Pancar fiyatları

, , Sende yorum yap

Bu sütunda geçtigimiz hafta içinde pancar fiyatlariyla ilgili iki yazi yayinlandi. Hazine Müstesari Sayin Yener Dinçmen, pancara dünya fiyatinin üzerinde ödeme yapildigini, bu nedenle ihtiyaci asan üretim miktan ile karsilasildigini üretimin tamamini satin almak zorunda kalan seker fabrikasinda seker stoku olustugunu anlatiyordu.
Buna karsi çiftçi dostu sütunu yazari Sadullah Usu-mi, pancar üreticisinin hakkini alamadigindan, ödemelerin gecikmesinden yakiniyordu.
Bu sütunda yayinlanan iki yazi üzerine DÜNYA’nin sayin okuyucularindan Yavuz Zeytinoglu, “bir pancar üreticisi” olarak görüslerini bize iletti. Sayin Yavuz Zeytinoglu, sunlan söylüyor:
1) Dünyada seker genelde seker kamisindan elde ediliyor. Seker kamisindan elde edilen sekerin fiyati pancar sekerine göre ucuzdur. Dünya seker fiyatlari seker kamisi sekeri esasli sekere göre olusur.
2) Türkiye’de seker kamisi yetisemedigine göre Türkiye ya pancar esasli seker üretimini sürdürecek, ya da dünya pazanndan seker alacak.
Türkiye’nin dünya pazanndan dünya fiyati ile seker alabilmesi mümkün degil. (1) Dövizi yetersiz. (2) Pancar çok sayida kisinin geçim kaynagi.
(3) Pancar emek yogun bir üründür. Çiftçiyi devamli mesgul eder. Tahil tipi bir üretim degildir.
(4) Destekleme fiyati ancak çiftçi maliyetini karsilamaktadir. Açiklanan 16.500 lira fiyat 15 Ekim’de ödense idi, çiftçiye ton basi 60 dolar ödenmis olacakti. Bugün 7 Nisan… Çiftçi henüz parasini alamadi. 60 dolar indi indi 45 dolara.
(5) Seker maliyetinde tabii ki pancann girdi maliyetinin önemi büyüktür. Fakat kamuya ait seker fabrika-lannin isçilik ve isletme maliyetleri de çok çok agirdir.
Bundan birkaç yil önce yapilmis bir arastirmada, bir yilda çiftçiye pancar parasi olarak ödenen miktara esit bir isletme yükü oldugu hesaplanmisti.
Pancar sorununu çok yönlü olarak ele almakta yarar vardir. Sadece pancar maliyetine dayali degerlendirmeler yaniltici olur. Sayin Yavuz Zeytinoglu, “pancar üreticisi” gözlügü ile bunlan söylüyor.

 

Sende yorum yap