“Kişisel tercihlere bağlı” dış politika uygulanabilir mi?

, , Sende yorum yap

Türkiye’de her seyin “çivisi çikti”… Kisa dönemli hükümetlerde üç ay, bes ay, en fazla bir yil bakanlik yapanlar, bakanlik koltuguna oturur oturmaz, üst düzey yöneticileri degistiriyor. Kendi takimini kuruyor. Kendi tercihine göre bakanlik politikasi belirleyip, uygulamaya basliyor.
Derken hükümet veya bakan degisiyor. Yepyeni bir takim, yepyeni politikalar uyguluyor.
Bu söylenenler ile turizm, saglik, egitim, ulastirma, enerji politikalari çorbaya döndü.
Fakat bugüne kadar bunun bir istisnasi vardi.
1990 yilindan bu yana 6 yilda Disisleri Bakanli-gi’nda 12 bakan degismesine ragmen milli bir dis politika çerçevesinde kalinmisti.
(Meraklisina 6 yilda gelip-geçen 12 bakanin isimleri: Yilmaz, Bozer, Alptemoçin, Giray, Çetin, Soysal, Karayalçin, Inönü, Kirca, Baykal, Gönen-say ve Çiller)
Simdi Basbakan Erbakan kisisel tercihlerine dayali bir dis politika uyguluyor. Önceden belirlenmis, planlanmis bir politika uygulanmiyor da, “…kapildim gidiyorum, bahtimin rüzgârina…” usulü, “…gün ola, harman olan…” tipi bir uygulama basladi.
Isin yarari bir yana zarari ortada…
• Dünyanin iki büyük gücü var: ABD ve AB…
• ABD’nin yillardir düsman belledigi ülkeler var: Libya, Sudan, Irak, Iran, Suriye… ABD bu ülkelerle ticari iliskileri bile yasaklamis. Biz (henüz) Libya ve Sudan hariç, digerleriyle yakinlasmak için “taklalar atiyoruz”…
• Yillardir AB ile flört ettik. Gümrük birligi gerçeklesti diye bayram ettik. Simdi AB’i bir yana attik. Fakirlerle Islam birligi pesindeyiz. Avrupa pazari yerine Arap pazan arayisina girdik.
***
Bunlar çok önemli girisimler? Turizm politikasinda, egitim sisteminde yaz boza benzemez. Bunun politik riski, askeri riski, ekonomik riski var.
Enver Pasa’nin kemiklerinin Türkiye’ye getirilmesi vesilesiyle, Telat-Enver ve Cemal pasalarin kisisel dis politika tercihleri, kisisel sempatileriyle Osmanli Imparatorlugu’nun kuyusunu nasil kazdiklari günlerdir gazete sütunlarinda yazildi, çizildi…
Hiç olmazsa Enver Pasa olayindan bir ders alin-

 

Sende yorum yap