KİT arsaları “ver-kurtul” telaşı ile üniversiteler arasında paylaştırılıyor

, , Sende yorum yap

Nezih Demirkent, dünkü basyazisinda “Gayrimenkul zengini üniversiteler” basligi altinda Sümer Holding’in 3 üniversiteye devredilmekte olan arsalarindan bahsediyordu.
Davutpasa Kislasi, Yildiz Üniversitesi’ne, Çiragan Oteli karsisindaki Denizcilik Bankasi arazileri, Galatasaray Üniversitesi’ne tahsis edildikten sonra, simdi de Beykoz’daki kundura tesislerinin bulundugu kiyi seridi ile, Bakirköy’de iplik fabrikasinin bulundugu kiyi seridinin Istanbul Teknik Üniversitesi ve Galatasaray Üniversitesi’ne tahsisi islemleri yürüyor.
Bu tip islemler (1) özellestirmenin ruhuna aykiridir. (2) Üniversiteleri çizgi disina itmektedir.
Devlet özellestirme ile sagladigi gelirleri bütçe çanagina koyar. Bütçedeki imkanlar ihtiyaç önceliklerine göre kullanilir. Beykoz’daki, Bakirköy’deki kiyi arsalari, yüksek fiyat ile degerlendirilir. Saglanan gelir ile gerekiyor ise üniversitelere yeni arazi satin alinir. Yeni binalar yaptirilir.
Gücü olan, arkasi olan üniversitenin bastirarak devletten kopardigi arsalar ve binalar üniversiteleri çizgi disinda faaliyetlere itmektedir. Üniversiteler içinde kurulan vakiflar ve dernekler ile bu binalar ve arsalar lokanta, otopark, otel ve hatta çarsi olarak degerlendirilmekte, deniz kiyilarinda çalgili gazinolar yapilmaktadir.
Ne demek istenildigini merak edenler, Orta-köy’deki Galatasaray Üniversitesi arazisinin, Maçka’daki teknik üniversite binasinin, Aya-zaga’daki teknik üniversite bahçesinin nasil kullanildigini bu bina ve arazilerde hangi isimlerdeki vakiflarin ne isler yaptigini görmelidir.
Devletin Mercedes filosu giderek büyüyor
Maliye Bakani Sümer Oral’in açiklamasina göre askeri amaçli olanlar hariç devletin 102 bin 560 araci var. Konsolide bütçeden satin alinanlarin sayisi 86 bin 528, KiT’lerin bütçesinden alinanlarin sayisi 16 bin 32.
102 bin araç demek, en az 102 bin soför, bunlara ek olarak yardimci soför, tamirci, garaj memuru ve bekçi demektir.
Bakanin açiklamalarina göre bu araçlar yilda 50 milyon dolarlik (IMF deprem kredisinin onda biri) kadar benzin yakiyor.

des oldugunu açiklayamamis. Çünkü devlete sâtin alinan Mercedes’lerin sayisi bilinemiyor. Bakanlarimizin, müstesarlarimizin, daire baskanlarimizin hepsi son model 500 tipi siyah Mercedesler’le geziyor. Bakanlar Kurulu toplantilarinda binanin önünde Mercedes fuari kuruluyor. Acaba Türkiye’den baska hangi ülke kaldi ki, kamuda bir koltuga oturan hemen ve kolaylikla bir Mercedes satin alabiliyor.
Bu kadar Mercedes 500 makam otomobiline sahip hükümet hangi tasarruftan sözede-bilir? Sözlerine kimi inandirabilir. Bu Merce-des’lere binen kamu görevlilerine zevk veriyor ama, içeride ve disarida devlete güveni yok ediyor.

 

Sende yorum yap