Kaya Erdem Olayı

, , Sende yorum yap

(Neleri su yüzüne çikardi, neleri gündeme getirdi, nelere yolu açti?)
Önce bir hikâyeyi hatirlatalim.
Bu hikâyeyi Hasan Pulur üstadimiz, Sayin Bülent Ecevit’den dinlemis. Sayin Bülent Ecevit’e eski politikaci Zihni Betil anlatmis: “…sokakdan geçen bir adama, – gel kardesim seni filarmoni orkestrasina kemanci yapalim – deseniz, adam itiraz eder – ben keman çalmasini bilmiyorum… olmaz – der. Halbuki ayni adama -… gel seni bakan yapalim – deyin bakin… kosa kosa gelir…” Mutfagi Kim Temizleyecek?
Bu “devletin kaderidir”. Güç sahipleri, bilgisi ve de ilgisi olmayan bazi kimseleri Bakanlar Kurulu’na üye yapabilir, müstesar yapabilir, genel müdür yapabilir, bir devlet bankasinin basina koyabilir… Bunlarin yapacaklari yanlislar, ortaya çikaracaklari zararlar arada kaynayip gidebilir.
Bir sart ile: Hükümet de mutlaka ve mutlaka bir “mutfak temizleyicisi olacak…” Bu hatalari kilifina uyduracak, zararlari bir yerden kapatacak, isi örtbas edecek… Ve de iyiler ile ilgisizler arasindaki denge, iyiler lehine korunacak…
Özal hükümetlerinde bugüne kadar mutfagi temizleyen bir kisi vardi: “Kaya Erdem.”
Kaya Erdem, Basbakan’a tam bir sadakat içinde, devlet mutfagini bugüne kadar temizledi. Tencerenin dibinin yanmasini önledi. Tabaklarin yagli kalmasini önledi. Erzagin girisini çikisini imkân ölçüsünde kontrol altina aldi. Yemegin tadini tuzunu kontrol etmeye çalisti. Alicilara, yamaklara göz kulak oldu.
Mutfagi kokutmadi.
Bu is sani söhreti olmayan bir istir. Mutfak temizlemenin ne tip beceri istedigini pek kimse bilemez.
Ama bu is iyi yapilmaz ise, her sey kokusmaya baslar. Etrafi koku kapladi mi da, hükümetin isini sürdürmesi imkansiz hale gelir. Makamlar Ebedi, Insanlar Fani…
Devlette kimseye bir makamin tapusunu vermezler. O gider, bu gelir. Kaya Erdem’i kasini veya gözünü begenmedigi için Basbakan harcamis olabilir.
Fakat hükümet ve de ülke için önem tasiyan, bugüne kadar Kaya Erdem’in üstlendigi sorumlulugu yürütecek kisinin en az onun kadar yetenekli olmasidir.
Bürokrasiyi bilen, bürokrasideki insanlari taniyan, çarkin isleyisi konusunda tecrübe sahibi olan bir kisinin Basbakan’in yaninda yer almasinin önemi büyüktür.
Bu kisi, icraati aksatmadan, Basbakan’in anayasa, kanunlar, kararnameler, devlet usul ve adabi sinirlarini asmamasini saglayacaktir. Bu çok zor, sevimsiz bir istir. Tehlike Nerede?
“Basbakan ne isterse yapacaksin… Hiçbir seye itiraz etmeyeceksin… Sonra seni ayakbagi oluyor diye gözden çikarir… Sonun Kaya Erdem gibi olur… Bos ver… Ne emreder ise yaparsin… Ne sorar ise evet dersin… Olur biter…”
Böyle bir hava yayildi mi, olan sadece Basbakan’a degil, millete olur. Ama ortada çok önemli bir sorun var:
– Basbakan böyle bir kimseyi Kaya Erdem’in yerine atar mi?
– Basbakan’in Kaya Erdem’in yerine atayacagi kisi, Basbakan’in hosuna gitmeyecek seyler söylemeye bundan böyle cesaret edebilir mi? iste tehlike burada.
“Kifayetsiz Muhterislere Is Verilecek mi?
Kaya Erdem’in yerinden oynamasi, Ankara’da bir firtina estirdi… Meger pusuda ne çok kisi firsat bekliyormus…
Makamlar yeteneklere göre degil de, “sempatilere dayali”, “yakinliklari ve de bagliliklari ölçüsünde” dagitilmaya basladi.
Kimin kesesinden kime “bahsis” dagitiliyor diye soran yok. Gençlere Firsat Furyasi
“Gençlere firsat” diye birseyden sözediliyor.
ilginç olan su ki, bu firsattan yararlanabilen gençler sadece belli bir grubun (akrabasi, yakini, arkadasi, tanidigi) olan sayilan yüzü asmayan bir kadro.
Türkiye’de bürokraside “genç” yok mu?
Türkiye’de bakanliklarda en alt seviyeden itibaren tirmanarak belli bir tecrübe düzeyine erismis genç yetenekler yok mu?
Devlet bankalarinda, alt kadrolarda yükselmek, bir yerlere gelmek için bekleyen genç yok mu?
Her kurulusda, devletin her biriminde, o kurulusun .birimin bünyesinde yetismis, gelismis, tecrübe kazanmis genç yok mu? Nerede Hareket, Orada Bereket
Her yeni tayin, yeni kadrolasmalara neden oluyor.
Önemli olan “kalelerin ele geçirilmesi”.
Önemli plan “…o bakanlikdaki, o devlet dairesindeki, 6 devlet bankasindaki, o iktisadi devlet kurulusundakilerin bizden olup olmamasi “Bizden olsunlar da… Ne yaparlarsa yapsinlar… Becere’mediler diye devlet batacak degil ya… Yavas yavas ögrenirler… Olmadi, bir baska bankaya, bir baska makama getiririz. Olur biter…”
Türkiye yeni bir olusum içinde.
Çarki durdurmak, tersine çevirmek, bundan sonra çok güç… Bu böyle gidecek…

 

Sende yorum yap