Ortalık gene karıştı. Türkiye’de orta ve uzun vadeli tahmin yapmak çok zor.

, , Sende yorum yap

Kisa vadeli tahmin yaparken de tahmini ikiye ayirmak gerekir:
1) Refah Partisi’nin çogunlukta olacagi bir hükümet isbasina gelirse ekonomide neler olabilir?
2) Hükümet bunalimi devam ederse, veya Refah Partisi’nin katilmayacagi veya azinlikta kalacagi bir hükümet kurulursa veya seçim olursa ekonomide neler olabilir?
Refah Partisi’nin çogunlukta olacagi bir hükümet isbasina gelir ise, kisa sürede de orta sürede de, uzun sürede de ne olacagini tahmin etmek güç ve hatta imkânsizdir.
Fakat diger alternatiflerde kisa sürede sunlar beklenmelidir:
1) Döviz sikintisi olmayacaktir. Ihracat artmasa, gerilese de döviz bulunacaktir. Döviz fiyati ancak ve ancak Merkez Bankasi zorlar ise, ister ise artacaktir. Aksi halde dövizde ucuzluk sürecektir. Çünkü (ciddi bir panik ortaya çikmadigi sürece) dövizin tek alicisi Merkez Bankasi olmaya devam edecektir.
2) Faiz fiyati artacaktir. Çünkü kamunun finansman ihtiyaci devam edecektir.
3) Enflasyon yüzde 80’lerin altina inmeyecektir.
4) Iç talep daralmaya devam edecektir. Insanlar belirsizlik nedeniyle likit kalmaya çalisacaktir. Gayri menkul piyasasi açilmayacaktir. Otomobil satislari patlamayacaktir. Beyaz esya ve kahverengi esya mevcut çizgide satilacaktir.
5) Kisa dönemde istikrarsiz ortamda “istikrar tedbiri” paketi hazirlamak ve uygulamak mümkün olamayacagindan, devalüasyon veya konsolidas-yon gündeme gelmeyecektir.
Bu tablo “ekonomide sahipsizlik” demektir… Bu tablo “zaman kaybi” demektir. Ama ne yapalim ki, kaderimiz budur.

 

Sende yorum yap