MARKA YARATMAK ZOR, MARKASIZ SATMAK ZOR

, , Sende yorum yap


MARKA YARATMAK ZOR, MARKASIZ SATMAK ZOR

Mike Behmoaras, İstanbullu vatandaşımız. New York’a yerleşmiş. Türk ürünlerini ABD pazarı ile Güney Amerika ülkelerinde satmaya çalışıyor. İstanbul’da da bir temsilciliği varmış.

Güney Amerika ülkelerine otomotiv yedek parçası pazarladığını anlattı. Türkiye’de üretilen otomotiv yan sanayii ürünleri için Güney Amerika ülkelerinde büyük bir pazar olduğunu söylüyor. Geçen yıl 10 milyon dolar dolayındaki bir ihracata aracılık etmiş.

Tekstil ürünlerinden özellikle mayo için ABD’nin önemli bir pazar olduğunu söylüyor. Adi çok bilinen bir ABD firması için Türkiye’de mayo ürettirdiklerini, ancak mayo üreticilerinde ABD’li firmanın talebini karşılayacak kapasite olmadığını anlatıyor. Türkiye’den mayo alan ABD firması, simdi Türkiye’de üretilen mayo kumaşlarını başka ülkelerdeki üretimlerinde kullandırmaya başlamış.

Türkiye’den ihraç fiyatı ile ABD pazarında tüketicinin ödediği fiyat arasındaki farkı merak ettim. Türkiye’den yaklaşık 7 dolara ihraç edilen mayoyu ABD’de tüketici 70 dolara satın alırmış.

Mike Behmoaras’a Türkiye’nin markalı ürüne geçme sansı olup olmadığını sordum… ABD pazarında belli firmaların hiçbir üretim yapmadan sadece marka ile pazara hakim olduklarını fakat bir markayı pazara yerleştirmek ve devamlılığını sağlamak için çok büyük rakamlarda reklama ihtiyaç olduğunu anlattı.

Bugünkü büyüklükleriyle Türk üreticilerinin teker teker bu büyüklükte tanıtım reklamları yapamayacağını, ara yol olarak küçük veya orta büyüklükteki markaların satın alınarak bu markalarla pazara girilebileceğini belirtti.

Bizim hayalimiz Türk firmalarının markalı üretime geçebilmeleridir. Mike Behmoaras’in işaret ettiği gibi bizde marka için yılda 50-100 milyon dolar reklam harcaması yapabilecek güçte firma yok.

Ama bu ömür boyu Türk üreticisinin başka markalar için fason üretim yapmasını gerektirecek bir zorunluluk olmamalı. Türk giyim sanayicileri, dış pazarlardaki deneyimlerine dayalı olarak belki ortak bir marka yaratma arayışına girebilir. Mevcut ihracat çabalarını aksatmadan, ortak marka için üretim yapılarak bu yoldan tanıtım ve reklam harcamalarını karşılama şansı doğabilir.

Bu konuda başka ülkelerin deneyimleri kadar konunun uzmanlarından yararlanmak da önem taşımaktadır.

 

Sende yorum yap