Özel sektör yatırım yapıyor mu?

, , Sende yorum yap

ESKISEHIR
1980 Yilindan bu yana özel sektörün yeni yatirimlara girmedigi hakkinda yaygin bir inanis vardir. Eskisehir’e 30 kilometre mesafede Bozüyük’de son dört yilda gerçeklestirilen dev yatirimlari görünce, “her seye ragmen özel sektörün birseyler, hem de ciddi seyler yap makta oldugu” anlasilmaktadir.
Bozüyük’de Halis Toprak isimli isadaminin sahip bulun dugu Toprak Holding’in 3 büyük tesisi tamamlanmis tir. Üretime geçmistir. 2 büyük yatirimi da devam etmek tedir. Toprak Holding’in yaklasik 27-30 milyar lira yatirim harcamasiyla son 4 yil içinde gerçeklestirilen tesislerinin ikisi seramik islemektedir. Bir tesisde seramik yer ve duvar karolari üretilmekte, digerinde ise sihhi tesisat yapilmakta dir. Üçüncü yatirim kagit tesisidir. Selülozdan yazi ve baski kagidi yapilan bu tesis, yakinda ek ünitesinin devreye gir mesiyle tuvalet kagidi üretimine de basliyacaktir.
Toprak Holding’e ait devam eden yatirimlardan birinde ampul üretilecek, diger döküm tesisinde ise radyotör yapilacaktir
Bozüyük’de ve Inönü’de Koç Holding’in de yeni ve bü yük yatirimlari vardir, inönü’deki Otosan firmasinin motor fabrikasi ve kamyon fabrikasindan baska, Bozöyük’de Ar çelik firmasinin yillik 600 bin kapasiteli buzdolabi fabrikasi, ve buzdolabi kompresör fabrikasi yeni tesislerdir. Koç Hol ding’in Demirdöküm firmasinin iki ayri tesisinin birinde pa nel radyatör, digerinde sofben üretilmektedir. Eskisehir’de Koç Holding’in Aygaz kurulusunun da bir dolum tesisi vardir.
Kutlutas’in yeni büyük yatiriminda Haliflex ticari unvani ile ve Haliser markasi ile hali ve hali ipligi üretilmekte dir. Eczacibasi Holding’in seramik yatirimi yaninda alçib lok, armatür ve fayans tesisleri üretimi sürdürmektedir.
Biraz ötede Sögüt’de Sörmeh Ates Tuglasi tesislerinde Magnesit degerlendirilmektedir. Gene Sögüt’de isadami Orhan Aker’in iyi niyet ve büyük gayretlerle, halka açik olarak gerçeklestirmeye çalistigi büyük bir seramik-fayans yatirimi vardir.
Yukarida da isaret edildigi gibi, bugün artik orta bü yüklükte bir yatirim en az 10 milyar liralik finansmani ge rektirmektedir. 1980 Yilindan bu yana geçen dönemdeki ekonomik zorluklara, piyasanin dalgalanmasina, faiz oranlarinin yüksekligine, siki para politikasina ragmen Es kisehir yöresinde gerçeklestirilen bu yatirimlar her bakim dan ilgi çekicidir.
Bir baska ilginç nokta, Türkiye’de talebin durakladigi sa nilan konularda üretimin sürmesidir.Örnegin,seramik konusunda, özellikle insaattaki duraklamaya bagli olarak bir durgunluktan söz edilirken, Eskisehir’deki tesislerin de vamli üretim yaptiklari görülmektedir.
Ayni sekilde radyatör ve armatür üretenlerin durgun luktan yakindiklari belirtilirken, fazla kapasiteden söz edi lirken, yeni kapasiteler meydana getirilmektedir.
Burada bir ümit, devreye giren yeni kapasitelerin üre timlerini sürdürebilmek için, kaliteyi yükseltmede ve fi yatlari düsürme de etkili olacaklari ve bunun yaninda ihra cata yönelecekleridir.
Gerçekten, Eskisehir yöresinde ziyaret edilen her tesis de, ihracat konusundaki girisimlerinden ve gelecek yillar daki ihracat projeksiyonlarindan söz edilmektedir. Niha yet çok önemli bir nokta da, bu tesisleri meydana getiren ve isleten genç kadrodur. Yatirim sadece finansman isi degildir. Anadolunun ortasinda, piril piril genç adamlarin büyük bir sevk ile makineleri kurmalari, isletmeleri iftihar verile cek bir gelismedir. Yapilan bu dev tesislerin hiçbirinde ya banci teknisyen bulunmamaktadir. Tamami Türkler tara findan yönetilmektedir. Genç sanayi yöneticisi, teknisyeni ve isçisi Anadolu’nun geçmis yillarini hatirlayabilenler için yepyeni bir tiptir.

 

Sende yorum yap