MAVİ AKIM

, , Sende yorum yap

MAVİ AKIM

Karadeniz’in altindan dösenecek bir boruyla, Rusya’dan Türkiye’ye dogalgaz naklini saglayacak Mavi Akim Projesi gerçeklesti.
Baslangiçta bu projenin gerçeklesebilecegi ne, içeride ve disarida çok az kisi inaniyordu. Çünkü bu proje, dünyada ilk kez denizin 2000 metre derinliginden geçecek borularla, dogalgaz naklini hedef aliyordu. Bugüne kadar bu kadar derinlige boru hatti dösenmemisti. Üstelik boru hatti, Karadeniz gibi hirçin bir denize dösenecekti.
Yepyeni bir teknolojiye dayali olarak bu proje gerçeklesti. 2.4 milyar dolar maliyetli projeyi, baskalari 100 yilin projesi olarak alkisliyor. Ne yazik ki, biz içeride baska dertlerle ugrasmaktan, bu projenin gerçeklesmesine sevinemiyoruz. Basarinin zevkini yasayamiyoruz.
Türkiye’de sartlar o kadar süratle degisiyor ki, Mavi Akim Projesi baslarken, bu proje Türkiye’de dogalgaz sorununu çözecek bir proje olarak alkislaniyordu. Bir süre sonra dogalgaz fazlaligindan söz edilmeye, Mavi Akim Projesi kötülenmeye, bu projeyle gelecek gazin, ülkenin basina dert olacagi söylenmeye baslandi.
Bütün bu gürültüler içinde, yeni yila girmeden önce Mavi Akim Projesi çerçevesinde tamamlanan tesislerden, ilk Rus gazi, Türkiye’ye ulasti. Rus gazi sadece Mavi Akim’la Samsun’a ulasmadi, bu arada Samsun’a gelen gazi Ankara’ya nakledecek 501 kilometre uzunlugundaki boru hatti da, çalisir durumda.
Biz Türkiye’de devamli olarak, kendimizi üzecek sorunlar yaratiyoruz. Gerçeklesen iyi yatirimlarin zevkini alacak yerde, bunlarin basimiza nasil bela olacagini tartisiyoruz. Halbuki, Mavi Akim Projesi Türkiye için çok önemli bir projedir. Eger Türkiye’de sanayi gelisecekse, eger Türk insani daha iyi sartlarda yasayacaksa, dogalgaza muhtaciz. Mavi Akim da Türkiye’nin dogalgaz ihtiyacini karsilamada, çok önemli bir gelismedir.
Tevfik GÜNGOR

 

Sende yorum yap