Pamukbank’ın sağladığı 50 milyon dolar

, , Sende yorum yap

Geçen hafta Istan bulda Pamukbank’in Körfez Ülkeleri Ban-kalir Konsorsiyumundan sagladigi 50 milyon dolarlik kredi kolayligi ile ilgili olarak bir tören yapildi. Tören vesilesiyle bir açiklama yapan Pamukbank Genel Müdürü ibrahim Betil, bu kredi kolayliginin, devlet ya da herhangi bir yasal merciin garantisi aranmaksizin verilen ve herhangi bir ön sart ve sinirlama olmaksizin saglanan en büyük kredi oldugunu söyledi.
Gene, genel müdürün açiklamalarina göre, tamamin nakit kullaniminaolanaksaglanan 50 milyondolarlikkredi kolayligi, 6 aylik sürelerle, iki yil içinde rotatif olarak kullanilacak ve Türk ekonomisine iki yilda 200 milyon dolarlik ek kaynak yaratacaktir, ihracatin finansmaninda kullanilacak olan kredi için Pabukbank, Bahreyn Bankalararasi Faiz Orani (BIBOR) arti 1.5 puanlik bir faiz ödeyecektir. Avrupa Para Piyasalari Faiz Orani (LIBOR)’a paralellik gösteren, BIBOR’un su günlerde % 12.4 dolayinda dolastigi belirtilmektedir. Bu çerçevede Pamukbank’in kredi imkanini % 14 dolayinda bir maliyet ile kullanilabilecegi anlasilmaktadir.
Pamukbank’in girisiminin degisik boyutlari vardir. Herseyin ötesinde bu olay, Türkiye’nin dis kredi itibarinin belli bir çizgiye yükseldiginigöstermesibakimindanmemnuniyet vericidir, ikinci önemli nokta, Türk bankalarinin dis kredi konsorsiyumlarindan kredi almanin yollarini ögrenmeye baslamalaridir. Mutlaka Pamukbank’i: baska bankalar da izleyeceklerdir. Nihayet, bu yoldan saglanan kaynaklarin ekonomiye belli bir katki sagliyacaklari da unutulmamalidir.
Acaba bu tip borçlanmalar, mevcut faiz oranlarinda, Türk Parasi kiymetindeki degismeler karsisinda, bankalar açisindan cazip olabilecekmidir?
Dis krediyi, Türkiye’de müsterisine Türk Lirasi üzerinden kullandiracak bankalarin kredi kullanim süresindeki kur riskini üstlenmeleri söz konusudur.
Türk Lirasinin Amerikan Dolari karsisindaki degeri, yilbasindan buyana % 37,6 oraninda degismistir. Yilsonuna kadar bu oranin en az % 45, en fazla % 50 dolayina siçramasi mümkündür.
Eger Amerikan Dolarin BIBOR’dan faiz maliyeti % 14 ise Amerikan Dolari ile BIBOR’dan borçlanip, kur riski ile bu krediyi kullanan en az % 60, % 65’lik bir nihai maliyet ile karsilasmasi söz konusudur.
Bu maliyet ile borçlanacak kurulus, bir kredi müessesesi ise, elindeki fonu, maliyetinin üzerine belli bir ekleme ile kullandirmak istemesi tabiidir. Dogrudan kendi finansman ihtiyacinda kullananlar için ise bu nihai maliyet olacaktir.
Açik anlatimiyla, yurt disindan Amerikan Dolari ile borçlanip, Türk Lirasi üzerinden bu kaynagin degerlendirilmesinde, kredinin esas maliyetini kur riski etkilemektedir. Örnegin 1985 yilinda dolarin Türk Lirasi karsisindaki deger kazanci % 30’lar dolayinda kalabilirse, dis kredi kolayliginin maliyeti de % 45’lere düsebilir.
Mevduat toplayip, kredi vermekten baska konuyla ugrasmayan, müsterilerinin baska subelerden para çekmelerini veya havale yapmalarini bile angarya kabul eden klasik bankaciliktan, BIBOR konusunu tartismaya basliyan bankaciliga geçis, Türkiye’de en fazla tenkit edilen sektörde bile, hizli bir hareket oldugununisaretidir.

 

Sende yorum yap