Muhabir “Köşe Yazarları”

, , Sende yorum yap

Muhabir “Köşe Yazarları”

Televizyon haberleri, gazete haberciligini öldürdü. Çünkü bir gün sonra gazetede yer alabilecek önemli haberler bir gün önce televizyondan görüntülü olarak veriliyor. Önemli haberler televizyondan verilince de gazete muhabirlerinin sadece televizyonlarin verilmeye deger görmedigi farkli haberler (ki bunlarin çogu magazin haberi oluyor) gazetelerde yer alabiliyor.

Bu durumda gazetelerde köse yazarlarinin önemi artiyor. Çünkü, gazete okuyucusu televizyonda izledigi haberin yorumunu kendine yakin gördügü köse yazarindan bekliyor. Bu nedenle de gazetelerde köse yazari sayisi giderek artiyor. Ancak köse yazarlari da okuyucu ilgisini canli tutabilmek için yayinlanmis ve bayatlamis haberler yerine okuyucularina haber verme ihtiyaci da duyuyor. Bu durumda köse yazarlari muhabirlige soyunuyor. Muhabir ile yarisa giriyor.

Özelligi olan haberlerde kamu ve özel sektör kaynaklari ve hatta yabanci kaynaklar bu defa profesyonel muhabirleri küçümseyerek dogrudan kendilerine yakin bir köse yazarina haber vermeyi tercih ediyor. Çünkü bu durumda haber, haber kaynaginin istegi, yarari, bekleyisi dogrultusunda yoruma sarili biçimde kamuoyuna intikal ettiriliyor. Televizyon ve gazete rekabeti sadece Türkiye’ye özgü bir rekabet degil. Bati ülkelerinde de televizyon gazeteler kadar güçlü. Ama o ülkelerde medya sektöründe “muhabir” önemini koruyor. Acaba Türkiye’deki durum geçici bir durum mu?

 

Sende yorum yap