Krizde reklam “iyidir”

, , Sende yorum yap

Kriz döneminde insanlarin morali bozulsa da, gelirleri azalsa da, talepleri daralsa da, hayat devam edecek… Krizden önce varolan firmalar, markalar yasayacak… Insanlar bir süre sonra gene piyasaya çikacak. Kaldi ki, kriz döneminde de talebin daralmasina ragmen bir seylerin alinip satilmasi gerekiyor. Alinip satiliyor.
îste bu nedenle büyük ve köklü firmalar marka, ürün ve imaj reklamlarini sürdürmek zorunda…
Ama nasil? Iste burada firmalarin halkla iliskiler uzmanlan ile reklamcilarina büyük sorumluluklar düsüyor.
Kriz döneminde reklamlarin seklinin ve mesajinin farkli olmasi zorunludur. Kriz döneminde ABD pazari için bile iddiali bir ürün ve imaj reklami Türkiye’de yayinlanirsa reklamv-eren bekledigi yarari saglayamaz. Sonra bu kötü örnek piyasayi gücendirir. Öldürür.
Geçtigimiz hafta sonu gazetelerde bir büyük grubun reklam kampanyasi basladi. Grup, kriz döneminde böyle bir reklam kampanyasini baslatmakla büyüklügünü bir defa daha ortaya koydu. Ama bu reklamdan büyük grubun da yarar saglamasi gerekli… Acaba büyük grubun reklamlarinda yer alan görüntü, kriz döneminin görüntüsü mü idi? Acaba bu reklami hazirlayan uzmanlar reklamverene bu reklami nasil anlatmislardi?
Çünkü artik reklamveren de, reklami izleyen de “sesini çikaramiyor.” Reklami hazirlayanlar “Biz çok basarili reklam yaptik” diyerek herkesin agzinin payini veriyor.
NTV Yayin Grubu
Türkçe National
Geographic’i yayinliyor
Dogus Hol-ding’in sahibi oldugu NTV Yayin Grubu, NTV Mag, Formula l, Popüler Tarih ve L’Offici-al’den sonra ünlü National Geograp-hic cografya ve tanitim dergisini Türkçe olarak yayinlamaya basladi. National Geograp-hic Dergisi, dünyanin bilinmeyen köselerini bolca resim
ile tanitan, anlatan bir dergi. Kâgidi, basimi özen isteyen, pahali bir maliyeti olan derginin, Türkiye’de ilgi görmesi ve yasamasi temenni edilir.

 

Sende yorum yap