Özal’a geçmiş olsun

, , Sende yorum yap

Ozal’in politikalarini begenenlerin de, uygulamalarindan zarar görenlerin de su günlerde tek temennisi “Ozal’in kisa sürede sagligina kavusmasidir.”
Politikalarini begenmiyenlerin yaptiklarindan zarar görenler,
siyasi görüslerine karsi olanlar dahil, Özal, Türkiye’de çok genis bir halk toplulugunun “sempatisini kazanmis” bir politikacidir.
Kendi inançlari dogrultusundaki çabalari “daha güçlü bir Türkiye yaratmayi Türk insanini daha mutlu etmeyi” amaçlamaktadir.
Karsilastigi tenkitler ise, inançlarinin hatali oldugu, politikalarinda çeliskiler bulundugu, devlet yönetimini kisi yöretimine dönüstürdügü, yanlislari zamaninda görüp düzeltmeler yapamadigindan, islerin iyiye degil kötüye gittigi noktalarinda toplanmaktadir. Kisi olarak kazandigi büyük sempatiyi ise bazi aile fertlerinin toplumsal degerlere ters düsen davranislari zedelemektedir.
Bütün olumsuz gelismelere ragmen bugün Türkiye’de “Turgut Özal” içeride ve disarida kendini kabul ettiren güçlü bir politikaci, lider ve devlet adami durumundadir.
Turgut Ozal’in beklenmedik bir zamanda kalp ameliyati olmasi, kendisine sempati duyanlarda üzüntü yaratmis, fakat Türkiye’de devlet yönetiminde” kisisel yönetime geçmenin “tehlikelerinin” açiklikla ortaya çikmasi bakimindan da çarpici olmustur.
Insanlar, dogar, büyür, yaslanir, hastalanir ve belli bir süre sonra ömrünü tamamlayip ölürler. Devletler dogdukdan sonra devamli büyümek zorundadir. Devletin hastalanmamasi, ölmemesi esastir.
Eger devlet’in yönetimi-kaderi, devleti yönetenin kisiligiyle bütünlesir ise, o tek kisinin sinirlenmesi, hastalanmasi, dinamizmini kaybetmesi devleti etkiler hale gelir.
Turgut Ozal’in ameliyatina üzülenler’in tez zamanda sagligina kavusmasi için dua edenlerin hemen dile getirdikleri bir ciddi endiseleri oldugu görülmektedir?
Turgut Özal, ABD’den dönüp gelecek, bürokraside, hükümetde çok önemli degisiklikler yapacak idi. TBMM’nde görüsülüp kanunlasmasini istedigi bazi yetkileri kullanarak sirketler kurtaracak, banka sistemi ile oynayacakti.
Turgut Özal, önce New York ve Washington temaslari ardindan ameliyat ve ameliyat sonrasi nekahat döneminde yurt disinda kaldigi sürece, bütün bunlar askida kalacak demektir.
Herseyin ötesinde, Türkiye’de bugün devlet yönetimi, Turgut Ozal’in sabahtan aksama, gecenin geç saatlerinden sabahin ilk isiklarina kadarki zamanlarda küçük bir kurmay heyetiyle sürüp giden “yogun çalismalara” kesin ve etkin kararlarina dayali olarak yürüyüp gidiyordu.
Ameliyat sonrasi dönemde Turgut Özal’in bu “yipratici tempoyu” sürdürmesi imkansizdir.
Iste bütün bunlar gösteriyor ki, ameliyat sonrasi dönemde, Turgut Özal, “yönetimde kisisellikden kurumlasmaya yönelme” arayisinda olmak zorundadir.
Basbakan “yurt disina çikinca”, basbakan “hastahaneye yatinca” eger Ankara’da islerin durmasi, devletin önemli kararlarinin ertelenmesi “gelenek haline gelir ise”, bundan Türkiye zarar görür.
Anlasiliyor ki, herseye ragmen Türkiye “bir siire bekleme devresine girecektir” Turgut Ozal’in bir an önce sagligina kavusmasi beklenecektir. Turgut Ozal’in sagligina kavusup, koltuguna oturunca ABD’ye hareket etmeden önce sözünü ettigi “tayinleri yapip yapmiyacagi”, kimi yerinde birakip, kimleri yerinden alacagi beklenecektir. Turgut Ozal’in dönüsünde sirket kurtarma olaylarina bakis açisinin degisip degismcyecegi, davranisinin ne olacagi beklenecektir.
TurgutÖzal’in en kisa zamanda sagligina kavusmasi, Türkiye’ye eski enerjisiyle koltuguna oturmasi dilegile” geçmis olsun.

 

Sende yorum yap