Milatta bankalara giren para beklenenin onda biri

, , Sende yorum yap

Türkiye’de biz rakamlari abartarak konusuyoruz. Büyütmede de, küçültmede de abartmamiz var.
Hükümet üyeleri ekonominin yarisi büyüklügünde kayitdisi ekonomiden söz ediyor. Karapara hakkinda anormal rakamlar veriliyor.
Yeni Vergi Yasasi ile, kayitdisi paralari aklamak için ilan edilen “milat” günü olan, 30 Eylül tarihinde bankalara en az 20 milyar dolar yatirilacagi iddia ediliyordu.
30 Eylül’den önce Türkiye’ye oluk oluk para girisi oldugu söyleniyordu.
30 Eylül geçti. O tarihte bankalara yatirilan para hakkinda açiklama yapilmadi.
30 Eylül mali milat tarihini içeren bir haftalik dönemde bankalardaki mevduat rakamlari bu konuda bilgi sahibi olmak isteyenlerin basvurabilecekleri tek kaynak.
Açiklanan rakamlar söyle:
• 30 Eylül’ü içine alan haftada bankalardaki toplam mevduat artisi 710 trilyon lira. Açik anlatimiyla 2.7 milyar dolar dolayinda. 25 Eylül-2 Ekim tarihleri arasinda toplam mevduatta yüzde 3.9 oraninda bir artis kaydedilmis.
• Bu toplam mevduat artisi içinde bankala-rarasi mevduat da var. Bunu toplamdan düsmek gerekir.
• Bankalardaki Türk Lirasi mevduattaki artis 37.8 trilyon, döviz hesaplarindaki artis 492.8 trilyon Türk Lirasi.
• Bu rakamlari ABD Dolari’na çevirirsek ortaya çikan rakamlar sunlar Mali Milat’ta bankalara yatirilan Türk Lirasi mevduat 140 milyon dolar, döviz mevduat 2 milyar dolar dolayinda.
Demek ki, kayitiçine para sokmak, aklamak telasinda öyle büyük miktarlarda paralar bankalara yatirilmamis.
Bankalara yatirilan 2 milyar dolar paranin da karapara oldugunu söylemek çok güç. Çünkü biliniyor ki, 1989 yilindan bu yana Türk halki asiri ölçüde dövize yöneldi. Üzerlerinde, yurtdisindaki bankalarda, kasalarinda, evlerinde dolar ve mark birikti.
Özellikle küçük ve orta tasarruf sahipleri bu dolarlarini marklarini kayit altina almak, ileride yapacaklari harcamalarda sorunla karsilasmaktan kurtulmak arayisinda dövizlerini bankalara yatirdi.
Mali Milat’ta bankalara yatirilan paranin miktari belli olduktan sonra kayitdisi ekono-mi ye karapara konusundaki tahminleri yeniden gözden geçirmekte yarar var.

 

Sende yorum yap