Kurumlaşmanın fazileti

, , Sende yorum yap

Is âleminde kurumlasma demek, her seyi tek basina sü ükleyen sermayedar-mütesebbis tipinden, sirketlesme ye geçis demektir. Türkiye’de özel kesimde ileri bir kurum lasmanin oldugu söylenemez.” Fakat sayilari az da olsa, mevcut kurumlarin ekonominin bugün ayakta kalmasinda büyük katkilari oldugu görülmektedir.
Açik anlatimiyla bugün ekonomideki yatirim, üretim ve ihracat çabalarinin devami kurumlasmis sermaye gruplari sayesinde mümkün olabilmektedir.
—Bugünkü faiz oranlariyla, yatirim yapmanin üretimi sürdürmenin cazibesi yoktur,
—Bugünkü kosullarda ihracat için çaba göstermek belli fedakarliklari göze almak demektir.
Eger bir kisinin elinde belli bir fon birikimi var ise, bu fo nu vergisiz devlet tahvilinde degerlemek, veya döviz sek linde degerlendirmek en akilci karar olur. Çünkü kisa sü rede hiçbir yatirimin % 60 lar dolayinda net getiri sagla masi, hiçbir ciddi sinai üretimin % 60 lar dolayinda net kar saglamasi mümkün olamaz. Üstelik yatirini ve üretimde kar kadar risk de mütesebbisin sirtindadir.
Eger bu kisinin elinde belli bir fon birikimi yok ise, bu ke re % 80 ler dolayinda bir fiyatla kredi alip, sonra bu kredi yi yatirima veya üretime döndürmek, her bakimdan ma ceraya atilmaktir.
Bu kisi belli üretimi sürdürmekte ise, bu ürünü ihraç et mek için dis ülkelerde pazar aramasi, buldugu pazarlari muhafaza etmeye çalismasi agir mükellefiyetler getirir. Hele tesvik uygulamalarindaki aksakliklar, ihracati devam ettirmesine imkan vermez. Fonlarina kisa sürede yön ver me sansini ve gücünü elinde bulunduran mütesebbisin, bugünkü kosullarda fonlarini, yatirim, üretim ve ihracat disindaki alternatif yatirim alanlarina yönlendirmesi dogal dir.
O halde, Türkiye’de az da olsa yatirim nasil yapilmakta, üretim nasil artmakta, ihracat nasil gelismektedir?
Sirketlesmemis, tek basina hareket eden ve bu nedenle fonlarina kisa sürede yön degistirme gücüne sahip müte sebbisin sahip oldugu imkan, kurumlarda mevcut degildir.
Mütesebbis, kurumlastiktan, kurumlarda tekerlek bir defa dönmeye basladiktan sonra, artik kurumun devamli ligi sarti ortaya çikar.
Kurumun yasamasi için ek yatirimlara gerek var ise, ye nileme yatirimlari zorunluyla artik kullanilacak imkan larin alternatif yatirim alanlarinda degerlendirilmesi gibi tartismalar gündeme gelemez. Hiçbir kurum, makinelerin yarisini hurda fiyatina satip, karsiligini bankada faize vere rek daha fazla kar etme arayisina yönelemez. Kurum belli bir üretimi sürdürüyor ise, isletme sermayesini bulmak ne kadar zor olursa olsun, isletme kredisinin fiyati ne olursa olsun hedef, üretimin devami ve arttirilmasidir. Isletme sermayesine % 80 faiz verecegimize; isletme sermayesi kullanmaz % 80 kar ederiz hesabi yapilamaz.
Son zamanlarda ihracatçi sermaye sirketlerine taninan ayri caliklar pek sik tartisilir olmustur. Acaba bu ihracatçi ser maye sirketlerinin kaçi kendi ayaklari üzerinde durabilmekte, kaçi, ana kurumun baska alanlarda sagladigi gelirlerle destek lenmektedir? Sadece ihracatçi kari ile, yurt disinda bürolar açip devam ettirmek, disarida devamli seyahat eden kaliteli elemanlarin giderlerini karsilamak mümkün müdür. Bu konu lar tartisilmadan kurumlasmis ihracat gruplarina tenkit yönelt mek haksizlik olur.
Kurumlasmamak mütesebbise kivraklik verir. Oyunu zora geldiginde bozma sansi verir. Oyunu istediginde, baska yönlere çevirme imkani tanir. Kurumlasmak, dönen çarki durdurmama sorumlulugunu ortaya çikarir. Oyunu belli kaidelere göre sürdürme zorunlulugunu dogurur. Is tediginde oyunda cayma, oyunu baska yönlere çekme imkanini ortadan kaldirir
Zor günlerde “kurumlasmanin faziletinden” ekonomi nin yararlandigi Görülmektedir.

 

Sende yorum yap