Özelleştirme “yattı” KİT’lere bakalım

, , Sende yorum yap

Biz özellestirmeye neden basladik? (1) KIT’ler ekonominin basina bela idi. (2) KIT’leri satinca hem beladan kurtulacaktik. Hem de gelen para ile ekonominin dengesini kuracaktik. Türkiye’de kamuoyu özellestirmenin geregine inandi. Önce hükümetler ayak sürttü. Özellestirmenin hukuki altyapisini olusturamadi.
Derken, içeride ve disarida geçen zaman içinde satis imkânlari azaldi. Ve de bütün bunlarin üzerine satislarda yapilan hatalar özellestirmeyi imkânsiz hale getirdi.
Bundan sonra kim olursa olsun, hangi hükümet kurulursa kurulsun, kamu bankalarini, Telekom, Petrol Ofisi, THY gibi önemli KiT’leri satmak çok zor ve hatta imkânsizdir.
Hükümetler satamaz, içeriden veya disandan ciddi talip çikamaz. Bütün bunlardan zararli çikacak olan Türkiye ekonomisi, Türk halkidir.
Uzun yillardir nasil olsa özellesecek diyerek ihmal edilen KIT’lere, yenileme yatirimlan, isletme sermayesi ih-tiyaçlan dikkate alinmayan kuruluslara, bundan sonra özel ilgi gösterilmelidir.
Çünkü bunlar nasil olsa kisa sürede özellestirilemeyecek.
1999 yili programi ile ilgili hazirliklarda ortaya konulan tahminlere göre, 1999 yilinda KIT’lerden net 2.3 katrilyon lira kâr bekleyisi var.
Bu gösteriyor ki, yatirim ihtiyaçtan, isletme kredisi ihtiyaçtan karsilanamadigi halde KIT’lerde bir iyilesme söz konusu. KIT’ler ekonominin bas belasi olmak durumundan “u” dönüsü yapmis.
Bu demek degildir ki, “ne yapalim kaderimiz böyle imis denilerek” bundan böyle özellestirme defteri kapatilsin…
Bu demek degildir ki kamu iktisadi kurulustan hükümetlerin ana ugrasi konulan olmaya devam etsin.
Iki binli yillarda Türkiye’de hükümetler büyük KIT portföyü tutmayi sürdürerek ülkenin ne ekonomi ve ne de sosyal sorununu çözebilirler. Bunu öncelikle kabul etmek gerekir.
Fakat bir de gerçek var: Bu yil, gelecek yil, hükümetlerin Telekom, THY ve Petrol Ofisi, Petkim gibi dev kurulustan yerli ve yabanci ortaklara satmasi imkânsiz. Bunlardan kurtulmak arayisinda “yalap-salap”, fiyatina bakmadan, hukuki durumlan için hazirlik yapmadan satis olamaz.
Satis olmuyor diyerek bu KIT’lerin yatirim ve isletme sermayesi ihtiyaçlari karsilanmaz, bunlar kendi hallerine birakilir ise bu defa .da kendi içlerinde çöküntü baslar.
Satis bekleyen KIT’ler kendi içlerinde çöker. Fiyattan düser. Ise yaramaz hale gelir.
Iste bütün bunlar dikkate alinarak 1999 yilinda KIT’ler için özel bir “rehabilitasyon” programi uygulanmalidir.
Kaynak kitligi, bütçenin imkânsizligi nedeniyle KIT’ler ihmal edilmemejidir. KIT’lere bilinçli olarak yönlendirilecek imkânlar, KIT’lerin kurumaya yüz tutan tulumbalan-nin çalismasina, kuyudan bol su çekmelerine imkân verecektir.

 

Sende yorum yap