Koç ailesinin “hayır işleri”

, , Sende yorum yap

Son günlerde bir yakinimin rahatsizligi nedeniyle Amiral Bris-tol Hastahanesi’ne (Amerikan Hastahanesi’ne) gidiyorum. Genel Müdür George D.Rountree hastahaneye çekidüzen verdi. Kapidan giriyorsunuz tertemiz bir yer. Dördüncü katta “Rahmi M. Koç Yogun Bakim Ünitesi”, özel bakim isteyen hastalar için yapilmis. Donatilmis.
Yogun bakim ünitesinin kapisinda hastalarini bekleyenler ve de içeride yatanlar “Rahmi Koç’a dua ediyor…”
Dr. Gürbüz Barlas, Rahmi Koç’un sadece yogun bakim ünitesini yaptirip donattirmadigini, Amerikan Hastahanesi’nin yasamini sürdürmesi için yillardir büyük çaba gösterdigini bana anlatti.
*** ..
Iki gün önce Cumhurbaskani, Galatasaray Üniversitesi’nin açilisini yapti. Galatasaray Üniversitesi tabii ki, tüm Galatasarayli-lar’in çabalarinin sonucu ortaya çikmistir. Fakat ben, bu isin öncülügünü Koç ailesinin damadi inan Kiraç’m yaptigini, yükünü onun omuzladigini ve Galatasaray Üniversitesi’nin yasamasi ve gelismesi Için de bundan sonra onun kosacagini biliyorum.
***
Inan Kiraç, esi Suna Kiraç’m bir adim önüne geçip, Galatasaray Üniversitesi’nin Koç Üniversitesi’nden bir gün önce açilisini yaptirdi, inan Kiraç’in esi Suna Kiraç, Koç Üniversitesi’nin fikir halinden, gerçege dönüsmesinde, kapilarinin açilmasinda çaba gösteren kisidir.
***
Bir üniversite kurmak tabii ki önce para isidir. Fakat para isinin ötesinde büyük çaba gerektiren bir istir.
“Vehbi Koç Vakfi” Koç Üniversitesi için henüz yer bulamadi…Siz bir devlet düsününüz… Arsalarinin gecekondu mafyasi tarafindan yagmalanmasina, parsellenip satilmasina ses çikarmiyor. Bunlari yapanlara “aferin deyip”tapu dagitiyor. Üniversite için yer tahsisi yapamiyor…
Koç Üniversitesi açildi, ögretime basladi… Henüz kampus insa edilecek arsasi yok…
Koç ailesi, istinye’deki eski kibrit fabrikasi binalarini, geçici kampus haline getirmisler. Piril piril, modern binalar ortaya çikmis. Bugüne kadar 80 milyon dolar harcama yapilmis. Bundan-sonra en az 55 milyon dolar daha harcama yapilacak… Bu harcamalar binalar için…
***
Seçkin egitim verecek, seçkin ve genç bir ögretim kadrosu olusturulmus. Bu yil kampüste 191 lisans, 42’si lisans üstü olmak üzere 233 ögrenci egitime basliyor. 35 ögretim görevlisi var.
Ögrencilerden alinacak ücretin üniversitenin giderlerini karsilamasi imkânsiz. Aradaki fark “Vehbi Koç Vakfinca kapatilacak. Bu is için de Vehbi Koç 45 milyon dolarlik fon kurmus. Bi fonun gelirinden yararlanilacak. Mütevelli heyet, üniversitenin egitim düzeyinin çagdas çizgide olmasini saglamak için çabalarin sürdürecek…
***
Bütün bunlar, bir miktar sermaye koyup, bir miktar kredi bulup, yönetici kadrosunu atayip, buzdolabi üretmekten, otomobi yapmaktan daha zor, daha zahmetli fakat daha zevkli isler.
insanlar doyduktan, maddi tatmine ulastiktan sonra, baskalari için iyi seyler yapmak istiyorlar.
Bunu gerçeklestirebilenlere ne mutlu.
Ben basta Vehbi Koç olmak üzere Koç ailesinin bütün üyeleri ni kutluyorum.
., Tanri insanlara sadece para vermesin, parayi harcamayi, iy bir sekilde harcamayi da nasip etsin. : Koç ailesi simdi bunu yapiyor. Tanri onlara bunu nasip edi yor.

 

Sende yorum yap