Kendi kendimizi kandırmayalım, “ekonomi iyiye gitmiyor”

, , Sende yorum yap

Geçen hafta sonu iki kaynak, iki önemli kaynak, ekonomi ile ilgili önemli rakamlari açikladi.
1. Devlet Istatistik Enstitüsü’nün açiklamalarina göre, 1994 yilinda gayri safi yurt içi hasila (GSYIH) veya açik anlatimiyla bir yil içinde üretilen mal ve hizmetlerin parasal degeri (sabit fiyatlarla parasal degeri) yüzde 5.4 oraninda azalmisti. Milli gelirin bütünü (gayri safi milli hasila-GSMH) bakimindan ülke yüzde 6 geri gitmisti. Siz buna yüzde 2’lik nüfus artisini ekleyiniz. Demek ki 1994 yilinda ortalama olarak fakirlesme orani yüzde 7’nin üzerinde yüzde 8 dolayindadir.
2. Koç Holding’in Olagan Genel Kurul Toplantisi nedeniyle yapilan açiklamalara göre, Koç Toplulugu 1994 yilini söyle geçirmis:
– Son 8 yilda yüzde 14’lük ortalama büyüklügü yakalayan topluluk 1994 yilinda yüzde 29.4 oraninda küçülmüs.
– Otomotiv sirketlerindeki küçülme yüzde 40, sanayi ve enerji sirketlerinde yüzde 14.3 oraninda.
– Toplulugun cirosu dolar olarak, bir yil önceye göre yüzde 44 oraninda gerilemis.
– 1993 yilinda Koç Toplulugu’nda 41.437 kisi çalisirken, 1995 yili basinda bu rakam 32.721’e düsmüs.
***
Sayin okuyucularim,
– Ülke fakirlesiyor,
– Ülkenin en eski, en güçlü, en genis özel sektör toplulugu, küçülüyor. Cirosu düsüyor. Isçi çikariyor.
Koç Holding Idare Meclisi Baskani Rahmi Koç “Ekonominin inis döneminde topluluk olarak zamaninda küçüldük ve bunun sonucunda reel olarak ciro ve kârda önemli gerilemelere ragmen güçlü olarak ayakta kalabildik. Kriz en az sarsintiyla geçirilmistir” diyor.
***
Sayin okuyucularim,
– 1994 yilini büyügüyle, küçügüyle özel sektör kuruluslarinin tamamina yakini kötü geçirdi. Fakat, “kol kirilir yen içinde, bas yarilir fes içinde” felsefesi ile, ticari itibar, kredi itibari endisesi ile özel sektör firmalari (yatirimi durdurduk, üretim yavasladi, satislar düstü, isçi çikariyoruz) seklinde açik-seçik konusamiyor. Bilgi veremiyor Koç Toplulugu büyüklügün ve açikligin geregi, gerçegi ortaya koyuyor.
– 1994 yilindaki sartlarin hiçbiri henüz degismedi. 1995 yilinin ilk 3 ayi bitti. Sartlarin degisecegine dair isaret de yok.
– Gerileyen bir ekonominin tekrar yukariya çikmasi kolay olmaz. Zaman alir. Güçtür.
– Gerileyen, hatta ve hatta duran bir talebin canlanabilmesi için birseylerin degismesi lazim. Talep denilen sey insanlarin yatirim yapmak için, tüketim yapmak için, zevk için, sefa için para harcamaya baslamalari
demektir. Is imkanlari daraliyor. Memurun, emeklinin, isçinin, tarimda çalisanlarin reel gelirleri artmiyor. Geriliyor. Kötü bir yil geçiren mütesebbisin yatirim yapmaya ne morali ne kaynagi var. Böyle bir ortamda “ekonomi dibe vurdu, artik tirmanis basladi, 1995 yili iyi geçecek” diye ahkam kesmek yaniltici olur. Karanlikta islik çalmaktan baska bir sey degildir. Moral ugruna yanlis seyler ortaya koymak, moral ugruna gereksiz yere umut pompalamak, ekonomiyi daha fazla çikmaza sokmak, firmalari daha fazla yaniltir.
Simdi lütfen kendi. kendinize sorunuz. 1995 yilinin Nisan ayinin basindayiz. Geçen yil ödenen pahali faturalar ekonomiye ne gibi iyilikler getirdi? Hemen kolaya kaçip, “bu fatura ödenmese idi, isler daha kötü olurdu” gibi laf canbazligini birakarak, gerçekçi bir degerlendirme yapiniz.
Sonra kendi kendinize bir soru daha sorunuz. Geçen yildan daha iyi hangi sartlar var ki, isler iyiye gidiyor?
Eger siz samimi olarak islerin çok iyiye gittigine inaniyorsaniz, bunu üretiminizde, yatirimlarinizda izleyebiliyorsaniz, lütfen bize de duyurunuz ki, okuyucularimiza aktaralim. Hep birlikte sevinelim.

 

Sende yorum yap