Ne bayramı?

, , Sende yorum yap

Bugün çocuk bayrami. Çocuklarimiza neyi kutlata-cagiz? Biz neyi kutlayacagiz? 23 Nisan 1923’ten bu yana iki nesil, üç nesil degisti. Bugün cocuklari-miza nasil bir egitim veriyoruz? Nasil sosyal imkânlar ve ekonomik imkânlar sagliyoruz? Onlar ne ümitle yasiyor? Yannlan ne olacak?
Türkiye’yi bir yerde bataga saplamisiz. Baska ülkelerin cocuklari ile bizim çocuklarimiz arasindaki uçurumu açmisiz. Sonra her yil 23 Nisan günü, “Hadi bugün sizin bayraminiz” diyoruz.
Neyin bayrami?
Egitim Gönüllüleri’ne katiliniz
Sayin okuyucularim, 25 milyon liralik bir bagis ile bir çocuga bir yil süre ile egitim destegi verebileceginizi biliyor musunuz? Egitim Gönüllüleri’nin çalismalarindan haberiniz var mi?
1995 yilinda 7 ile 16 yas arasindaki çocuklara egitim destegi vermenin geregine ve yaranna inananlar bir araya gelerek, “Egitim Gönüllüleri” adi ile bir vakif kurdu. Bu vakfin baskanligini Ibrahim Betil yapiyor. Çok sayida kadin ve erkek gönüllü, “inançla” bu isi sürdürüyor.
‘Egitim Gönüllüleri, bugüne kadar topladiktan bagislarla, 51 ögrenim birimi, 6 egitim parki kurdu. 9 gezici ögrenim birimi ile 40 yaz okulunu çalistiriyor. Depremden sonra 6 hayat mahallesinde 250 kalici konut ve 6 sosyal birim yaptirdi.
210 bin ilkokul çagindaki çocuk, okul saatleri disinda, bilgisayar, yabanci dil, sanat ve kültür, spor ve ilkölgre-tim destek programlanndan yararlaniyor.
Türkiye’de 7-16 yas arasinda 16 milyon çocugumuz var. Devletimiz bunlarin egitimi için her yil çocuk basina sadece 200 dolar ayirabiliyor. Halbuki aralarina katilmak istedigimiz Avrupa ülkelerinde çocuk basina harcama 4 bin dolar. Kisa sürede 4 bin dolar ile 200 dolar arasindaki uçurumu devletin kapatmasina imkân yok. Egitim Gönüllüleri’nin çabalarina katiliniz. En az 25 milyon lira ile bir çocugun bir yilini kurtariniz.
Egitim Gönüllüleri Vakfi bu küçük bagislari bir araya getiriyor, fonlar olusturuyor. Vakfin Türkiye genelinde 62 noktada 2 bin gönüllü ve ücretli ögretmenlerin katildigi egitim programlarindan 210 bin çocuk yararlaniyor.
Bu sayi 2001 yili sonunda 480 bine ulasacak.
Amaç, Türkiye genelinde egitimden yararlanabilecek çocuk sayisini l milyona çikarabilmek.

 

Sende yorum yap