MİLLİ PİYANGO’NUN MÜŞTERİSİ HAZIR

, , Sende yorum yap

MİLLİ PİYANGO’NUN MÜŞTERİSİ HAZIR

Basbakan Abdullah Gül, Basbakan Yardimcisi Abdüllatif Sener’in açikladigi özellestirme programini degerlendirirken, açiklanan gelir hedeflerinin abartili degil, aksine son derece muhafazakar oldugunu söyledi. “Özellestirme programini abartili bulanlar var, ama göreceksiniz bu hedeflerin de üzerine çikacagiz. Bir örnek vereyim. Milli Piyango’nun özellestirilmesi. Bu kurumun çok önemli talipleri var. Çok güçlü yabanci yatirimcilar bize geldi, teklifte bulundu, satmayi düsünür müsünüz dedi, bunun üzerine biz Milli Piyango’yu programa aldik, göreceksiniz çok büyük para gelecek Milli Piyango özellestirmesinden, çünkü çok güçlü talipleri var.
Basbakanimiz’in bu açiklamalarinda ilgi çekici birçok yan var.
(1) Demek ki, yabanci alicilarin herhangi bir kamu kurulusuna talip olmasi, bu kamu kurulusunun özellestirme programina alinmasini saglayabiliyor. Milli Piyango daha önce, özellestirme programinda olmadigi halde, yabancilarin talebi üzerine programa alindigi anlasiliyor. Eger bu tür bir uygulama olagan hale gelirse, yabanci yatirimcilar Türkiye’de kamunun sahip oldugu varliklar arasinda seçim yaparak, hepsine tekrar tekrar sahip olacak demektir.
(2) Milli Piyango idaresinin bir özelligi var. Milli Piyango gelirlerinin ne kadarinin ikramiye olarak dagitilacagina kamu otoriteleri karar veriyor. Dagitilmayan bölüm bütçeye ve sosyal amaçli harcamalara kaynak teskil ediyor. Özellestirilecek bir Milli Piyango idaresinde bunlari yapmak imkânsiz hale gelecek.
(3) Milli Piyango idaresi, ülkede piyango düzenleme imtiyazina ve tekeline sahip. Milli Piyango idaresi disinda piyango düzenleyecek kisi ve kuruluslar buradan izin aliyor.
(4) Milli Piyango idaresinin özellestirilmesi demek, ya devletin piyango düzenleme imtiyaz ve tekelini bir yabanci kurulusa devretmesi demektir. Ya da piyango düzenlemeyi ülkede serbest birakmak demektir.
(5) Piyango isi temelde bir kumardir. Piyango düzenleme imtiyazini özellestiren devlet, kumar oynatmayi da serbest birakmis demektir. Bunun arkasindan yabanci ve yerli kuruluslara kumarhane açma hakkinin taninmasi gelir.
(6) Özellestirmenin esasi, kamunun elindeki isletmelerin ekonomiye daha verimli katkida bulunmasini saglayacak sermaye gruplarinin eline geçmesidir. Daha fazla yatirim, daha fazla üretim, daha fazla istihdam saglamasidir. Milli Piyango’nun yatirimla, üretimle iliskisi yoktur. Milli Piyango’yu özellestirmek, özellestirmede bir asama, bir basari olarak gösterilemez. Önemli olan Türk Hava Yollari, Petkim, Telekom gibi kuruluslari, özel sektöre devredebilmektir.
(7) Eger alicinin talebine göre özellestirme yapilirsa, AKP hükümeti de daha önceki hükümetlerin düstügü tuzaga düser. Daha önceki hükümetler, talebe bakarak, Et Balik Kurumu’nu, Süt Endüstrisi Kurumu’nu özellestirdi. Bu kurumlara talebin nedeni sahip olduklari arsalardi. Özellestirme sonucu, bu kurumlari ele geçirenler, makinelerini söktü, binalarini yikti, arsalarini kullandi. Bu uygulama AKP hükümetine ders olmalidir.

 

 

Sende yorum yap