Köpekler üzerine yazılar

, , Sende yorum yap

Ege Cansen, 3 Haziran 1995 tarihinde Hürriyet’teki yazisi “Köpek Sevgisi” üzerine idi. Ben bu yazinin bir bölümünü pek begendim. Kestim. Sakliyorum…Sayin okuyuculari-ma da duyurmak istedim. Ege Cansen sunlari yazmis:
Köpek, sahibine karsi sorgusuz sualsiz baglidir. Sahibi, hirsiz, ugursuz, katil, kaçakçi, namussuz, rezil, serefsiz bir kisi bile olsa köpek için fark etmez. Elinden yemek yedigi, basini ve gidisini kasittigi herkese, kayitsiz sartsiz baglilik gösterir. Kisaca, köpek köpeklenir. Sirf menfaat için irtibat kurdugu insana asla ihanet etmez. Bu vasfiyla, sahibinin her tür melanetinde ona yardimci olur. Sahibinin onu azarlamasina razi olur. Sonra, en küçük bir sevgi isaretinde, tekrar onun dizlerinin dibine gidip oturur ve ona yaltaklanir. Insanlarla, esit çizgide sevgi bagi kuramayanlar, bir lokma, bir barinak için sevgisini kiralayan köpeklere simsiki baglanir. Insanlarla dostluk kurmak ve bu dostlugu sürdürmek zordur. Çünkü insan, insani hem sorgular, hem yargilar. Köpek ise bunu yapmaz. Köpekte, sahibini yargilamak kavrami tesekkül etmemistir. Zaten öyle olsa, köpek sevgisi bu kadar yaygin olmazdi. Pek çok köpek de issiz ve assiz kalirdi.
SON SÖZ: Yargilayan insan, yargilamayan köpekten iyi dosttur.
***
Ege Cansen’in yazisini Hasan Pulur ustamizla tartisirken, Hasan Pulur bana Namik Kemal’in “Taslama” basligini tasiyan siirini okudu. Hasan Pulur ustamin daha sonra bana tamamini verdigi siir ise söyle:
Edepsizlikte tekleriz,
Kimi görsek etekleriz,
Haktan da yardim bekleriz,
Ne utanmaz köpekleriz!
Geldik vatan kavgasina, Düstük rütbe yagmasina, Daldik dünya sefasina, Ne utanmaz köpekleriz!
Insan mi neyiz, seçilmez, Bir zehirdir ki içilmez, Tavrimizdan da geçilmez, Ne utanmaz köpekleriz!
Biz bakmadan saga sola, Düsman girdi Istanbul’a, Vatani sattik bir pula, Ne utanmaz köpekleriz!
Dalkavuklukla irtikâb Iste etti bizi harab, Sen söyle, es Sevketmeab, Ne utanmaz köpekleriz!
Vatanin girdik kanina, Leke getirdik sanina, Cümlemizin bok canina…
Ne utanmaz köpekleriz!
***
Durup dururken bu “köpek konusu nereden çikti” diye merak etmeyiniz. Ege Cansen, Türkiye’deki köpek lobisinin giderek güçlenmesinden etkilenmis. Diyor ki, Türkiye’de giderek güçlenen bir “köpek lobisi” var. Lobicilik, belli bir konuda kamuoyunu, istenilen yönde etkilemek için faaliyet göstermek anlamina geliyor. Çagdas olmayi, yeni tüketim kaliplan benimsemek seklinde anlayan zihniyete göre, evde köpek beslemek son derece önemli bir ilericilik simgesi. Köpegi olmamak, adeta ilkellik. Köpek sevmeyen, insan da sevmez gibi laflar etmek de çok moda.
Benim çocuklugum, kedilerle beraber geçmistir. Mani-sa’daki ahsap, Erzurum’daki toprak damli evimizde, Izmit’te oturdugumuz apartman dairesinde hep kedilerimiz olmustu. Türkiye’de evde kedi beslemenin esas gayesi, farelere karsi mücadele etmekti zannederim. Çünkü fareler de kediler gibi hayatimizin bir parçasiydi. Kedinin olmadigi yerde, fareler cirit atardi. Kedi bu bakimdan çok yararli bir hayvandir.
Türkiye’de “köpek”, “fare” ve “kedi” gibi hayvan isimleri günlük tartismalarda farkli amaçlarla da kullanilir…
Bu kelimeler kullanildikça kelimeleri okuyan veya duyanlar “acaba ne amaçla” kullanildi diye sorgu-sual eylerler…
Ege Cansen’in yazisi ve Hasan Pulur ustanin gönderigi siir hosuma gittigi için bu sütuna aldim…Baska hiçbir amacim yoktur. Özellikle sayin okuyucularima arz ederim.

 

Sende yorum yap