Paran mı var derdin de var

, , Sende yorum yap

Anadolu’da bir söz vardir: “Paran mi var, der- din de var” derler. Iste o biçim. Parasi olanlarin Türkiye’deki çalkantilardan basi dönmüstü. Iç çalkantilar yetmedi, simdi de dünya çalkalanmaya basladi. j
Türkiye’de üç bes kurus tasarrufu olan, Japon-ya’daki, Rusya’deki, Çin’dekij devalüasyondan etkileniyor.
Eskiden halkimiz, Türkiye’de ne zaman devalüasyon olur diye korkardi. Simdi, Japonya’deki, Çin’deki, Rusya’daki devalüas ondan korkar oldu. Vergi uygulamasindaki degisiklikler, faizin inise geçme egilimi repo piyasasini Anka Ekonomi Bülteni için yikti. Arastiran iktisatçilarin Merkez Bankasi ‘ndan temin ettikleri bilgilere göre bu yil içinde bir ara 12.2 milyar dolarlik bir büyüklüge erisen bankalar ve araci kurumlarin sadece müsterileriyle yaptiklari reponun hacmi, haziran ve temmuz aylarinda faiz oranlarinda yasanan düsüsün etkisiyle büyük ölçüde azalarak 9.6 milyar dolarlik bir büyüklüge geriledi.
Bankalar ve araci kurumlarin müsterileriyle yaptiklari repo islemlerinin hacmi geçen yilin sonunda 11.4 milyar dolar (2.3 katrilyon lira) düzeyinde gerçeklesmisti. Bu rakam, ocak ayi sonunda 11.9 milyar, subat sonunda 11.4 milyar, mart sonunda 11.2 milyar, nisan sonunda 11.6 milyar dolar olarak gerçeklesmis, en yüksek noktasina ise 12.2 milyar dolarla (3.1 katrilyon) mayis ayi sonunda ulasmisti. Repo hacmi mayis ayindan sonra önemli bir azalma egilimine girdi ve haziran sonunda 11.1 milyar dolara, 31 Temmuz itibariyle ise 9.6 milyar dolara (2.6 katrilyon) indi.
Bankalar ve araci kuruluslarina müsterileriyle yaptigi repo islemlerinin hacminde son iki ayda dolar bazinda yüzde 21, Türk Lirasi bazinda ise yüzde 17.5 oraninda bir gerileme kaydedildi. Bu gerilemede, haziran ve temmuz aylarinda Türk Lirasi faiz oranlarinda yasanan düsüs trendinin önemli ölçüde etkisi oldu. Parasini repoda tutan tasarruf sahiplerinin, baska araçlara yöneldikleri ifade ediliyor.
Reponun azalmasi demek, bankalarin bilançolarinin altinda yer alan nazim hesaplarda görülen Hazine kâgitlari miktarinin da düsmesi demektir.
Bankalar, repodaki azalma miktarinda Hazine kâgidini elden çikarmis veya bilanço disindan bilanço içine aktarmis demektir.
Acaba bankalarin bilanço içindeki Hazine kâgitlari ne durumda? Bakiyoruz bankalarin bilançolarinda yer alan menkul degerler cüzdanindaki küçülme de devam ediyor.
10-17 Temmuz arasinda 21.2 trilyon lira daralan menkul kiymet cüzdani, 17-24 Temmuz arasindaki hafta içinde de 12 trilyon liralik azalmayla, 4 katrilyon 23 trilyon liraya indi. Bu dönemde, bankalarin portföyündeki devlet tahvilleri 11.8 trilyon lira azalarak, l katrilyon 872 trilyon, Hazine bonolari ise 16 trilyon lira azalarak l katrilyon 531 trilyon liraya geriledi. Hisse senetleri 1.8 trilyon lira artarak 229.1 trilyona, diger menkul degerler ise 13.8 trilyon lira artarak 390 trilyona ulasti.

 

Sende yorum yap