Özelleştirmede alıcı yok

, , Sende yorum yap

Özellestirme Idaresi Baskanligi, Ankara Sigorta ile Güven Sigorta’nin özellestirilmesi için açilan ihaleleri iptal etti. Ankara Sigorta’daki yüzde 84.5’lik, Güven Sigorta’daki yüzde 99.6’lik kamu hissesi blok olarak satilacakti. Ihaleye bir tek teklif geldiginden, iptal edildigi, sirketlerin yakinda gene satisa çikarilacagi bildiriliyor. Türk ekonomisinde sartlar degisiyor. Geçen yillar bir sigorta sirketi sahibi olmak için “tabela pesinde kosan” gruplar simdi ellerindeki .sigorta sirketlerini satmaya çabaliyor. Su dönemde kim neden kamunun piyasa payi küçülmüs ve sorunlu sirketlerini satin alsin ki?

Saniliyor ki, kamunun hangi mali piyasaya çikarilsa, alicilar ceplerine paralan doldurmus satin almak için bekliyor. Fiyati artirmak için yansa hazir…
Isin kötü yani özellestirmede sorumluluk tasiyanlar bunun farkinda degil. Is-tanbul’da Besiktas’taki Atik Ali Pasa Yalisi binalan diye adlandirilan, Kenan Evren zamaninda devlet konuk evi olarak yapimina baslayip, yarim kalan binaların 49 yilligina irtifak haklan ihaleye çikarilmisti.

Ihaleye 6 firma katilmisti. Yapi Kredi Bankasi ile Four Seasons Hotel zinciri 49 yillik irtifak hakki için 35 milyon dolar önermisti. Four Seasons Hotel zinciri binalan lüks otele dönüstürmek için 70 milyon dolarlik harcama yapacakti. Her ne oldu ise bu ihalenin tasdiki 9 ay gecikti. Dokuz ay sonunda, Yüksek Özellestirme Kurulu’ndan ihalenin iptali ve yenilenmesi karan çikti.

Türkiye’de sartlar 9 ay öncekinden çok farkli. Turizm sektörü darbe yedi. Oteller bos. Önümüzdeki yillar için ümit yok. Simdi bu durumda kim otel yeri kiralamaya kalkar, kim otel için 100 milyon dolar baglar?
Satisa çikardigini satamiyorsan, sattigini geri aliyorsun, sonra da buna özellestirme diyorsun.
2000 yilinda 49 sirketin satisiyla 5.3 milyar dolarlik gelir bekleniyor.Öözellestirme Yüksek Kurulu’nun belirledigi ve üçer aylik dilimlere ayirdigi özellestirme programi etkileyici:

. 2000 yili özellestirme programi
2000/1 .Çeyrek 2000/2.Çeyrek 2000/3.Çeyrek 2000/4.Çeyrek
Tüpras Poas (Blok) Ataköy Turizm Erdemir (Halka arz)
Ankara Sigorta Petkim Yarimca Is Bankasi C Istirakler
Güven Sigorta Igsas
Istirakler Tüpras (Blok-Halka arz)
Asil Çelik Isdemir THY (Blok) Petkim (Blok-Halka arz)
Ataköy Marina Istirakler
Ataköy Otelcilik KBL
Ebas SEKA
KBL (Varlik) Tügsas
Sümer Holding
Taksan
Trabzon Limani
Turban
Tümosan
TZDK

Haftada bir sirketin özellestirilmesi hedef alinmis. Kararlarin çarpici yanlari söyle:
• 74 olan özellestirilecek sirket sayisi 2000 sonunda 25’e inecek.
• 2000’de özellestirmeden 3.2 milyar dolarlik nakit 5.3 milyar dolar gelir saglanacak.
• Petrol Öfisi’nde kasim ortasinda ihaleye çikilmasi planlaniyor.
• Tüpras’in yüzde 20’lik bölümü
• THY’nin özellestirilmesi gündeme alindi.
• Türk Telekom ve GSM’de nihai karar 19 Ekim’de verilecek.
• Isdemir 600-800 milyon dolar yatirim taahhüdünde bulunana verilecek.

Özellestirme Idaresi Baskanligi satis formalitelerini tamamlayip, ihaleleri vaktinde açabilse bile bunlan kim, hangi para ile satin alacak? Ekonomide durgunluk var. Talep daralmis. Alan ne yapacak? Borsanin durumu belli. Sermaye gruplarinin nakit sikintisi ortada. Türk Lirasi faizin pahaliligindan herkes sikayetçi. Türkiye riski nedeniyle dis kredi kaynaklari kurmus durumda.

Saniliyor ki, alicilar bekliyor, her satilani almaya hazirlar. Bir satis iptal edilse, ikinci defa gene gelirler. Hem de daha çok para verirler. Insallah beklendigi gibi olur.

 

Sende yorum yap