Nuri Çolakoğlu’nun iki kanallı TV’si gerçekleşiyor

, , Sende yorum yap

Nuri Çolakoglu’nun olusturmakta oldugu NMC (New Media Com-pany), iki TV kanali ile yayina baslamayi planliyor.
1) AR TV, kültür, sanat ve belgesel kanali
2) HIT TV, yeni ekonomi ve yeni teknoloji kanali
Nuri M. Çolakoglu, Agustos 2000’de NTVden ayrildiktan sonra yeni bir dizi tematik kanal kurmak üzere çalismalara basladi. Bu amaçla ilk olarak NMC New Media Company Televizyon ve . Reklamcilik AS adiyla yeni bir sirket kurdu. Nuri Çolakoglu, yayina girecek iki yeni TV kanalindaki yayinlarin seyirciye nasil ulasacagini söyle açikliyor:
NMC’nin yayina sokacagi kanallar Türkiye’de su anda neredeyse 900,000 haneye ulasmis olan kablo sebekesinden yayinlanacak. Ayrica Türkiye’de mevcut digital kanallar da bu kanallan yayinlamaya istekli oldugunu belirtmis bulunuyor. Bu durumda bu kanallar Türkiye’de W izlenebilen evlerin en azindan yüzde 10’una ulasmis olacak.
Bu kanallarin yayina baslamasi için öngörülen tarih Agustos 2001. Böylece yasamakta oldugumuz ekonomik krizde hafiflemeye yüz tutmus reklam piyasasi yeniden canlanmis olacagi için öngörülen reklam geliri hedeflerinin gerçeklestirilmesi de mümkün olabilecek.
Basinda “intihar” haberleri
Bilgi Üniversitesi Arastirma Görevlisi “‘gazeteci” Esra Dogru Arsan’in basinda intihar haberleri üzerine kap-samli bir arastirmasi “biaonet”(Bagimsiz Iletisim Agi Online) internet kanalinda yalanlandi,
Esra Dogru Arsan, basinda intihar haberlerinin verilis seklinin intihar olaylarini tesvik edici etkisine dikkat çekiyor, Esra Dogru Arsan diyor ki,
intihar haberlerinin gazeteciler için hep sevilen, cazip haber oldugunu görüyoruz. Gazetelerimizin üçüncü sayfalan, cinayet, tecavüz, saldin gibi adlî vakalar yaninda intihar haberlerine de siklikla yer veriyor ve bu arada, olaya iliskin en ince detaylan da kullanmaya özen gösteriyor.
Basin Kanunu’nun kisitlayici oldugu düsünülen 1000 terdik “agir cezasini” rahatlikla göze alan editörler, intihar olaylarini adeta bir Yesilçam filmi senaryosu gibi allayip pullamaktan ve okurlara iletmekten çekinmiyorlar.
“Okulun en sevilen ve basarili ögrencisiydi,,.” diye basliyor kimi haberler.
Kimilerinin intihardan önce ailelerine biraktiklari veda mektuplari oluyor: “Anne, baba,., sizi çok seviyorum; ama artik bu hayata dayanamayacagim.,.”
Son günlerde üçüncü sayfalarimizda yine bir hareket, bir canlilik, Intihar haberlerinde artis var,
Türkiye’de son bir yil içinde yaygin medyanin en çok ilgi gösterdigi olaylardan biri de Batman’da yasanan intihar olaylari. Son bir yil içinde gerçeklesen 400’e yakin intihar/intihar girisimi olayinda daha çok genç kiz ve kadinlarin rol oynamasi bir haber degeri tasiyor kuskusuz.
Ancak, Önce Batman yerel medyasinda baslayip, ardindan da ulusal medyaya tasinan bu intihar vakalarinda da ayni ABD’de oldugu gibi kopyalama intiharlar süphesi uyanmakta. Intihar girisimlerinin çogunda kendini asma ve tarim ilaci içme yöntemlerinin kullanilmasi ve intihar nedenlerinin de benzerligi bu tür bir süphenin dogmasina yol açiyor,
ABD gibi her 17 dakikada l kisinin intihara tesebbüs ettigi (günde 84, yJda 30 bin kisiden fazla) bir ütede bile, intiharlarin en az haberi yapilan olaylar olmasi bosuna
ingilizce’de “Copy-cat suîcides” olarak adlandirilan, “imita-syon/taklit intiharlar” günümüz yaygin medyasinin siklikla yüz yüze kaldigi durumlardan biri.
Amerikali sosyologlar, 25-30 yildir ciddi olarak “kopya intihar” vakalari üzerinde çalisiyorlar. Yasanmis örnekler gösteriyor ki, intihara egilimli kisiler, gazede okuduklari ya da televizyonda izledikleri intihar haberlerinden etkilenip, ayni yöntemleri kullanarak yasamlarina son veriyor.
Amerikali sosyolog David Philips, uzun yillardir gözlemledigi vakalardan yola çikarak iki sonuca variyor:
“Birincisi, medyada intihar haberleri ne kadar çok yayinlanirsa taklit intihar vakalari artiyor; ikincisi, intihar olaylarindaki artis, daha çok kopya edilen intiharin gerçek-lestigi bölgede gözleniyor.”
• Türk.Net’te isten çikarma
Yasanan ekonomik kriz, Turk.Net’i de etkiledi. Site, 40 çalisaninin isine son verdi. Sitenin, müsteri hizmetleri bölümünde çalisan 40 kisinin is akitlerinin feshedildigi belirtildi, issiz kalan kirk kisi arasinda bir de editör var.
• Sabah’ta maaslar ödendi
Sabah Grubu’nda maaslar ödendi. Dinç Bilginin cezaevine girmesiyle, Sabah’ta maaslarin ödenip ödenmeyecegi merak konusu olmustu. Kulislerde, maaslarin ödenmeyecegine dair çesitli söylentiler dolasirken, Sabah çalisanlari da tedirginlik içerisinde beklemeye baslamislardi. Bu bekleyis fazla uzun sürmedi. 12 Nisan aksami, Sabah çalisanlarinin maaslari bankadaki hesaplarina yatirildi. Ancak, maas disindaki ekstra ödemeler yapilmadi.
• Internette yerel haber agi
Yerel haberciligi dünyaya açmayi hedefleyen Turkha-ber.com yayina basladi. Bursanet Ltd. Sti. tarafindan hazirlanan proje ile yerel medyalar bu program yardimiyla
online haber girisleri yaparak kendi sitelerini olusturabili-yor, Ilk olarak Bursa’da, 27 yildir yayin yapan yerel haber gazetesi Bursa Hakimiyet ile yayina baslayan Turk-haber.com, çok yakinda Adana, Antalya ve Kocaeli’nde yayina baslayacak. Site, 1 yil içerisinde 50 ildeki yerel medyalari bu aga dahil etme amacinda. • Sanal ortamda bulustular Gazeteci-yazar, müzisyen, akademisyen ve ressamlar, “her DEM” adli yeni bir internet sitesinde bir araya geldi. Editörlügünü Pinar Göksan Aker ve Fatih Aker’in üstlendigi site; dil, edebiyat, medya, demlenme, yasam, kitap ve yarisma bölümlerinden olusuyor. Sitede bir araya gelen isimlerden bazilari söyle: Aytül Akal, Talip Apaydin, Erhan Bener, Faruk Bildirici, Doç. Dr. Yücel Çaglar, Ender Dandul, Faruk Duman, Feridun Salih, Nazli Eray.

 

Sende yorum yap