Necdet Çelik Yabancı Otomobil Piyasasını Anlatıyor

, , Sende yorum yap

Istanbul’da otomobil satis yerleri “galeri” olarak adlandirilir. Bu l otomobil satis yerlerinde yerli ve yabanci markali otomobilleri yeni veya kullanilmis olarak satan kimseler ise “galerici” diye taninir.”
“Galeri” olarak adlandirilan otomobil satis yerlerinin bir kismi, müsteri adina, komisyon esasina dayali olarak otomobil teshiri ve satisi ile mesgul olur. Az sayidaki “otomobil satis yerinde” ise, mülkiyeti o müesseseye ait olan otomobiller satilir.
Istanbul’da bu tip otomobil “galerileri” içinde en eski ve en yaygin olani Çiftkurtlar firmasidir. Bu kurulusun sahibi, Necdet Çelik 1947 yilindan buyana istanbul’da otomobil alim-satimiyla mesgul olan, sektörün en tecrübelilerindendir. Üçü Kadiköy yakasinda, biri Le-vent’de dört satis merkezinde, çogu birinci el yabanci model pazarlayan Necdet Çelik için arkadaslari “galericiler krali” diyorlar.
“Galericiler krali” Necdet Çelik’in anlatimina göre, otomobil piyasasinda durum, genel çizgileriyle söyledir: Yerli otomobiller disinda, ithal mali otomobil piyasasina iki marka hakim duruma gelmistir: Mercedes ve BMW. Çünkü, yerli otomobil ile BMW arasinda yer alan Japon ve Avrupa otomobillerinin fiyatlari süratle artinca, ikinci piyasasi olmayan bu otomobillere talep azalmistir.
Bugün istanbul piyasasinda Mercedes 500 SEL model otomobillerin satis fiyati 135 milyon lira, 500 SEÇ modellerin satis fiyati 150 milyon liradir.
BMW’nin en ucuz modeli 24 milyon liradan baslamaktadir.
Mercedes’in en fazla satilan modeli 30 milyon lira dolayindaki 190 serisi, BMW’nin ise 24 milyon lira dolayindaki 300 serisidir.
Mercedes ve BMW’nin ilgi görmesinin nedeni, ikinci el satislarda fiyatlann düsmemesi, tersine, bu otomobillerdeki yatirimin döviz ve faiz gelirine kiyasla daha verimli imkanlar ortaya koymasidir.
örnegin 1981 yilinda yenisi 2 milyon liraya satilan BMW nin bugün 6 yillik bir kullanim döneminden sonraki ikinci piyasadaki degeri 7.5 milyon liradir.
Necdet Çelik’in verdigi bilgilere göre, bir otomobil satis merkezinde satis bekleyen otomobillerin toplam degerinin 1.5 milyar lira dolayinda oldugu anlasilmaktadir. Cari faiz oranlan karsisinda, herhangi bir otomobilin satis merkezinde normalin üzerinde kalmasinin getirdigi maliyet yükünün büyüklügü görülmektedir. Necdet Çelik, kur degerindeki degismeler nedeniyle ortaya çikan müsbet farkin, faiz yükünü hiçbir zaman karsilayamadigini anlatmaktadir.
Istanbul’da, Çiftkurtlar disinda sayisiz “galeri” ve Necdet Çelik’-den baska sayisiz “galeri”ci vardir.
Diger galeriler dolasikliginda, ve diger galericilerle konusuldugunda otomobil piyasasi hakkinda ilginç seyler ögrenmek mümkün olabilmektedir.
Galerisinin ve kendi adinin isminin açiklanmasini istemeyen bir baska tecrübeli kisinin anlattiklari sunlardir: Bir süre önce ihracatçilar ve özellikle hayali ihracatçilar yabanci ve pahali otomobillerin en iyi müsterileri idiler. Kendilerine, eslerine ve sevgililerine fiyatina bakmadan otomobil aliyorlardi. Simdi onlar bu otomobilleri ne fiyata olursa olsun ellerinden çikarma arayisindadir. Yeni müsteriler, “toplu konutçular”… Özellikle “kooperatif kurup, halk-dan para toplayan” kooperatif tüccarlaridir. Bunlar en pahali otomobilleri almaktadir. Devamli müsteriler ise, devlet ihaleleri ile yasayan “müteahhitler”dir.
Türkiye’yi bir süre “dizel hevesi” kaplamistir. Birçok kisi dizel otomobil almistir. Kisa mesafede bunun yarari olmadigini görenler, simdi dizelleri satip, benzinli otomobil almak arayisindadir.
Acaba, yabanci marka yeni ve kullanilmis otomobil satin alabilen en düsük gejir grubu hangisidir? r .
Bu konuda da “galericilerin” açiklamalari ilginçtir. Artik, dok-tor, mjühendis, avukat gibi serbest meslek sahipleri bile Avrupa otomobil satin alamamaktadir. Memur ve ücretliler bu tip otomobillerin yanina yanasamamaktadir. Su veya bu sekilde eskiden satin almis olanlar ise, ikinci piyasada elden çikarip, parasini “aylik % 6 faiz” veren bankerlerde degerlendirme arayisinda olmaktadir.

 

Sende yorum yap