Merkez Bankası dövizi tırmandırıyor

, , Sende yorum yap

Istikrar programi uygulayan bir ülkede, enflasyonun yüzde 30’lara çekildigi bir dönemde, döviz fiyati yüzde 100 artirilir mi? Kirk günde döviz fiyati 680 bin liradan l milyon 300 bin liraya çikarilir mi?
Hadi bu bilinerek yapilan bir is. Bilinerek oynanan bir oyun diyelim…Bu tirmandirma nereye kadar sürdürülecek? Döviz fiyatini devamli tirmandiran bir Merkez Bankasi’na kim nasil güvenir?
Böyle bir ortamda istikrar nasil olusur?
Merkez Bankasi, dövizi dalgalanmaya birakti. Neden dalgalanmaya biraktigini dalgalanan döviz fiyatinin nerede duracagi anlasilmadan, Merkez Bankasi ihale ile döviz satmaya basladi. Ihale fiyatlarina Tahtakale’nin karaborsa fiyatlari esas alindi. Ihalede piyasayi çildirtacak ölçüde küçük miktarlarda satis yapildi.
Böylece 4 is gününde Merkez Bankasi, dolann karaborsa fiyatini l milyon liradan l milyon 300 bin liraya çikardi.
Dört günde yüzde 30 devalüasyon yapti. Kirküç günde dolann fiyati yüzde 100 artmis oldu.
Dolann fiyati eskiden enflasyona göre artardi. Enflasyon yükselir, dolar fiyati onu yakalardi. Simdi tersi olacak. Yükselen dolar fiyati ardindan gelen enflasyonu yukariya çekecek.
Bu bir rezalettir. Bu varliklarin durup dururken yansinin erimesidir. Insanlann gelirlerinin yan yanya düsmesidir. Bu tip degismeler ülkede önemli ölçüde gelir ve servet transferine kapi açar. Gelir dagilimi daha çok bozulur.
Bozulan dengeleri yerine getirmek zaman alir.
Ankara, 4 gündür kriz ile mücadele için birsey yapmiyor. Krizi körüklüyor.
Hükümet, politikacilar, bürokratlar Ankara sinirlan disinda olan biteni bilemiyor. Degerlendiremiyor. Ankara’da kendi sanal ortamlarinda birbirlerini yiyerek zaman harciyor.
Bu krizden iki sekilde çikilir: (1) Ya hiç bir müdahale olmaz. Ekonomi kendi kendine dengeye ulasir. (2) Ya da ciddi bir plana dayali istikrar programi uygulanir.
Bugün bu ikisi de yapilmiyor. Bilir bilmez müdahaleler ile piyasanin siniri artiriliyor. Piyasanin çildirmasi, halkin dövize hücumu için ne gerekirse yapiliyor.
Unutmayiniz, çikan fiyatlar hiç bir zaman eski çizgiye inmez. Biraz inse bile, herzaman eski çizginin üzerinde kalir.

 

Sende yorum yap