KİT’leri kimler, nasıl yönetiyor?

, , Sende yorum yap

KIT’ler kötü… KIT’ler özellestirilmeli… KIT’ler bu ekonominin basina bela… Anladik da… KIT’ler herhalde, kendi kendilerine kötü olmadi, kendi kendilerine bu ekonominin basina bela olmadi… Onlari birileri bu hale getirdi?
Türkiye’nin 500 büyük sanayi kurulusu siralamasinda PETKIM, Petrokimya Holding A.S. 8’inci sirada yer alir.
Acaba Türkiye’nin bu 8’inci dev kurulusunu, KIT’ler siralamasinda 5’inci sirada yer alan bu dev KIT’I kimler, nasil yönetiyor?
16 Mayis 1994 tarihinde Milliyet Gazetesi’nde Harun Gürek ve Sami Kiroglu’nun bir haberi yayinlandi. Bu haberi okuyalim:
PETKIM Genel Müdürü Aziz Gümüs ve yönetim kurulu üyelerinin geçen ay görevden alinmasiyla baslayan gariplikler sürüyor. Genel müdür olarak atanan Arman Elioglu, bir ayi askin süredir görevine baslamazken, yeni yönetim kurulundan üç kisi istifa etti.
Yasa geregi genel müdür ve yönetim kurulu için ayri ayri atama yazisi gerekirken yeni yönetim kurulu listesi içinde yeralan Arman Elioglu’nu, parantez içinde genel müdür göstererek atamasini yapan ekonominin koordinasyonundan sorumlu Devlet Bakani Aykon Dogan’in, 8 Nisan tarihli genelgesinden bu yana PETKIM’de genel müdürlügü, bir dönem ANAP’tan politikaya atilan PETKIM Yönetim Kurulu Baskani Mehmet Yilmaz vekaleten yürütüyor.
Yilmaz PETKIM Genel Kurulu’nun 12 Nisan ‘da yapilarak Yönetim kurulunun belirlendigini, 20 Nisan’da yapilan yönetim kurulu toplantisinda kendisinin vekaletle görevlendirildigini belirterek, Elioglu’nun bugüne kadar neden görevine baslamadigi konusunda ayrintili bilgi sahibi olmadigini söyledi.
Elioglu’nun, çalistigi özel sektör sirketindeki sözlesmesi geregi sorumluluklari bulundugunu, bu nedenle bir süre gelemeyecegini bildirdigini belirten Yilmaz, “Su ana kadar istifa etmis de degil. Gelip gelmeyecegini de bilmiyorum. 1968’den beri PETKIM’in her kademesinde görev yaptim. Eger genel müdürlük görevi bana verilirse, sorumluluktan kocamam” dedi.
Yönetim kurulu üyeligine atanan Kamu Ortakligi Idaresi (KOI) Baskan Yardimcisi Can Yesilada, daha sonra Petrol Ofisi Baskanligi’na getirildigi için istifa etti. THY Yönetim Kurulu Baskanligi görevinden alindiktan sonra PETKIM Yönetim Kurulu’na atanan Erman Yardelen ise görevi kabul etmedi. TISK eski Genel Sekreteri Refet Ibrahimoglu da, saglik gerekçesiyle görevinden ayrildi. Yardelen’in yerine Ankarali isadami Hasan Tahsin Çam, Yesilada’nin yerine ise seçim maglubu bir DYP’li getirildi. DYP’den Kocaeli Belediye Baskan adayi olan Kocaeli Üniversitesi ögretim görevlilerinden Meral Aksener yönetim kuruluna atandi, Ibrahimoglu’nun yeri ise henüz bos.
PETKIM camiasinda Arman Elioglu’nun bu göreve hiç baslamayacagi öne sürülüyor.
Bir kötü yönetim ile karsilasildiginda “Babanin çiftligini mi yönetiyorsun?” denilir… Sayin okuyucularim… Ayiptir, günahtir. Insan babasinin çiftligini böyle yönetmez… KIT’lerin böyle bir yönetim düzenine sokulmasina göz yumamayiz. Bunlar bu ülkenin varliklari… “Nasil olsa özellestirilecek… O zaman bu dertler sona erecek…” diye düsünemeyiz… Bu tip yönetimler, KiT’lerin özellestirilme sansini da yok ediyor… KIT’lerin fiyatini düsürüyor…
Sonra unutmayiniz, özelleistirilinceye kadar bu KIT’lerden bu ekonominin en iyi biçimde yararlanmasi gerekiyor… Kötü yönetimin, beceriksizligin bedelini bu halk, zam, vergi, enflasyon olarak ödüyor. Ülke ekonomisi mevcut kaynaklarini degerlendiremedigi için varlik içinde fakirlige mahkum oluyor.
Ve de Türkiye’de 2000’li yillara giderken 60 -milyon insan bu “komedilerin karsisinda” hâlâ susup oturuyor. Bir tepki gösteremiyor.

 

Sende yorum yap