KÖPRÜ SATMADA İNGİLİZLERDEN ALINACAK DERSLER

, , Sende yorum yap

Londra
“ingilizler satiyor ya, biz de satariz…” Dogrudur. Fakat, acaba ingilizler, neyi ve nasil satmaktadirlar? Ingilizler su anda BT (British Telecom) diye taninan ingilte re PTT sinin hisse senetlerinin tamamini satisa arz etmislerdir. Talep sahiplerinden teklif toplama müddeti 28 Kasim sabahi sona erecektir. Bir iktisadi devlet tesekkülü statüsüne sahip olan telefon, telgraf, disinda uzay haberlesmesi teknolojisine de giren Ingiliz PTT si BT’nin hisse senetlerinin satisi iu gün lerde Ingiltere’de kamu oyunu isgal eden en önemli olaydir. Olayin gelismesi ana çizgileri itibariyle söyledir:
1) Ingiliz PTT si (BT) esas(a karli bir kurulustur. Hesap dö nemleri Mart ayinda bitmektedir. 1983-1984 hesap dönemi kâri 900 milyon Sterlindir. 1985 yili Mart ayinda sona erecek hesap döneminde en az 1.3 milyar Sterlin (675 milyar T.L.) kâr beklenmektedir.
2) BT’nin hisse senetlerinin satisi kararlastirildiktan sonra, Hükümet temsilcilerinden, bankacilardan, bankerlerden ve reklamcilardan tesekkül eden 15 kisilik bir komite bu satisin esaslarini tesbit etmis ve uygulama sorumlulugunu üstlenmis tir.
3) Herbiri l sterlin degerinde 3 milyar 12 milyon hisse se nedi çikarilmasi kararlastirilmistir.
4) Bir ünlü bankere l Sterlinlik hisse senedinin kaça halka arz edilebilecegini hesaplama sorumlulugu verilmistir.
Kleinworth Benson’un tebsiti üzerine l hissenin 1.30 Ster •.inden halka arzinin uygun görüldügü geçen hafta Cuma gü nü açiklanmistir.
Böylece 3.012 milyon hisse senedi satisi sonunda Ingiliz Hükümetinin eline 3 milyar 916 milyon Sterlin (2 trilyon 40 milyar TL.) geçecektir.
Bu satis fiyatinda l hisse basina hisse senedi sahibinin eline yilda en az % 7.1 dolayinda gelir geçecektir. Bu gelir Ingilte re’deki cari faiz oranlan ve hisse senedi piyasasi gelirlerine gö re iyi bir gelirdir.
Kaldi ki, ek imkanlarla bu gelirin sonuçta % 9.3’e kadar yükselmesi mümkündür. Söyleki:
a) Hisse senedi satin alacaklardan, satis sirasinda hisse basi na talep edilecek ödeme sadece yarim Sterlindir.
b) Küçük tasarruf sahiplerinden, hisse senedi satin alacak lara, 3 yil süre ile telefon faturalarinda indirim imkani tanin maktadir. Ya kendilerine 18 Sterlinlik bir indirim hakki verile cek ya da faturalarinda % 10 indirim saglanacaktir.
5) Hisselerin yaygin dagilimini saglamakamaciyla büyük bir reklam kampanyasindan sonra istek formlarinin kabulüne baslanmistir. Her kisi veya kurulus bir istek formu göndere cektir. Formlarin kabul tarihi 28 Kasim saat 10.00 da sona er mektedir. Bu tarihe kadar 10 milyar Sterlin tutarinda talep gelmesi ve bu talepler arasinda ayiklama yapilmasi beklen mektedir. Ayiklamanin amaci sudur:
a) Küçük tasarruf sahiplerine öncelik verilecektir. Böylece hisselerin belli ellerde toplanmasi önlenecektir.
b) Hisselerin yurt disina kaymasi BT’nin kontrolünün ya bancilara geçmesi önlecektir.
Ilk tahminlerde Amerikan ve Japon yatirimcilarin BT hisse lerinin % 23 ünü ellerine geçirebilecekleri tahmin ediliyordu. Ingiltere içindeki büyük ilgi sonucu hisselerin söyle saglanaca gi tahmin edilmektedir:
(1) % 47 Ingiltere’deki sirketler, kuruluslar.
(2) % 39 Ingiltere’deki küçük tasarruf sahipleri ve BT de çalisanlar
(3) % 14 Yabanci yatirimcilar.
BT’nin bir tekel statüsüne sahip olmasi, iyi yönetimi ve kar liligi, yabanci yatirimcilar nezdinde hisse senetlerini cazip kil maktadir.
Bir kisinin birden fazla talep formuna dayali olarak hisse se nedi satin alamamasi, dagilimin öngörülen biçimde olmasi amaciyla BT tarafindan Peat Marwick and Mitchell danisman lik sirketi görevlendirilmistir.
6) Hisse senetlerinin satisi için tesbit edilen 1.3 Sterlinlik fi yat üzerinden ikincil piyasada hemen % 10 ile % 20 lik bir prim ortaya çikacagi tahmin edilmektedir. Bu tahmini kulla nanlar, 1.30 Sterlinlik fiyatin gereginden’düsük tutularak, BT’nin zarara ugradigini iddia etmektedirler.
Fakat fiyat tesbitinde, gelecekte Ingiltere’de Hükümetin cari faiz oranlarini biraz asagi çekecegi ve bu nedenle küçük ta sarruf sahiplerinin zarara ugramamasinin dikkate alindigi belirtilmektedir.
ilk defa hisse senedi alacaklar için en iyi yatirim BT hisse senetleridir görüsü hakimdir.
7) Hisse senetlerinin satisi çok büyük bir reklam kampanya si ile dösteklenmektedir. Reklam isi, ingiltere’nin ve Avrupa nin en büyük reklam ajanslarindan Saatchi and Saatchi Fir masina verilmis ve bu amaçla 7.6 milyon Sterlin (yaklasik 4 milyar TL.) ayrilmistir. Birçok kisi devlet kesesinden bu bü yüklükte harcamanin gereksizligini savunmaktadir. Fakat rek lamdan yana olanlar böylece:
a) Mülkiyetin yayginlastirilmasinin,
b) Kapitalizm demokrasisinin kuvveflendirilmesinin,
c) Sermaye piyasasinin gelismesinin saglanacagini belirt mektedirler.
Bütün bunlari okuduktan sonra, “Köprü Satisi” konusunun da Ingilizlerin BT satisindaki kadar çok yönlü düsünülüp, uygulanmakta oldugunu ümit etmekten baska yapacak sey kalmamaktadir.

 

Sende yorum yap