KARDEMİR’İN KURTULMASINA KURTARILMASINA İMKAN YOK

, , Sende yorum yap

KARDEMİR'İN KURTULMASINA KURTARILMASINA İMKAN YOK

OLAYLARIN İÇİNDEN / Tevfik Güngör

Kardemir "hesapsız kitapsız" bir şekilde "özelleştirme adi altında" isçilere verildi. Bu kuruluşu isçilerin yaşatamayacağı baştan belli idi. Fakat o zamanlar isçileri ve Karabük halkını kırmamak arayışında "bela" isçilerin başına sarıldı.

Bir süre sonra isçiler bu işin altından kalkamayacaklarını anladı. İşte o zaman Kardemir tasfiye edilse idi, fatura makul bir rakamda kalacaktı.

Ne yazık ki, ölmüş bir kuruluşun cesedi ayakta tutulmaya çalışılıyor. Bunun için çok büyük faturalar ödeniyor.

İşte son fatura; Kardemir'in 30 Haziran 2002 itibariyle KİT’lere olan 75.4 trilyon liralık borcu yeniden yapılandırıldı. Şirketin borçlarının faizinden yüzde 60 oranında indirim yapılarak ödenecek tutar 50.1 trilyon liraya düşürüldü. Bu borç da 3 yıl geri ödemesiz olmak üzere 10 yıllık vadeye yayıldı. Kardemir'den borsaya gönderilen açıklamada, 8 Temmuz 2002 tarihli Bakanlar Kurulu Kararnamesi'ne istinaden yapılan çalışmalar kapsamında borç yapılandırma operasyonunun tamamlandığı ve kararın Devlet Bakanı Ali Babacan’ın onayından geçtiği duyuruldu.

Kardemir'in protokolüne göre borca, 2004 yılında yıllık yüzde 12, 2005 yılında yıllık yüzde 8 ve sonraki yıllar için yıllık yüzde 5 oranında sabit faiz uygulanacak.

Bu arada açıklamada, faizlerin yılı içinde ödenmesi ve 30 Haziran 2002 tarihi itibariyle bulunan ana para ve faizden oluşan tutar üzerinden 31 Aralık 2003 tarihine kadar TEFE oranında faiz uygulanarak bulunacak faizin, 2005 yılı sonundan itibaren 3 yıl içinde 3 eşit taksitte ödeneceğinin söz konusu olduğu konuyla ilgili resmi belgelerin henüz şirkete ulaşmadığı da bildirildi.

 

Yeniden yapılandırma tablosu feci bir tablo. Kardemir'in kamu kuruluşlarına olan borçları siliniyor. Borçlar gerçek dışı faiz oranlarıyla yıllara yayılıyor. Bütün bunların faturası, Hazine'den çıkacak. Açık anlatımıyla halk ödeyecek…

Bütün bunlardan sonra Kardemir kurtulacak mi? Hayır…Buna imkan yok…Çünkü zaten ölmüş durumda…

Ne yazık ki, serbest piyasa ekonomisinde bir kuruluşun yaşama şansı olmadığında en kısa sürede faaliyetine son vermenin en akılcı iş olduğunu öğrenemedik…

Ne yazık ki, ticari ve sınai işletmeleri bilançolarına, gelir gider tablolarına, üretim ve pazar güçlerine göre değerlendirmeyi beceremiyoruz.

Kardemir olayı çok ilginç bir olaydır. Üniversitelerimizin "vaka metodu" olarak bunu incelemeleri gerekir. Bu tür bir çalışma, hem politikacılara hem bürokratlara ışık tutar.

 

 

Sende yorum yap