Nazarbayev’e 44 dönüm Türk toprağı

, , Sende yorum yap

Bizim devlet adamlarimiz, devlet kesesinden hovardalik yapmaya pek meraklidir.
Bir zamanlar Araplara hayrandik. Araplar’in paralarini Türkiye’ye akitacaklarini sanirdik. Araplar’in pesinden kosardik. Istanbul’daki Sevda Tepe-si’ni Arap Prensi’ne vermek için özel kanun çikardik.
***
Simdi de yakin arkadasi eski Disisleri Bakani Hikmet Çetin’in çabalariyla Kazakistan Devlet Baskani Nazarbayev’e Antalya’da Beldibi’nde 44 dönüm orman arazisi 49 yilligina kiralanmis. Bu amaçla yapilan anlasma Meclis’te onaylanmis. ***
Dostluk baska, alisveris baska… Bizimle dostluk kursunlar, bizimle ticari iliskileri gelistirsinler diyerek her ülkede isbasina gelen her politikaciya 49 yilligina 44 dönüm orman kiralarsak bu isin sonu nereye varir?
Kazakistan’i küçümsemiyoruz, Kazakistan’in dostlugunu degersiz bulmuyoruz ama Kazakistan dünyadaki diger yüzlerce ülkeden biri. Nazarbayev de bugün var, yann yok bir lider… Hikmet Çetin’in dostlugu önemli de, baska nesi önemli?
Kazakistan’in durumunu DÜNYA Ekonomi Atla-si’nda inceleyelim:
GSYMH: 60.3 milyar dolar
Insanlar
Nüfus: 13.376.615
Nüfus yogunlugu: 53.3 km2
Sehirde yasayan: % 57
Etnik gruplar: Kazak % 42, Rus % 37, Ukraynali % 5, Alman % 5
Konusulan baslica diller: Kazakça, Rusça
Din: Müslüman % 47, Rus Ortodoks % 44
Cografya
Yüzölçümü: 1.289.557 km2
Komsulari: K: Rusya, D: Çin, G: Kirgizistan, Özbekistan, Türkmenistan B: Hazar Denizi
Baskent: Alma-Ata
Yönetim
Sekil: Cumhuriyet
Devlet Baskani: Nursultan A. Nazarbayev
Basbakan: Arkezhan Kazhgeldin
Ekonomi
Sanayi: Demir, madencilik, tanm araçlan
Baslica tanm ürünleri: Tahil, pamuk
Madenler: Petrol, kömür, demir, manganez, bakir.
***
Simdi de Sabah Gazetesi’nde yayinlanan Emin Özgönül’ün haberini okuyalim:
Türkiye, uzay teknolojisi ve petrol alaninda ileri ülkelerden biri olan ancak bagimsizligini ilan etmesine ragmen Moskova yönetiminden henüz kopa-mayan Kazakistan’a önemli bir jest yapti. Antalya Beldibi’nde 44 bin metrekarelik orman alani, ücretsiz olarak 49 yilligina Kazakistan’a “kiraya” verildi.
Yaz tatilini sürekli olarak Antalya’da geçiren Kazak Devlet Baskani Nazarbayev, bakanligi sirasinda Kazakistan’a giden Disisleri eski Bakani Hikmet Çetin’e “Tatil için Avrupa’ya gitme imkânlarimiz sinirli. Ancak Gürcistan’daki Soçi’ye gidiyorum. Türkiye bize bu konuda bir avantaj saglasa çok mutlu oluruz” diye dert yandi.
Çetin de konuyu Bakanlar Kurulu’na getirdi ve Demirel’in de onayi ile Antalya’daki orman arazisinin Kazaklar’a tahsisi için girisimde bulundu. Bununla ilgili yapilan anlasma önceki gün TBMM’de onaylandi.
Eski Bakan Hikmet Çetin, “Azerbaycan, Türkmenistan gibi ülkelere de bu imkânin saglanmasi gerekir” dedi.
Gazetede yer alan resmin altinda belirtildigine göre Beldibi sahilindeki arazi Akdeniz’in en temiz, en güzel yerlerinden biri imis. Deniz ile orman iç içe imis. Çamlarla kapli arazinin degeri trilyonlarla öl-çülemiyormus.
Nazarbayev “-Hayallerim gerçek oldu. Burasi cennetten bir köse” demis. Bu iste bir yanlislik var… Bir degil çok yanlislik var ama… Olan olmus. .. Bazilarinin hayalleri gerçek olmus…

 

Sende yorum yap