Özal neler yapacak?

, , Sende yorum yap

ÖZAL herhalde öncelikle, 24 Ocak 1980 tarihinden sonra savuna geldigi ekonomik tedbirleri uygulamakla ise baslayacaktir. Özal, ihracatin tekrar artirilmasina önem verecektir. Ihracatin artirilmasinda Özal’in kullanacagi tesvik araçlarinin basinda kur ayarlamalari gelecektir. Döviz kurlari daha cesur bir sekilde ayarlanacaktir. Buna ek olarak vergi iadelerinde aksamaya baslayan ulgulamaya islerlik kazandirilacaktir. Özal ihracat tesvikinde ucuz kredinin önemine inandigi için, aksayan sistemi ve bu sistemin ana unsuru olan faiz farki iadesi mekanizmasini isletecektir. Bu, ihracatçilar ve özellikle ihracatçi kuruluslar için çok önemli bir olaydir. Seçim öncesi dönemde degisik nedenlerle ihracat tesvik sisteminin islerligini yitirmesi ihracatçilari ümitsizlige, büyük ihracatçi kuruluslari sarsintiya itmistir. Özal’in iktidara gelmesi en çok bu çevrelerde memnunluk yaratmistir.
• •
OZAL parayi aranir hale getirecektir.Parayi aranir hale getirmek, Özal’in enflasyonu kontrol aracidir. Bu yolda öncelikle mevduat ve tahvil faiz oranlarini yukariya itmesi beklenmelidir. Özal bunu çok kisa sürede yapmak mecburiyetindedir. Yeniden hizlanan ve enflasyonu körüklemeye baslayan paradan kaçisi ancak böyle önleyebilir. Özal’in parayi tekrar kitlastirmasi, aranir hale getirmesi gayrimenkul fiyatlarindaki yangini söndürecek, gayrimenkul spekülasyonu tekrar durak-layacaktir. Ayni sekilde altin talebinin de gerilemesi normaldir.
KISA sürede yatirim ve üretim artisina agirlik verilmesi beklenmemelidir. Çünkü Özal, yatirim ve üretim artisinin ithalati artiracagina ve ithalat artisinin hemen ödemeler dengesine yansiyacagina inanmakta yatirim ve üretim artisini biraz ertelemenin büyük sorun yaratmayacagini ileri sürmektedir.
• •
OZAL’in büyük sorunu, Hazinenin kit gelir imkanlarini artirmaktir. 1983 yili bütçesinden gelecek 300 veya 500 milyar liralik açiga ek olarak 1984 yili bütçesinin küçük tutulmasi ve açik baglanmasi Özal’in sansizligidir. Bunun çözümü ya yine vergi düzenlemelerine gitmek ya da iç borçlanmadir. Yeni vergi düzenlemelerine gitmek konunun en radikal çözüm sansidir. Ancak her konuda hazirlikli görünen Özal’in dosyasinda yeni vergi tasarilarinin bulunmadigi tahmin edilmektedir. Bu hazirlik ise zaman alacaktir. Alternatif olarak, seçim konusmalarinda “köprü satisi” seklinde sembolize ettigi yüksek gelir saglayacak iç borçlanma politikasi, Özal’in Hazinenin kaynak açigini kapatmada kullanacagi temel kaynagi olusturacaktir.
ACABA Özal yeni kamu projelerini baslatabilecek midir? Herseyden önce bu konuda ciddi bir engel vardir, kamu kesiminde ciddi bir proje stogu yoktur. Gündemdeki iki önemli proje Atatürk Baraji Projesi ve ikinci Bogaz Köprüsüdür. Herhalde Özal, Köprü projesinin bir prestij projesi olarak kabul edecek ve öncelikle uygulamaya çalisacaktir.
SEÇIM konusmalarinda Özal isçi ve memur ücretlerinin enflasyon oraninda ayarlanmasigeregini vurgulamistir. Gerçekçi bir yaklasimla Özal’in isçi ve memur ücretlerinde ciddi düzenlemeleregitmesinin imkansizligi ortadadir. Özal isçi ve memurlara, enflasyonu sinirlayarak yardimci olmayi tercih edecek ve bunun yararini anlatmaya çalisacaktir. Serbest piyasa ekonomisinin savunucusu olarak Özal’in fiyatlara müdahalesi beklenemez. Fiyat artislarini sinirlamak için kullanmayi düsündügü silahin basinda ithalat tehdidi gelmektedir. Fiyati artan mallarin ithalatini belli ölçülerde açmayi deneyecektir. Ancak unutulmamalidir ki bu silahin kullanimi döviz imkanlariyla sinirlidir.
BÜTÜN bunlar geçmisdeki egilimlerinin degerlendirilmesiyle Özal’in yapabilecekleri hakkindaki tahminlerden ibarettir. Özal’in yapabilecegi bir baska sey 24 Ocak 1980 tedbirler paketine benzer bir ekonomik tedbirler dizisiyle ise baslamaktir. Belki böyle bir paket ekonomide yeni bir sok etkisi yaratabilir. Ancak netici verme bakimindan, perakende tedbirlerden daha basarili olacagi süphesizdir.

 

Sende yorum yap