Ortaköy’de pazar

, , Sende yorum yap

Geçtigimiz Pazar günü Ortaköy Pazar’i açildi.
Istanbul’da Ortaköy’de vapur iskelesinin hemen yanindaki meydanda, Cami’in önünde pazar düzenlenmeye baslandi. “Ortaköy’de pazar, her pazar” düzenlenecek.
Ortaköy’ün Özelligi
Bogaz yolu Ortaköy’ü ikiye böler. Yol ile deniz arasinda kalan meskûn bölgenin bir özelligi vardir. Burada biribirine komsu olarak bir cami, bir havra ve bir kilise insa edilmistir. Bilenlerin anlattigina göre, dünya üzerinde bu sekilde üç farkli dine ait üç ayri mabedin yanyana insa edilip, faaliyetini yillardir sürdürdügü baska yer yok imis.
Ortaköy Vapur Iskelesinin hemen yaninda Simon Kalfa’nin evi diye bilinen ilginç bir yapi vardir. Rivayete göre bu Simin Kalfa meshur Balyan Ailesi’nin kalfasidir. Çiragan Sarayi’ni yaparken, Ortaköy’de de kendine bu evi yaptirmistir.
Evin alt katinin vebahçesinin bir zamanlar saz salonu olarak isletildigi Safiye Ayla’nin burada konserler verdigi anlatilir.
Herbiri en az yüz yillik elan diger evler, yillardir ihmal edilmis, fakat belli bir karakteri korumustur.
Eski Ortaköy’lüler ve Yeniler
Kabatas Lisesi’nde okuyanlar, özellikle “eski Kabatasli’lar” için Ortaköy’ün bir baska önemi vardir. Ortaköy’ün vapur iskelesi bölümü Kabataslilar’in okul disi gençlik hatiralarinda büyük yer tutar.
Ortaköy’deki büfeciyi, kahveciyi, köfteciyi onlar bilir. Onlarla dostluk etmislerdir.
Ortaköy’de en güzel binada oturan zengin armatörün zarif kizlarinin önünde tur atmislar, bu genç hanimlarin üzeri açik otomobil ile evlerine gidip gelislerini heyecanla izlemislerdir.
Yeni Ortaköylüler ise iki farkli nedenle buraya, ilgi duymaktadir. Bir kismi Istanbul’un hemen göbeginde, deniz kenarinda, özellikleri kaybolmamis bu mahalleye asiktir. Burada bir ev kiralayip, bir isyeri bulup, burada yasamak istemektedir. Bir kismi da “Aman Ortaköy modasi basliyor, burada bir mülk kapip spekülasyon yapabilir miyim” arayisindadir.
Belediye bu bölgeyi SIT alani olarak degerlendirdiginden spe-külatörler’in, yap-satçilarin ilgisi sinirli kalmistir.
Simdi eski yapilar onarilmakta, çogunlukla sanat eserleri pazarlayacak isyerlerine’ dönüsmektedir. Pazar
Ortaköy’de sanat eserleri pazarlayan mütesebbisler, Besiktas Be-lediye’sinin isbirligi ile yeni bir tesebbüs baslatmislardir. Ortaköy meydanina “isgaliyesini Belediyeye ödeyerek” ve idari Makamlardan izin alarak her pazar tezgah kuracaklardir.
Uygulama geçen Pazar günü baslamistir. Ilk pazarda, otuz kadar tezgahda, degisik sanat ürünleri satisa sunulmustur.
Örnegin yakinda Londra’da ürünlerini sergileyecek olan Kütah-ya’li çinici Sitki, bir tezgahda “Kütahya islerini” satarken, hemen yaninda bir baska tezgahda Güzel Sanatlar Akademisi ögrencileri modern seramik ürünlerini sergilemekte ve satmaktadir.
Modern resimlerini satan ressam hanimin hemen yaninda bir yasli hanim Esref Üren tablolarini satisa sunmaktadir.
Eski samdanlardan eski yazi makinelerine, eski kartpostallardan eski plaklara, eski kitaplardan modern takilara kadar degisik mallar sergilenmektedir.
Bir baska kösede esas meslekleri ilkokul ögretmenligi olan iki genç topladiklari eski paralari, madeni esyalari satmaktadir.
Bir tezgahda ise, lise ögrencisi bir genç erkek ile genç kiz, Fransiz tipi sandeviçler yapip satmaktadir.
Ilginin Çoklugu
Ortaköy’de ilk pazarin iyi duyurulamamis olmasina ragmen gelenlerin çoklugu, ilgi sasirticidir. Çünkü Istanbul’da bu tip olaylara bugüne kadar imkan verilmemistir. Insanlar tatil günleri bir farkli yasam arayisindadir. Dünyanin büyük sehirlerinde, tatil günleri kilise bahçelerinde, parklarda yüzlercesi açilan bu tip “pazar”lar Istanbul için yenidir.
Geçen yil Bilsak, Taksim civannda benzer bir organizasyonu baslatmistir.
Yillar önce Beyazit’da her pazar kurulan eskici sergileri, düzenlemeler nedeniyle kaldirilmis, Topkapi ve surlar dibine kaymistir.
Eger Ortaköy pazarinin organizasyonunda bir aksaklik olmaz.
Besiktas Belediyesi ve Büyüksehir Belediyesi olaya sahip çikar ise, istanbul için turistik bir ilgi merkezi yaratilabilir.
Her pazar bogazi bastan asagi dolasip duran turist motorlarinin Ortaköy’de duraklamalari, yabancilarin hem Ortaköy pazarini ve hem de ortaköy’de besyüzyildir birarada faaliyetini sürdüren Cami, kilise ve havrayi görmeleri imkanini verebilir. Ortaköy Çayhaneleri
Ortaköy Iskele Meydani sadece pazar günleri ilgi çekici degildir. Normal günler de, meydandaki kahveler dolup tasar. Bu kahveler, “normal bahçeli kahvedir.” Yasli, genç, üniversiteli, isçi, Türk yabanci her kesimden farkli müsteriye hizmet verir.
Vapur iskelesinin hemen yanindaki Balikçilar Kooperatifine ait balik satis yeri ve kahvenin de bir özelligi vardir.
Istanbul’da yasayanlarin ve Istanbul’a yolu düsenlerin herhangi bir gün Ortaköy’e ugramalari tavsiye olunur.
Bugün için istanbul’un bu ilginç yöresinin zevkini almak lazim. Burasi Türkiye ve özellikle burasi da Türkiye’de Istanbul sehri…Yarin ne olacagi belli olmaz. Bakarsiniz, Iskele meydanindan otoyol geçer. Evlerin tamami ve kahveler yikilir. Bakarsiniz, köprü ayagi dikilir. Bakarsiniz bir banka veya toplu konut firmasi tamamini ele geçirip apartman insa eder, veya ismerkezi haline dönüstürür.

 

Sende yorum yap