Müjde: RTÜK 365 günlük kapatmalara başlıyor

, , Sende yorum yap

RTÜK Baskani Nuri Kayis, medyanin yozlastigini belir- terek, “RTÜK, kanundaki hükümlere aynen uysa, Türkiye’de halen yayinda plan 260 TV ve 1200 radyodan birkaçi açik kalmayi basarabilir” dedi. Eskisehir Anadolu Üniversitesi’nde düzenlenen bîr konferansta konusan Kayis, Türkiye’de Medyanin Sorunlari konusunu ele aldi. Kayis, konusmasinda Türk medyasini sert bir üslupla elestirerek, “Medya geçmiste de sütten çikmis ak kasik degildi. Ama galiba hiçbir zaman da, 1980 sonra-smda oldugu kadar yozlasma-misti” dedi.
Kayis, radyo-TV yayinciliginin bir geçis dönemi Içinde oklumu düsüncesiyle bir yil kapatma cezasi vermediklerini, ileriki dönemlerde 365 gün kapatmalarin kararlilikla uyulan-abilecegini bildirdi.
RTÜK aldi eline bahayi, salliyor
RTÜK Baskani Nuri Kayis, Eskisehir Üniversitesi’nde yaptigi konusmada, medya ile ilgili “acimasiz” elestirileri dile getirdi. Nuri Kayis, gazeteci kökenli gazete sahiplerinin ekonomik zorluklar nedeniyle,medya sektörünü terk etmek zorunda kaldiklari tespitini yaptiktan sonra, medya sektörü disinda fon yaratanlarin sektöre girmelerini elestirdi.
Nuri Kayis, TV’lerin hemen hepsinin zararda oldugunu ifade ederek, sözlerini söyle sürdürdü:
“Medya patronlanna bir TV yetmiyor, birçok kanali kontrol etmek istiyorlar. Türkiye’de televizyon kuruluslarinin hepsi zararda. Buna ragmen, televizyon sahibi olabilmek için inanilmaz bir yans yapiliyor. 26 Nisanda yapacagimiz ‘Ulusal Kanal Ihalesi’nden yaklasik 100 trilyon lira gelir bekliyoruz. Yani patronlar zarar ettiklerini bildikleri bir ise önümüzdeki ay 100 trilyon lira daha yatiracaklar. Bunun ardinda güçlü bir silaha sahip olma arzusu yatiyor.”
RTÜK Baskani’nin yaptigi konusmaya göre, Türkiye’de gazeteci olmayanlarin gazete çikarmalari, TV yayinciligi yapmalari yanlis. Tüm gazeteler, tüm TV kanallari zarar ediyor. Bu zararlari baska ekonomik faaliyetleriyle fon yaratarak kapatmaya çalisanlarin gazete çikarmalari ve TV kanali sahibi olmalari kabul edilemez bir durum…
Sonuç olarak Türkiye’de tüm gazetelerin ve TV kanallarinin kapatilmasi gerekiyor.
Ama RTÜK, bütün bunlari bile bile zarar eden TV kanallari sahiplerinden 100 trilyon lira para alacak.
TV kanallarinin sahipleri 100 trilyon lirayi verirler ise, RTÜK zarar eden TV kanallannin “güçlü bir silah” olarak kullanimina göz yumacak.
Orhan Erinç, TGC Baskani
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti l Baskani Nail Güreli, görevden ayrildi. Baskanliga Cumhuriyet Gazetesi yazari Orhan Erinç, yönetim kurulunun oybirligi ile seçildi.
Görevinden istifa eden Nail Güreli’nin “en yasli üye” sifatiyla baskanlik ettigi yönetim kurulu toplantisinda Nail Güreli, baskanliga Orhan Erinç’i, baskanve-killigine Seçkin Türesay’i, baskan yardimciligina Umur Ta-lu’yu önerdi. Yönetim kurulu
üyeleri Nail Güreli’nin adaylanni oybirligi ile görevlendirdi.
Türkiye Gazeteciler Cemiye-ti’nden Nail Güreli’nin ayrilisi ile ilgili olarak su açiklama yapildi:
“Nail Güreli, önce baskanliktan, yeni görev bölümü sonrasinda da yönetim kurulu üyeliginden ayril-di. Güreli, yönetim kuruluna aylar önce vermis oldugu ayrilma kararini görev döneminin ilk yansi tamamlandigi için uygulamaya koydugunu belirten yazili basvurusunu da verdi.”
Ted Turner, Rusya’ya adim atiyor
Rus televizyon kanali NTV’de bir satis kavgasi var. Bu kavga bizim kamuoyumuzda pek ilgi görmedi. Bizim kamuoyuna yansiyan bölümü, hisselerin büyük bölümünün devlete ait dogalgaz sirketi Gazprom’a geçmesi nedeniyle çalisanlarin sürdürdügü direnis. Fakat bunun ardinda medya sektöründeki yabanci sermaye bakimindan bir baska önemli ge-
lisme var. CNN’in sahibi Ted Turner, NTV’nin diger hissedan Vladimir Gusinski’nin elinde bulunan NTVnin yüzde 49.5 oranindaki hissesinin yüzde 30’unu 225 milyon dolara satin almak üzere. Turner, NTVnin yayin politikasina karismayacagi sözünü vererek, bu satisin diger büyük ortak Gazprom tarafindan onaylanmasini bekliyor.
l Metin Göktepe Ödülleri sahiplerini buldu
“Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri”nin dördüncüsünü azananlar belli oldu. Yazili haberde Ahmet Sik’in “Yeral-ndaki Katiller” adli yapiti, görsel haberde Ridvan Akar’in 3lüm Melekleri” dosyasi, fotograf dalinda da Selahattin önmez’in “Öfke” adli yapiti birincilige deger bulundu, dul jürisi, Siirt Mücadele Gazetesi Genel Yayin Yöneteni Cumhur Kiliççioglu’nu “meslek ilkelerinden ödün irmeden yaptigi gazetecilikten”, Gazetecilik Meclisi Giri-mi’ni de “örgütlenmeyi özendirmesinden” ötürü, “Jüri zel Ödülü”ne layik buldu.
i Gazeteciler Meclisi’nin mitingi 13 Mayis’ta
Gazeteciler Meclisi Girisimi (GMG), tarafindan daha ön-115 Nisan’da yapilmasi planlanan “Temiz Medya” mitin-
gi, 14 Nisan’da Emek Platformu’nun (EP) mitingi olmasi nedeniyle 13 Mayis Pazar gününe ertelendi. 13 Mayis’taki mitingde yurdun dört bir yanindan Istanbul’a gelecek olan gazeteciler, sorunlarini dile getirecek. GMG, ayni zamanda 14 Nisan’da yapilacak EP’nin mitingine destek vererek mitingde bir kortej olusturma karari aldi.
K Kanal D muhabiri Bülent Yilmaz yaralandi
Basbakan Yardimcisi Devlet Bahçeli’nin Gebze’de Alar-ko Carrier üretim tesisini hizmete açtigi törende MHP’liler ile gazeteciler arasinda yasanan arbede sirasinda Kanal O muhabiri Bülent Yilmaz basindan yaralandi ve ambulansla hastaneye kaldirildi. Gebze Devlet Hastanesi’nde basina bir dikis atilan Yilmaz, taburcu edildi.
• Issiz gazetecilere web tasarim kursu
Özellikle isten çikarilan gazetecilere yönelik olarak, ücretsiz “Frontpage Web Tasarim” kurslari düzenlendi. Koordinatörlügünü Giray Duda’nin üstlendigi kurslarin ilki 9 Nisan’da basladi. Istanbul Üniversitesinin Vezneciler’deki Haydar Furgaç Bilgisayar Egitim ve Arastirma Merke-zi’nde ve 15’er kisilik gruplar halinde gerçeklestirilecek kurslarin masraflari, çesitli kuruluslar tarafindan karsilanacak. Çalisan gazetecilerin de katilabilecegi kurslarla ilgili

 

Sende yorum yap