Neden Araplar?

, , Sende yorum yap

Resmi Gazete’de yayinlanan karar ile, (Suudi Arabistan, Kuveyt, Birlesik Arap Emirlikleri, Umman Sultanligi ve Bahreyn Emirligi) vatandaslarina karsiliklilik sarti aranmaksizin, Türkiye’de mülk edinme hakki tanindi.
Türkiye’de yabancilara mülk edinme hakkinin taninip taninmamasi bir politika kararidir. Fakat bunun ötesinde önem tasiyan bir konu vardir. Bu tip iliskilerde temel ilke “mütekabiliyet sarti”dir.
Mütekabiliyet Sarti, bir ölçüde bir ülkenin dis itibarinin ölçüsüdür. Maalesef, Batili ülkelerin son yillarda giderek sikilastir-diklari “vize” uygulamasindan bu yana Türkiye mütekabiliyet sartindan vazgeçmise benzemektedir.Türkiye’ye en siki vize uygulamasini sürdüren ülkeler vatandaslarindan vize istememeyi bizim Disisleri Bakanligimiz normal bir uygulama kabul etmektedir.
Suudi Arabistan, is için yapilacak ziyaretlerde bile Türklere çok güç ve çok sinirli vize vermektedir. Simdi Türkiye buna karsi bir kararname çikarip, Suudi Arabistan vatandaslarina Türkiye’de istedikleri sekilde mülk edinme hakkini tanimaktadir.
Neden bu bes ülke vatandaslarina ayricalik taninmaktadir? Bunlar Türkiye’ye medeniyet mi getirecektir? Türkiye’nin kalkinmasini mi saglayacaktir?
Neden bir Amerikali, Bir ingiliz, Bir Alman Türkiye’de gayrimenkul alamamaktadir. Onlarin yasamdüzeyleri bizimkinden ileri oldugu, bizden daha medeni yasam kosullarina alistiklari, daha çok su, daha çok elektrik kullandiklari için mi?
Son zamanlardaki Arap Turistlerine Hükümet düzeyindeki hayranligin olumsuz etkileri henüz iyice degerlendirilmemektedir. Bu yaz Istanbulu dolduran Arap turistler yasam düzeyleri ve davranislariyla, zorla yükseltmeye çalistigimiz bir çok standardi düsürmektedirler.
Istanbul’da çok az sayida evin yüksek kira ile Araplarca tutulmasi göz kamastirmaktadir. Fakat, sokaklarda tencere kaynatan, Bebek’de bir minübüs içinde pinekleyen, giyimleri ve davranislari en fakir vatandaslarimizdan daha kötü durumdaki Arap ziyaretçilerden kimse söz etmemektedir.
Neden bu yasam düzeyi düsük Arap komsularimiz, motorlu araçlarina atlayip Türkiye’ye gelmektedir. Çünkü, Türk parasinin süratli deger kaybi karsisinda, Türkiye’ye gelip, bir gecekonduda veya Sirkeci otelinde günlerini tembel tembel geçirmek, kendi ülkelerinde yasamaktan daha ucuza gelmektedir.
Eskiden bir kiyafet kanunu, eskiden bir latin harfi zorunlulugu vardi. Simdi firsat bu firsat, entari, sarik, Arap harfi bollugu etrafi sarmis durumdadir.
Bundan Türkiye ne kazanacaktir Gelenlerden üç-bes kurus aliyoruz diye, yillardir yükseltmeye çalistigimiz yasam standartlarini Arap ülkeleri düzeyine düsürmeye nasil razi olabiliriz. Atatürk inkilabini korumak, günde bes defa Atatürk adini tekrar-lamakmidir, yoksa gerçek anlamda, Atatürk’ün medeniyet ilkelerini benimsemek midir?
Belli deger ölçülerini yükseltmek çok zordur. Hatali kararlar yüzünden yillarca süren gayretlerle gelinen çizgiden çok gerilere gidis tehlikesi ortadadir.
Sehirlesme ve sanayilesme politikasindaki becerisizlik, belli bir düzeye gelmis Türk cemiyetinin, lümpen kültürü-Lahmacun Medeniyeti ile sulandirilmasina yol açmisti. Lümpen Kültürü-Lahmacun Medeniyetinden sonra ikinci dalga Arap Turist’le-rin akimidir.

 

Sende yorum yap