Özal’ın şansı

, , Sende yorum yap

OZAL sansli bir sekilde iktidara gelmektedir. Bu sans, ANA.P.nin kazandigi oy çogunlugunun ötesinde, bir parti baskani olarak ülke sorunlarini omuzlamada Ozal’in sahip oldugu imkanlar bakimindan önem tasimaktadir. Özal, bu sansi iyi degerlendirebilirse, bundan hem ülke, hem partisi, hem kendisi kazançli çikacaktir.
OZAL’in en büyük sansi, 12 Eylül sonrasi Türk Silahli Kuvvetlerinin Türkiye’de sagladiklari huzur ortaminda, hiç olmazsa yakin dönemde, sosyal huzursuzluklar engeliyle karsilasmadan, tüm gücünü ekonomik sorunlara yöneltebilme imkanidir. Bu, Özal’a ihtisas sahibi oldugu alanda, tüm becerisini sergileme imkani verecektir. Anavatan Partisi’nin yapisi, Ozal’in kendi çizecegi programin bütünlügünün bozulmadan, engelleme ve muhalefetle karsilasmadan uygulanmasina imkân verecektir. Unutulmamalidir ki parti kadrosu olusturulurken, Özal, simdiye kadar birlikte çalistigi, tecrübe ve becerilerine güvendigi kadroyu biraraya getirmeye özen göstermistir. Bu nedenle sadece politikada bütünlük degil, uygulamada da bütünlük saglanmasi kolay olacaktir.
ÖZAL’in bir baska sansi, yirmibes yillik bürokrasi tecrübesidir.Özal, Ankara’yi bilmekte, Ankara’da çalisanlari tanimaktadir. Geçmis tecrübeleri, çalismalari karar mevkiinde, önemli görevlerde bulunan kisilerle isbirligini gerektirmistir. Kisilerle yakin iliski kurma özelligi nedeniyle uygulama mevkiindeki kisilerin yeteneklerini çok iyi bilmektedir. Kimin, nerede, ne yapabilecegini, Ankara’da hangi masalardan ne kalitece ve ne sürede is çikabilecegini ögrenmistir. Bunlar politikalarin uygulanmasinda süratli sonuç elde etme bakimindan önem tasiyan noktalardir.
Ozal’in uluslararasi ekonomik kuruluslar ve finansman çevreleriyle de çok iyi bir diyalogu vardir. Özal kisiligi ve yetenekleri bakimindan bugüne kadar yabancilari hep kendine hayran birakmistir. Uluslararasi kuruluslarla, dis finansman çevreleriyle iliskilerde sahsi diyalogun önemi Türkiye’de çok az devlet adaminca anlasilabilmistir. Yabancilar insani tanimak, insana inanmak, insana güvenmek istemektedir. Bundan önceki hizmet dönemlerinde Özal bu konuda oldukça önemli mesafe almis, ciddi bir itibar saglamistir. Simdi, oy çogunlugu ile iktidara gelmis Türk ekonomisinin 5 yil kaptanligini üstlenmis bir Ozal’in, daha önceki dis temaslarinin meyvalarini toplamasi daha kolay olacaktir.
OZAL geçen yirmibesyillik dönemde Türk ekonomisinin sorunlarini üst düzeyde takip eden ve çözen mevkilerde bulundugundan, sadece sorunlari bugünkü boyutlarinda degil, basarisi ve basarisizliklari ile geçmis boyutlarinda da bilebilmektedir. Sorunlarin degisik biçimlerde ele alinmasi halinde ne tip çözümler veya çözümsüzlüklerle karsilasilabilecegini görmüstür. Bu tecrübe, ekonomi politikalarina gerçekçi yaklasimina saglayacaktir. BIR baska önemli nokta, Ozal’in Istanbul tecrübesidir. Özal, Istanbul’da üst yönetici, mütesebbis, isveren olarak, büyük is çevrelerinin içinde bulunmus, onlari tanimis, Türk sanayiinin yapisini ögrenmistir. Belli bir süre masasindan kalkmis, tersine daha önce oturdugu masalardaki isini çözmek için Istanbul’dan Ankara’ya sayisiz defalar gidip gelme zorunda kalmistir. Yatirim, üretim, yönetim tecrübesi kazanmistir.
BÜTÜN bunlar Ozal’in ekonomi yönetiminde büyük avantaslaridir. Ozal’in bu avantajlari yaninda nisbi olarak simdiye kadar tecrübesi az oldugu alanlar vardir. Bunlarin basinda sosyal meseleler ve tarim sorunlari gelmektedir. Özal ekonomi alanindaki basarilarin sosyal meselelerin ortadan kalkmasina imkân verecegine inanmaktadir. Tarim sorunlari ile ise bugüne kadar ilgilenme imkanini bulamamistir. Tarim sektörüyle ilk ciddi iliskisi 1960’li yillarin ortalarinda Türkiye’de Meksika kaynakli bugday tohumu ve sun-i gübre kullanimi programlarini baslatmak olmustur.
ÖZAL’in sansini iyi kullanmasi sadece partisi ve kendisi bakimindan önem tasimamaktadir. Bu sansin ülke yararina degerlendirilmesi, ekonomik sorunlarin en kisa zamanda ciddi sekilde ele alinmasina ve çözüm arayislarina da imkân verebilir. Iyi niyetle ülkesi için birseyler yapmak isteyenlerin basarisi için dua etmekden dogal birsey olamaz.

 

Sende yorum yap