 62 milyar dolara düstü.
• Insanlar bu hükümetin bundan sonra hiç bir sey yapamayacagini, Vergi Kanunu Tasansi’nin bile Meclisten geçirilemiyecegini söylemeye basladi.
Önceki gün toplanan Avrupa Birligi Konsey Toplantisi’nda mali protokol geregi Türkiye’ye yapilacak mali yardimin serbest birakilmasi gene Yunanistan’in vetosu ile mümkün olamadi.
Türkiye dünyadan o kadar kopuk yasiyor ki, çok önemli olan bu haber Türkiye’de ilgi bile görmedi. Türkiye’nin tek sorunu parti liderlerinin aralanndaki çekisme.
Ve Türk halki bu çatismanin faturasini ödemek için çalisiyor. Baska derdi kalmadi.

 

Sende yorum yap