OLUR BÖYLE VAK’ALAR… (…vede Türk Polisi yakalamaz!)

, , Sende yorum yap

Eskiden halkimizin güzel bir inanci vardi. Bu inanç, “Devlet Baha’ya olan güveni” yansitirdi. Kanuna aykiri herhangi bir olay duyuldugunda: “Olur böyle vak’alar, Türk polisi ya kalar…” denirdi.
Anlasildigina göre, bundan sonra “devletimizin yüksek men faati…” bazi vak’alarda “… Türk polisinin yakalamamasini ge rektirmektedir.”
TBMM’nde, “Hayali Ihracat Konusunda Meclis Arastirma si” konusu tartisilirken, Hükümet adina Devlet Bakani “… Ha yali ihracat nedeniyle, bazi kisilere 5 milyar lira dolayinda faz la ödeme yapildiginin sanildigini, fakat ihracatçilari ürkütme mek için bu konuda daha ileri arastirma ve sorusturmalara ge rek olmadigini” belirtmis, ve bundan sonra da iktidar partisi nin oylariyla “konu, simdilik örtbas edilmistir.”
TBMM’nde en az 5 milyar liralik Devlet Parasini helâl eden oylarin, bu karardan sonra acele bir özel af çikararak 35 mil yon Türk liralik hayali ihracat nedeniyle (35 milyon Türk Lira lik Vergi ladesi degil, ihracat…) hapise düsen “kader mahkûm larini” aklamasi gerekir.
Köprü satisindan 10 milyar lira, Keban Baraji satisindan 40 milyar lira toparliyabilen Maliye Bakanligi’nin “köprünün yarisini Hayali Ihracatçilara helâl etmesi” ilginçtir.
Devlet Bakani’nin konusmasindan anlasildigina göre, Mali ye Bakanligi henüz Hayali ihracata dayali fazla ödemenin mik tari konusunda da kesin bir rakkama sahip degildir ama… “her halde bu 5 milyar lirayi geçmez…” Önceki hafta Milliyet Ga zetesi bu konuda baslica ihracatçilar arasinda yapilan bir so rusturmanin sonuçlarini yayinlamistir. Büyük ihracatçilarin tah mini (30 milyari geçmez…) küçük ihracatçilarin tahmini ise (en az 100 milyar) seklindedir.
Devlet Bakani’nin, Meclis kürsüsünden yaptigi açiklamala ra göre, 1985 yilinda ödenen toplam vergi iadesi 315 milyar liradir. Bunun 5 milyar liralik bölümünün hayali ihracat nede niyle haksiz dagitildigi sanilmaktadir. 16 Firma hayali ihracat sorusturmasina konu olmustur. Bunlarin 4 ü aklanmis, 4 ü suç lanmis, 8 hakkindaki sorusturma ise sürdürülmektedir.
Herseyden önce hayali ihracatin mikdari üzerinde bir açik liga kavusmak gerekir. Hayali ihracat miktari baska sey, hayali ihracat için ödenen “vergi iadesi” farkli seydir. Vergi ia desi ortalamalari sektörlere göre degismektedir. 1984 Yilinin on aylik ortalamasi % 21.9 dolayindadir. Açik anlatimiyla ih racatçilar 100 milyon Türk liralik hayali ihracat beyan ettikle rinde, Hazine’den 21.9 milyon Türk lirasi iade alirlar. 1984 Yilindaki toplam vergi iadeleri 315 milyar lira olduguna göre, bu rakkamin 100 milyar lirasinin Hayali ihracat için ödenmesi imkansizdir. Fakat 1985 yilinda yapilan vergi iadesi kapsamin daki toplam 1.6 trilyon Türk Lirasi degerindeki ihracatda, ha yali ihracatin payi 150 milyar liradan ve dolayisiyla haksiz öde nen iade rakkami da 30 milyar liradan asagi degildir.
Ihracat konusunda tecrübe sahibi kisilerin Milliyet Gazete sinde çikan açiklamalari da bu dogrultudadir.
Vedat Durusel (Durusel Halicilik ve Ticaret A.S.): Hali ihracati 1984’te 250 milyon dolar görünüyor. Bunun en az 100 milyon dolari fiktiftir.
Hasan Erg ün (Truva Deri ve Giyim San. A.S.): Deri ih racati 1984’ün 9 ayinda 288 milyon dolar görünüyor. Türki ye’de 200 milyon dolarlik deri kapasitesi dahi yoktur.
Ibrahim Yazici (Ram Dis Ticaret Genel MUdUrü): Ha yali ihracat 100 milyari bulmaz. Bu kadar büyük rakam olmaz.
Bir büyük özel bankanin genel müdürü: Hayali ihra cat 500 milyon dolar civarindadir. Daha fazla olmaz. Bunun yüzde 30’u 150 milyon eder. Yani 52 milyar bir sey.
Zeki Baseskioglu (Zeki Triko sahibi): Haya/i ihracat 135 milyardir.
Serif Egeli (ENKA Pazarlama Koordinatörü): Hayali ihracat en çok 300 milyon dolardir. Bunun yüzde 39’u 90 mil yon dolar eder. 350 liradan hesaplarsan 31.5 milyari bulur. Hepsi bu kadar.
Ekrem Pakdemirli (Hazine ve Dis Ticaret Müstesa ri): Hayali ihracata konu olan vergi iadesi 3-5 milyardir. Bu konuda konusmak istemiyorum.
Hayali ihracatin varligi ve büyük rakkamlara ulastigi anla sildiktan sonra, (Devlet Anlayisi, Hukuk Anlayisi, Ahlak Anlayisi) bu isi ört-bas etmeyi degil, Hazine’den çalinan para larin tahsilini (faizi ve cezasi ile tahsilini) ve suçlularin cezalan dirilmasini gerektirir. Bunun yerine vergi iadelerini “telas ile kal dirmak”, namuslu ihracatçiyi cezalandirmak, uzun vadeli plan lamalarla dünya pazarinda yerlesmeye çalisan firmalari zarara ugratmaktan baska ise yaramaz.

 

Sende yorum yap