Morgan Stanley Dean Witter raporu çok önemli

, , Sende yorum yap

Büyüklük siralamasinda en baslarda yer alan yatirim bankasi “Morgan Stanley Dean Wit-ter”in 11 Suat 2000 tarihini tasiyan Türkiye raporu dün, dünya bankalan-na dagitildi.
Türkiye hakkinda çok olumlu rakamlari içeren rapor, disaridaki ve içerideki yatirimcilara “moral verecek”, Türkiye’ye iyilik getirecektir.
Raporda genelde, Türkiye’de istikrar tedbirleri uygulamasindaki basariya isaret ediliyor. Ocak ayi enflasyon rakaminin beklenenin biraz üzerinde çikmasi disinda her seyin iyi gittigi anlatiliyor.
Morgan Stanley Dean Witter raporunun en ilginç yani, Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi ile ilgili degerlemeleri!
Rapora göre, Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi’ndaki fiyatlar yil sonuna kadar artacak. Borsa 2000 yilinda net 58 kazanç imkani verecek.
Morgan Stanley Dean Witter raporunda Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi’na benzer borsalarda, Türkiye’ye benzer sartlar yasayan ülkelerde borsalardaki fiyatlarin nasil gelistigi anlatiliyor.
Bilindigi gibi Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi’nda fiyat/kazanç oraninin 20’lerin üzerine çikmasi borsaya fiyatlann asiri ölçüde sistigi kanaatinin olusmasina yol açmis ve borsada fiyatlar gerilemeye baslamisti.
Bilindigi gibi, bir sirketin piyasa fiyati, bir tek hissesinin borsada alinip satildigi fiyati ile, hisse sayisinin çarpimi sonucu ortaya çikar. Açik anlatimiyla tüm hisseleri borsadaki itiyattan satilsa o sirket kaç para toplar ise, o rakam sirketin piyasa fiyatini olusturur.
Piyasa fiyati, sirketin yil içinde elde ettigi net kâr rakamina bölününce de sirketin “Fiyat/Kazanç” orani ortaya çikar. Eskiden genel bir inanis vardi. Bir sirketin “Piyasa Fiyati”, sirketin yillik net kazancinin 10 kati dolayinda olurdu.
Bu klasik inanis çerçevesinde borsamizda fiyat/kazanç orani 20’nin üze-
rine çikinca, bizler telaslandik.
Morgan Stanley Dean Witter’in Türkiye raporunda deniliyor ki, Türkiye benzen sartlar altinda baska ülkelerde de borsalarda fiyat/kazanç orani 20’lere çiktiginda tereddüt uyanmis, borsa nefes almistir.
Bu tereddüt bir süre sonra geçmis ve benzer sartlarda, benzer ülkede borsalar fiyat/kazanç orani 35’lere çikincaya kadar yükselmistir. Türkiye’de de bu olmaktadir. Simdi insanlar “Nefes almakta”, etrafa bakmaktadir. Istikrar tedbirlerinin devam edecegi, fiyatlann düsecegi, faizin yüksel-meyecegi, döviz fiyatinin sabit kalacagi konusunda inançlar arttiginda, borsaya disandan ve içeriden talep yagacaktir ve Istanbul Menkul Kiymetler Borsasi’nda bugün 2.8 cent olan ortalama fiyatlar 4.4 cente çikacak, fiyat kazanç orani 35 oluncaya kadar hisse senedi fiyatlan yükselecektir.
Türkiye disinda, yabanci yatirimcilara dagitilmak üzere hazirlanan Morgan Stanley Dean Witter raporu su moralsiz dönemde, Türkiye’ye moral verecek bir rapor oldu.
Sayin okuyucularim, bu rapor vesilesiyle Türkiye için önemli olan bir gelismeyi dikkatlerinize sunmak istiyorum.
Son yillarda Türk gençleri dünyanin en önemli bankalarinda çok önemli görevler aliyor, sorumluluklar üstleniyor. Bu gençler Türkiye’nin taninmasinda, tanitilmasinda etkili oluyor.
Morgan Stanley Dean Witter’in Türkiye masasinda çalisan iki genç iktisatçinin Ali Kerim Akkoyunlu ile Sey-ra Çan’in Türkiye raporlannin hazirlanmasinda katkilari büyük.
Türkiye’yi izleyip, yabancilara anlatmakta basanli oluyorlar. Dünyanin en önemli finans merkezlerinde çok önemli yatirim bankalarinda böyle kiymetli gençlerimiz önemli görev ve sorumluluklar aldigi için iftihar etmeliyiz. Bu gelismeler de borsadaki gelismeler kadar önemli. Hatta daha önemli.

 

Sende yorum yap