Otel yatırımları

, , Sende yorum yap

YABANCI sermayenin Türkiye’de otel yatirimlarina ilgi duymaya basladigini gösteren haberler son zamanlarda sikça duyulur oldu. Küçük Aga Han bir kaç kere Türkiye’ye geldi. Turizm Bakani Ilhan Evliyaoglu tarafindan gösterisli sekilde agirlandi. Ankara, istanbul ve Antalya’ya büyük oteller insa etmek üzere oldugu israrla belirtildi. Küçük Aga Han’in Istanbulda Çiragan Harabelerini onarip otel insa etmek üzere harekete geçtigi, Ankara’da Kavaklidere Sarap Fabrikasina ait arazide Koç Toplulugunun ortakligiyla büyük bir otel insaatina baslamak için projeler hazirlandigi açiklandi. Holiday-Inn zincirinin Türkiye’nin degisik bölgelerinde oteller yapma karari kamu oyuna duyuruldu. Fakat bugün, yeni bir hükümet göreve baslarken yabanci sermayenin otel yatirimlari konusunda hiçbir ciddi karari ve projesi olmadigi, mevcut temaslarin hiçbirinin uygulama safhasina geçemedigi anlasilmis bulunmaktadir.
GÖRÜLDÜGÜ kadari ile yabanci sermaye, Türkiye’de otel insa etmekten çok, insa edilmis otellerin isletilmesine ilgi göstermektedir. Yabanci sermayeli gruplarin otel konusundaki ilgilerinin insaatdan önce ortaya çikisi ise, Türk hükümetinin otel yatirimlari için alt yapisi tamamlanmis arazi tahsisi nedenine dayanmaktadir. Açik anlatimiyla, yabanci sermaye, kurulus yeri bakimindan iyi arazide insa edilmis otellere ilgi duymaktadir. Türkiyede arazi fiyatlarinin pahaliligi, otel insa edilebilecek arazilerin satin alma bedellerinin yüksekligi otel yatirimlarini baslangiçta caydiran bir konudur. Halbuki Turizm Bakanligi, otel insa edeceklere alt yapisi tamamlanmis arazi tahsisi edebilmektedir. Bu imkandan yararlanmak isteyen Türk mütesebbisler, bir yabanci yatirimci ile birlikte Turizm Bakanligina basvurarak otel insa etmek üzere arazi tahsisini talep etmektedirler. Örnegin, Küçük Aga Han, Koç Grubunun ortakligiylaAnkara’da sehir planinda yesil saha olarak ay» rilmis Kavaklidere Sarap Fabrikasinin arazisini otel yapmak üzere talepde bulunmustur. Turizm Bakanligi bu arazinin yesil sahadan, otel alanina dönüstürülmesini saglamistir. Fakat talep sahiplerince bu yeterli görülmemektedir. Arazinin Tu-rizrn Bakanliginca satin alinmasi, alt yapisinin tamamlanmasi, sonra otel insaati için yapimci ortakliga teslimi beklenmektedir.
SEHIR disinda turizm önceligi bulunan alanlarda bu tip uy-guIamalara girebilenTurizm Bakanligi, sehir içinde ayni uygulamayi yapmaktan tabii olarak çekinmektedir. Örnegin Bakanlik benzer taleplerde Antalya yöresinde arazinin mülkiyet sorununu çözmekte, imar kararini almakta, alt yapiyi tamamlamakta, yol, su, elektrik ve kanalizasyonu insa ettikten sonra araziyi otel veya turistik tesis yapacaklara 49 yil kira ile devretmektedir.
TURIZM Bakanliginin bu uygulamasinin Ankara, Istanbul, Izmir gibi sehirlerde, özellikle yesil saha statüsündeki cazip arazileri ele geçirmek bakimindan çekiciligi, bir çok grubu harekete geçirmistir. Istanbulda Hilton Otelinin önündeki yesil saha, Taksim Parkinin devami olan yesil park, Sheraton Otelinin karsisindaki Tenis Klübü arazisi, yabanci sermaye ile isbirligi yaptiklarini belirten yerli sermaye gruplari tarafindan Turizm Bakanligindan talep edilmektedir. Birçok tesebbüs için önemli olan tahsisi alabilmektir. Oteli nisa edebilecek sermaye grubunun ve projenin tahsisten sonra kolaylikla temin edilebilecegi sanilmaktadir. Bu talepler karsisinda Turizm Bakanligi gerçekçi ve titiz bir seçime yönelince de, otel yapmak isteyenlere çikarilan güçlüklerden sözedilmektedir. Turizim Bakanligi yetkilileri , kendi sahip olduklari arazi üzerinde otel yapmaya niyetli mütesebbis yoklugundan, kamuya ait arazilerle, yesil sahalarin otel yeri olarak tahsisini talep eden firmalarin ise otel insa edebilecek güç ve baglantiya sahip olmayan araci kuruluslar niteligini tasimamasindan sikayetçidir. Bu durumda, büyük sehirlerimizde daha uzun bur süre ek otel kapasitesi yaratilamayacagi anlasilmaktadir.

 

Sende yorum yap