Mantı partisi

, , Sende yorum yap

Ben sizleri bastan uyarayim da, fazla ümitlenmeyiniz…Biz henüz “çözüm” için hazir degiliz.
Biz henüz basimizdaki “belanin büyüklügünü”, çözüm için gecikmeden “yola çikmanin geregini” anlayabilmis degiliz.
Bu durumda 5 Nisan Istikrar Paketi ise yaramayacak. Türk halki gereksiz sekilde bu paketin faturasini ödeyecek. Fakat ödenenler hiç bir ise yaramayacak.
Üstelik “ele-güne rezil olacagiz”… Yurtdisina IMF’ye, Dünya Bankasi’na, ABD Baskani’na Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti adina verilen sözler, alinan vaatler bosuna imis.. .Çünkü bu ülke- nin insanlari henüz “ne yapacaklarini bilemiyorlar”…
Sayin okuyucularim,
– Istikrar paketi hazirlamaya ve uygulamaya karar vermek önemli bir seydir.
– Istikrar paketi1 bir politikaciyi, bir partiyi, bir grubu ilgilendirmez. Bu politikaci, parti veya grup için uygulanmaz. Tüm ülke için uygulanir.
– Istikrar paketi denilen sey, “adi üzerinde” istikrarli bir politik ortamda, istikrar içinde uygulanip, orta dönemde ülkeyi bir noktadan alip bir noktaya götürmeyi hedef alir.
– Istikrar paketinin içerigi, uygulamasi, paketi uygulayan kadro hedefi ulasmadan degismez. Ayni paket, ayni kadro tarafindan, degisiklige ugramadan, ödün verilmeden uygulanir.
***
Halbuki çok çarpik bir gelisme içindeyiz:
– Bir koalisyon hükümeti paket hazirlamis. Önce koalisyonun iki ortagi biribirine karsi. Paketin uygulanmamasi için gereken yapiliyor. Basbakanin baskani oldugu parti, baskanlarina ve pakete karsi. Hükümet içinde pakete karsi olanlar var.
-Askerler, isadamlan, mevcut hükümete alternatif hükümet çikarma arayisinda.
– Isçiler ve isçi sendikalan pakete karsi.
– Basin mevcut hükümeti ve de bürokrat kadrosunu degistirmek misyonuna soyunmus.
– Hükümette olmayan tüm diger partilere mensup politikacilar “aman isler daha kötü olsun, hükümetin ayagi sürçsün, bankalar batsin, firmalar batsin, ekonominin basi daha fazla derde girsin” böylece seçim yenilensin diye dua ediyor.
– Bazi mütesebbisler “sarhos olmus” rakiplerinin batisina alkis tutuyor.
– Ülkenin üç tane okumus insani, biribirini karalamak için el altindan dosya dagitiyor.
***
Sayin okuyucularim…Böyle bir ortamda ne bu basbakan, ne bu kadro, ne bu hükümet, ne bu partiler ve maalesef ne de baskalari bu ülkeyi kurtarabilir…Isler düzelemez…Düzelecek diye hiç ümitlenmeyiniz…Isler daha kötüye gidecek. Insanlar kafalarini duvara vuracak…Ondan sonra yaptiklari hatalari fark edecek… Ama çok geç olacak…
***
Önemli olan Tansu Çiller degildir. Önemli olan DYP-SHP koalisyonunun zayifligi degildir. Önemli olan paketin içerigi degildir. Önemli olan bürokratik kadrolarin eksikligi ve zayifligi degildir. Önemli olsa, bu ülkenin bir ”istikrar paketine ihtiyacinin olup olmadigi”, ve de “böyle bir paketin zaman geçirilmeden uygulanmaya baslanip baslanmamasidir…”
Eger bu basbakani, bu hükümeti bu kadrolari begenmiyorsaniz, bunlarin’bunlari uygulayabilecegine inanmiyorsaniz, ne diye “istikrar paketi” hazirlatip, dünyaya “Biz istirkrar paketi uygulayacagiz bize yardim edin” diye el açiyor, parlamentodan ek vergiler çikartiyor, halka bu kadar pahali faturalar ödetiyorsunuz?…
Buyurunuz meydan sizin:
– Askeri müdahale yapip, demokratik parlamento sisteme son mu yereceksiniz?
– Ülke yönetimine manti partisi ile el mi koyacaksiniz? Ne yapacaksaniz yapiniz da biz de “sürünmekten kurtulalim…” Eger Türkiye’de demokratik parlamenter bir sistem var ise, eger Türkiye’nin bati dünyasinin bir parçasi oldugunu jddia edecek isek;
-Begeniniz begenmeyiniz, becerikli bulunuz, beceriksiz bulunuz Türkiye’yi krizden çikarmak sorumlulugu bugün is basinda bulunan hükümettedir.
-Begeniniz, begenmeyiniz, eksik bulunuz, yanlis bulunuz, Türkiye ekonomik krizi bir “istikrar paketi ile” atlatmak zorundadir.
Eger bu ülke bizim ülkemiz ise, eger bu krizi en az zararla atlatmaya niyetli isek “istikrar paketinin basarisi” için katkida
bulunmamiz sart…
Eger bu basbakani, bu hükümeti, bu kadroyu begenmiyorsaniz, bunlarin hazirladiklari paketin ise yaramayacagina inaniyorsaniz, bu paketi uygulayabileceklerini ümit etmiyorsaniz, o zaman geliniz, demokratik parlamenter sistem içinde bunlari degistiriniz.
Bos yere paket hazirlayip, uygulamaya kalkmasinlar…Sonra her seye sil bastan baslamayalim. Bos yere pahali faturalar ödemeyelim…Bunu yapacak gücünüz yok ise “karninizdan konusmayiniz”… Nasil olsa bu basbakan, bu hükümet, bu kadrolar is basinda kalacak…Ve nasil olsa iyi veya kötü bir paket uygulayacak… Nasil olsa sizler-bizler bu paketin faturasini ödeyecegiz…Hiç olmazsa zaman ve kaynak kaybetmeyelim…Paket ise yarasin. Basarili olsun.
Tevfik GÜNGÖR
DÜZELTME
Yazarimiz Tevfik Güngör’ün dünkü yazisinda Demirbank’in 1994 yili içinde ödeyecegi sendikasyon kredisinin miktari 300 milyon dolar olarak çikmistir. Bu rakam 30 milyon dolar olacaktir. Okurlarimizdan, Demirbank yöneticilerinden ve yazarimizdan özür dileriz.

 

Sende yorum yap