Kola savaşları

, , Sende yorum yap

Coca Cola ile Pcpsi Cola arasindaki savas Güney Amerika pazarinda Pepsi’nin bir önemli kalesini kaybetmesiyle hizlandi.
Rusya ve Çin pazarlarinda bütün siddetiyle sürüyor.
Türkiye’de kamuoyuna yansimayan bir pazar yarisi var.
Türkiye’de Pepsi, Fruko-Tamek grubunun basarili pazarlama stratejisi ile Coca Cola’nin önünde gidiyordu. Yillarca bu böyle sürdü. Coca Cola strateji degistirip, Türkiye’de yönetime el koydu. Siseleme haklari ile ilgili düzenlemeler yapti. Coca Cola bu atagi yaparken Pepsi ile Fruko-Tamek arasinda anlasmazlik belirdi. Pepsi konsantresini ithal ederek Türkiye’de pazarlayan Fruko-Tamek Grubu, Pepsi ile ortaklik arayisina girdi. Bu talep Pepsi tarafindan karsilanmayinca Fruko-Tamek Grubu pazarda Coca Cola ile dengeli bir güç gösterisine girmedi veya giremedi.
1996 yilinin ilk 7 aylik verilerine göre Pepsi’nin pazar payi yüzde 25.7’lere gerilerken Coca Cola’nin payi yüzde 55’e yükseldi. Halbuki çok yakin geçmise kadar pazarin hakimi Pepsi idi. ***
22 Agustos 1996 tarihli Herald Tribüne Gazete-si’nde Clenn Collins’in “Karakas Darbesi” basligi altinda yayinlanan arastirmasinda, Coca Cola’nin Ve-nezüela’da pazar payini nasil yükselttiginin ilginç hikâyesi yayinlandi.
Bu hikâyenin tercümesi 24 Agustos 1996 tarihinde Sabah Gazetesi’nde yer aldi.
Güney Amerika’da Coca Cola/Pepsi savasi
Coca Cola Pepsi Diger
Venezüela 11.6 42.0 46.4
Kolombiya 43.6 11.2 45.2
Ekvator 55.5 17.4 27.1
Peru 42.1 23.5 34.4
Brezilya 54.9 8.0 37.1
Bolivya 54.4 18.3 27.3
Uruguay 67.0 30.3 2.7
Sili 64.1 18.0 17.9
Arjantin 57.4 36.0 6.6
Ilginç hikâyenin özeti söyle: Coca Cola Güney Amerika’daki ülkelerin hemen hepsinde pazar hakimiyetini ele geçirmis. Fakat Venezüela’da Pepsi lider.
Coca Cola’nin vizyonu düz mantik üzerine kurulu. Madem ki mesrubatta dünyanin bir numarasiyim, o halde dünyanin tüm ülkelerinde de bir numara olmaliyim. Bu mantik çerçevesinde kendisine direnen pazarlari büyük fedakârliklari göze alarak diz çöktü-rüyor.
Ama tüm çabalarina ragmen, bir kaleyi fethede-memistir: Venezüela. Karakas sokaklarinda Venezü-elalilar inatla “Pepsi” istemeye devam ediyorlardi. Sonunda sabri tükendi Coca Cola’nin ve sorunu kökünden çözmeye karar verdi. Ve, bugüne kadar rakibi Pepsi Cola’nin mutlak egemen oldugu Venezüela pazarinin yüzde 90’ini bir gecede ele geçirdi.
Büyük bir titizlik ve gizlilikle hazirlanan harekat iki asamali olarak uygulandi. Venezüelalilar’in kendiliklerinden tüketim aliskanliklarini degistiremeyeceklerini anlayan Coca Cola, pazarin temel diregi olan Cisneros Grubu’na yüklendi. Latin Amerika’nin en güçlü gruplarindan biri olan Cisneros- 20 fabrika-sinda 57 yildan beri Pepsi Cola’yi siseliyor ve pazarliyordu.
***
Ama son zamanlarda grubun patronu Oswaldo Cisneros’un Pepsi Cola’ya karsi biraz buruk oldugu biliniyordu. Pepsi, Latin Amerika’da son kalesini koruyan Cisneros’a gereken ve bekledigi ilgiyi göstermiyordu. Yillardir, pazari genisletmek için yeni yatirimlar yapmasi gerektigini söylüyor ve yardim istiyordu ama Pepsi yönetimi orali bile olmuyordu.
Cisneros Grubu’nun bu kirginligini iyi degerlendiren Coca Cola, iki asamali gizli planini uygulamaya koyma vaktinin geldigine karar verdi. Cuma gecesi Coca Cola’nin bir numarali beyni, “Baskanlar Baskani” Douglas Ivester, Karakas’a gitti. Yine Ivester ile Oswaldo Cisneros, Pepsi Cola’nin Venezüela’da 57 yillik egemenligine son veren anlasmayi imzaladilar.
Cisneros’a hemen 500 milyon dolarlik bir çek uzatildi. Sonra 20 siseleme fabrikasinda kapasite artirimi ve yeni tesisler için ortak yatirim sözü 500 milyon dolar Coca Cola’dan, 500 milyon dolar da Cisneros Grubu’ndan.
Anlasmaya imzalarin konmasiyla birlikte zamana karsi bir yaris basladi. Pepsi Cola hemen ertesi sabah piyasadan silinmeliydi.
O gece binlerce isçi tutulup Venezüela’nin tüm kentlerindeki tüm reklam panolarindan Pepsi Cola afisleri ve renkleri temizlendi. Cisneros’un fabrikalarinin cephelerindeki Pepsi Cola renkleri yok oldu, yerlerine Coca Cola’nin renkleri boyandi. Binlerce dagitim kamyonundaki Pepsi Cola yazilarinin yerini dev harflerle Coca Cola yazilan aldi. 20 fabrikadaki isçiler de unutulmadi; Pepsi Cola yazili is elbiseleri atildi, Atlanta’dan özel olarak getirilen Coca Cola is elbiseleri giydirildi.
Cisneros Grubu’nun fabrikalarinda Coca Cola üretiminin baslamasi için yine de birkaç güne ihtiyaç vardi. Onun için özel kargo uçaklariyla, alelacele 250 milyon sise Coca Cola getirildi.
Günün ilk isiklariyla birlikte operasyon tamamdi. ***
Venezüela Ekonomi Bakani Raul Matos Azocar, Coke’un bu inanilmaz komando harekatini söyle yorumluyordu: “Bu tam anlamiyla bir darbe, yönetimin kuvvet zoruyla el degistirmesi. Ve tüm darbeler gibi sabaha karsi yapildi.” Coca Cola’nin Baskanlar Baskani Douglas fvester’in yorumu da söyle: “Venezüela’da pazar payimiz yüzde 10 bile degildi. Simdi bir gecede yüzde 90’a çikti. It’s a good job…”
Venezüela’daki darbe ertesi gün New York Borsa-si’ni da uçurdu: Coca Cola hisseleri bir seansta yüzde 20 deger kazadi. Müthis!
Pepsi Cola hâlâ darbenin soku içinde. Kendine gelince Coca Cola ile Cisneros Grubu’na, sözlesmenin ihbarsiz bozulmasi ve haksiz rekabet iddiasiyla Amerika ve Venezüela mahkemelerinde dava açacak. Pepsi yetkilileri Cisneros Grubu’ndan 200 milyon dolar tazminat isteyeceklerini açikladilar.
Coca Cola’nin Atlanta’daki karargahindan hemen Cisneroslar’a güvence verildi: “Tüm mahkeme masraflarini ve davanin takibini biz üstleniyoruz.”
Ve Coca Cola’nin sözcüsü bir cümlelik açiklamadan sonra derin bir nefes alip ekledi: “Venezüela’da yilda 3 milyar sise Coca Cola satmak için avukatlara bir miktar para vermeye deger.”
Iste Herald Tribune’de yayinlanan haberin ve Sabah Gazetesi’nde diger kaynaklardan saglanan bilgilerle zenginlestirilen haber tercümesinin özeti böyle.
Sirketler top ile tüfekle savasmiyor ama, savasiyor… Ve bu dünya savasi da, silahli dünya savasi gibi bizim disimizda gelisiyor.

 

Sende yorum yap