“Memur,” konu mankeni oldu

, , Sende yorum yap

Politikacilar, enflasyonla mücadeleden vazgeçmek için memuru konu mankeni olarak kullaniyorlar… Ah… Memur zammi olmasa… Enflasyonu 2000 yilinda yüzde 25’e çekmek mümkün ama… Zavalli memura yüzde 25 zam verilir mi? Zam en az yüzde 35 olmali. Zam yüzde 35 olunca da, enflasyonu indirme imkani kalmiyor. Iyisi mi 2000 yili da böyle geçsin… Gelecek yil enflasyonla mücadeleye baslanir…
Sayin okuyucularim… Memura yüzde 35 zam yapilsa, bütçenin personel ödemeleri toplam 10 katrilyon lira oluyor. Halbuki bütçe açigi 20 katrilyon… Açik anlatimiyla zammi, personel öde negi bütçe açiginin yarisi büyüklügünde… Açik anlatimiyla bütçe açiginin tek kaynagi personel zammi degil, tüm personel ödemeleri degil… Açigin kaynagi baska… Bunlar görülmüyor. Bunlar tartisilmiyor. Memur konu mankeni olarak kullaniliyor… “Zavalli memur” edebiyati ile kamu kaynaklan har vurup harman ediliyor. Enflasyonun asagi çekilmesinden en fazla memnun olacak kesim memurun da içinde bulundugu dar ve sabit gelirli kesimdir. Yillardir enflasyon bu kesimin erimesine neden oldu. Bu erimenin durmasi “Maasa, tarim ürününe zam yapilarak” degil, enflasyon asagi çekilerek saglanir. Enflasyonu asagi çekmek kafa ister, yürek ister, bilek ister.
2000 yilinin bir özelligi var. Bu yil bütçe dengeleri enflasyonu asagiya çekecek yerde, enflasyonu körükleyecek biçimde belirlenir ise bakiniz neler olacak?
• IMF stand-by anlasmasini imzalamayacak.
• IMF stand-by anlasmasini imzalamadigi için dis kaynaklar Türkiye’ye kredi vermeyecek.
• Dis kredi kullanamayan Türkiye, dis borç ana para ve faiz ödemelerini, iç borçlanma ile karsilamaya çabalayacak. Daha fazla iç borçlanmaya gitmek mecburiyetinde kalacak. Iç borçlanma geregi artinca faizler yükselecek.
• Hükümet içeriden borçlandigi para ile, dis borç taksidi ve faizi ödemek için iç piyasadan döviz toplayacak. O zaman içeride dövize talep artacak, döviz fiyatlari firlayacak.
• Döviz fiyatlarindaki firlamayi ve dövize hücumu önlemek için hükümet faizi artiracak.
• Dövizdeki ve faizdeki artis karsisinda enflasyon sahlanacak. Enflasyon sahlaninca memur, emekli ve isçi maas ve ücret artisi isteyecek.
• Bu kaos Türkiye ekonomisinin görünümünü daha da kötü hale getirecek.
Sayin okuyucularim isin garip yani su: Türkiye bu ekonomik durumu ile Avrupa Toplulugu’na kabul edilmesini bekliyor. Türkiye kendi durumunun farkinda degil.
Zaten farkinda olsa, bu duruma .düser mi?

 

Sende yorum yap