Otomotiv sanayiinde kalite ve güvenlik

, , Sende yorum yap

Yabanci oto üreticisi firmalar, gazete ve dergilerde yayinlanan reklamlarinda kalite ve güvenlik konusunu ön plana çikarmaya basladilar. Asagida. ABD’de bazi yayin organlarinda çikan bu tjp reklamlardan örnekler, ö/etler verilmektedir.
General Motors (GM) Firmasinin Duyurulari Chevrolet, Pontiac, Oldsmobile, Buick, Cadillac otomobilleri GMC kamyonlari üreticisi GM firmasi “GM’in Tüketici Aydinlatma Hizmeti” basligi ile yeni bir reklam kampanyasi baslatti. Bu kampanyada her
ay bir konuda tüketici aydinlatiliyor. “How to teach machines to work with people” basligina tasiyan reklamda su konular isleniyor:
“ABD’de, Amerikan isçileriyle otomobil üretiyoruz. GM firmasi, Amerikan Otomotiv Isçileri Sendikasi ile isbirligi içinde, yeni tesislerdeki üretimde prodüktiviteyi, kaliteli ve güvenilir ürünler ortaya çikarmayi hedef aliyor. GM’in özel kontrol sistemleriyle kalitede en üst sinira çikmayi hedef aliyoruz. Amacimiz, her sinif motorlu araçta, rakiplerimiz arasinda kalite ve güvencede lider olmaktir. Bu zaman alacak, çok harcama yapacagiz. Fakat bu hedefe ulasacagiz.” (The New Yorker. May 11*. 1987)
Chrysler Reklamlarinda lacocca Neler Söylüyor?
Chrysler firmasinin satis öncesi binek otomobillerini denerken kilometre baglantilarinin sökülmesi ABD’de büyük yankilar yaratti. Bu-nun üzerine firmanin baskani lacocca kendi imzasi ile su ilanlari ya-yinlattirdi:
“Arabalari denemek iyi bir fikirdi. Deney sirasinda kilometre telini çikarmak aptalliktir. Bu aptalligi bir daha yapmayacagiz. As da olsa kullanilmis arabayi yeni gibi sattigimiz, tüketiciyi kandirdigimiz için özür dilerim. Bu tip araba alanlarin hepsine yeni model, yepyeni otomobiller verecegiz Ama bu kendimizi affettirmeye yetmeyecegi için mevcut kalite garantimiz olan 5 yil veya 50 bin kilometre kullanim yerine 7 yil veya 70 bin mil kullanim garantisi veriyoruz. Firen, amortisörler, havalandirma, elektrik sistemi, debriyaj ve direksiyon için bu garantimizi genisletiyoruz. Biz ancak güvenilir aiaba yaparsak lider oluruz. Bunun bilincindeyim.” (U.S. News and World Report, July 13,1987)
lacocca Der Spiegel dergisine Avrupa pazarina açilma kararini söyle açikladi:
“ABD’de otomobil üreticileri Ikinci Dünya Savasi sonunda fiilen dünya otomobil tekelini ellerine geçirdiler. Bu ABD otomobil üreticilerini rehavete itti. Çünkü otomobil alicilari kuyruklar meydana getiriyordu. Kötü çalismaya basladik. Her yil otomobillerin biçimini fiyatini degistirdik ama kaliteye kimse önem vermedi. Bunun da faturasi sonra önümüze çikti. Avrupa ile rekabet gücümüz azaldi… Yeni otomobillerimiz Avrupa yollari için yapiliyor. Emeklilerin hafta sonu gezintileri için degil… Önce besbin otomobil ihraç edecegiz. Hedefimiz yilda yirmibin otomobil…”
Avrupali Üreticiler: BMW Yapimcilari Neler Söylüyor?
BMW firmasi 700 serisi otomobillerini ABD pazarinda “The ulti-mate driving machine” diye pazarlarken devamli olarak “kalite ve güvenlik” konusuna agirlik veriyor.
“Kalite ve güvenligi saglamak için çalisiyoruz. Motorlarimizda insan saçinin 1/5’i kadar ince hatayi bile kabul etmiyoruz. Boya ve pasa karsi tecrit için 37 islem yapiyoruz. Otomobil yapiminda 7 bin islemin her birinde yüz ilâ bin kontrol mekanizmasi tesis ettik. Her gün montaj hattindan çikan her araba mutlaka bir kalite kontrol mü: fettisimiz tarafindan görülüyor. Isviçre saati yapar gibi otomobil yapiyoruz. Ön ve arka çarpmalarda yolcularin zarar görmemesi için çarpilma bölgelerinde emniyet sistemlerini gelistirdik.” (The New Yorker, May 11, 1987)
Ford, Mustang’i Nasil Takdim Ediyor?
Ford Mustang Lx Convertible modelin basin reklamlarinda kalite ve güvenlik konusu söyle isleniyor:
“Ford, geçen yedi yildir Amerika’nin “en iyi yapim (best-built) . Amerikan otomobillerini yapiyor”. Kalitede l numara olmak bizim isimiz. Bunda basarili oldugumuzu da 1981 – 1987 modelleri üzerinde yapilan degisik arastirmalar ortaya koydu.”
“Amerika’da otomobil kullananlar arasinda yapilan arastirmalar ile tüketicilerin kalite ve güvenlik konusundaki degerlendirmeleri te-spit edilir. Ford firmasi bu degerlendirmelerde ABD’de üretilen otomobiller arasinda en az sikayet edilen otomobilleri üreten firma olarak belirlenmektedir. Ford Taunus modellerini yol güvenligi en yüksek otomobil, en kaliteli otomobil olarak üretiyoruz. Bunun için 6 yil veya 60 bin mil kalite garantisi veriyoruz.”
(U.S. News and World Report, Aug. 31, 1987)

 

Sende yorum yap